آمدن گردشگران به ایران چه زمانی عادی می شود؟

آمدن گردشگران به ایران چه زمانی عادی می شود؟

رئیس جامعه تورگردانان ایران پیش بینی می کند رفت و آمد توریستهای خارجی به ایران از سال 2022 عادی شود.


ابراهیم پورفرج این پیش بینی را بر طبق مکاتبات و رایزنی هایی که در طول این مدت با آژانس ها و توریستهای خارجی داشته است، بیان کرد و به ایسنا اظهار داشت که بااینکه درخواست هایی برای سفر به ایران در سال ۲۰۲۱ وجود دارد، اما ترجیح بیشتر آژانس ها و توریستهای خارجی برای سفر به ایران از سال آینده میلادی است.
او معتقد می باشد شروع واکسیناسیون در بیشتر کشورها و ایمن سازی تعداد بیشتری از کشورها در مقابل ویروس کرونا اساسا شرایط را برای سفرهای بین المللی در سال ۲۰۲۲ فراهم می آورد.
رئیس هیات مدیره جامعه توگردانان ایران اظهار داشت: درحال حاضر بیشتر سفرها در مسافت های کوتاه و با گروه های کوچک انجام می شود. حتی درخواست هایی که برای امسال و سال آینده مطرح شده بیشتر برای گروه های خانوادگی، دوستانه و تورهای کوچک است. تا ایمنی فراگیر نشود روند گردشگری به حالت قبل برنمی گردد.
پورفرج اضافه کرد: ما خیلی برای برقراری سفرهای بین المللی در سال ۲۰۲۱ امید نداریم، مگر این که ویروس مهار شود. البته درخواست هایی برای سفر به ایران وجود دارد اما تعدادشان کم است و اجرای آنها به سبب صادر نشدن ویزای توریستی امکان پذیر نیست.
صدور ویزای توریستی ایران حدود یک سال است که به دستور ستاد ملی کرونا متوقف شده است، اما آمارها نشان میدهد برخی اتباع خارجی درحال سفر به ایران هستند. طبق گزارشی که سازمان جهانی جهانگردی در آبان ماه ۱۳۹۹ منتشر نمود نمودار رشد گردشگری ایران در زمستان، همزمان با شیوع ویروس کرونا ۹۰ درصد منفی بود. روند نزولی این نمودار در فصل بهار شدیدتر شد، بطوریکه در ماه می (اردیبهشت ـ خرداد) رشد منفی گردشگری ایران به ۹۷ درصد رسید. اما این روند از ماه های بعد تغییر نمود، بنظر می رسد برقراری پروازهای بین المللی و بازگشایی مرزها در آن بی تاثیر نبوده است.
سازمان جهانی جهانگردی بر طبق آمارهایی که از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران گرفته اعلام نمود که وضعیت گردشگری ایران از اواسط تابستان ۹۹ با شیب تندی رو به بهبود است و میزان سفر اتباع خارجی به ایران در ماه های جولای و اوت (تیر و مرداد) همزمان با صدور ویزای توریسم سلامت در ایران و بازگشت برخی شرکت های هواپیمایی خارجی، فقط ۳۵ درصد منفی بوده است.
آمارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که از نیروی انتظامی گرفته می شود، نیز نشان میدهد در ماه های تیر و مرداد ۱۳۹۹ مجموعا ۹۵ هزار و ۴۹ نفر تبعه خارجی به ایران سفر کرده اند. درحالی که علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ شهریورماه ۹۹ گفته بود در سه ماه نخست سال (بهار ۹۹) فقط ۷۴ توریست خارجی به ایران سفر کرده اند.
وزارت خارجه و معاونت گردشگری درباره این رشد آماری می گویند آنها یا با ویزای درمان به ایران سفر کرده اند یا ویزای تجاری و کاری داشته اند. هرچند تعدادی از آژانس های گردشگری می گویند این مدت بیماران شان با «ویزای عادی» که در فرودگاه یا مرز تهیه کرده اند به ایران وارد شده اند.
استان های هم مرز با جمهوری آذربایجان و ارمنستان که قبلا شاهد سفر شهروندان آن کشورها به ایران به انگیزه خرید بودند نیز اعلام نموده اند که مرزهای زمینی فعلا بسته است و افراد کمی با شرایط خاص مثل پیگیری درمان و یا تجارت بعد از استعلام از وزارت خارجه می توانند به ایران سفر کنند. اما در استان های غربی و جنوب غربیِ هم مرز با کردستان عراق و عراق ترددهای محدودی اتفاق می افتد که بیشتر جنبه تجاری و درمان دارد، البته وضعیت مرز در این بخش کاملا بی ثبات است و هر بار به انگیزه ای توسط عراق بسته می شود. مثلا از حدود یک ماه پیش، شورای وزیران این کشور به دنبال شناسایی ویروس جهش یافته کرونا، سفر به انگلستان، آفریقای جنوبی، استرالیا، دانمارک، هلند، بلژیک، ایران و ژاپن را ممنوع کرد و عراقی هایی را که از این کشورها بازمی گردند به قرنطینه الزامی ۱۴ روزه ملزم کرد.
تردد از مرزهای افغانستان و پاکستان نیز باتوجه به معضل مهاجرت های غیرقانونی وضعیت چندان شفافی ندارد، هرچند که مرزهای رسمی در این بخش از اردیبهشت ماه ۹۹ برای جابه جایی کالا باز شده است و کمی پس از آن، صدور ویزا برای اتباع افغانستان و پاکستان نیز شروع شد اما فقط تجار، رانندگان و صنعتگران به شرط مبتلا نبودن به کرونا می توانند تردد کنند.
با توجه به این ترددها و مسدود بودن راه سفر به ایران فقط برای گردشگران، رئیس جامعه تورگردانان ایران نیز مدتی پیش در نامه ای از معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست نمود در رایزنی با وزارت بهداشت و ستاد کرونا، دست کم اجازه ورود به گردشگران طبیعت گرد را با رعایت پروتکل های بهداشتی بدهد تا گردشگران موجود را از دست ندهند.1399/10/29
17:43:57
0.0 / 5
1328
تگهای خبر: توریست , خرید , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر