بادگیر، جرقه ی پایداری یزد در جهان

بادگیر، جرقه ی پایداری یزد در جهان

به گزارش لذت سفر یزد مسئول کمیته گردشگری پایدار استان یزد در پاسخ به این سؤال که «داستان پایداری یزد و انتخاب آن توسط بنیاد جهانی انرژی از کجا آغاز می شود؟» اظهار داشت: قصه پایداری جهان از بادگیرهای یزد آغاز می شود.


«سیدرضا بهادری» در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه ۲۶ دیماه سالروز انتخاب یزد بعنوان شهر پایدار جهان توسط بنیاد جهانی انرژی بود، اظهار نمود: سومین سالروز این رویداد مهم هم در مظلومیت تمام و بی توجهی مسؤلان مختلف به دومین افتخار بین‎المللی یزد سپری شد.
وی در پاسخ به این پرسش که «داستان پایداری یزد و انتخاب آن توسط بنیاد جهانی انرژی از کجا آغاز می شود؟» اظهار داشت: قصه پایداری جهان از بادگیرهای یزد آغاز می شود و این جمله تاریخی و زیبایی بود که دکتر «ولفگانگ نویمن» رئیس بنیاد جهانی انرژی در مورد پایداری یزد در بازدید از بافت تاریخی و بادگیر باغ دولت آباد در سال ۹۶ عنوان نمود.
وی ادامه داد: ارزیابان بنیاد جهانی انرژی در آذر ماه ۱۳۹۶ از بافت تاریخی یزد بازدید کردند و تحت تأثیر معماری اصیل و همزیست با محیط زیست یزد قدیم قرار گرفتند، این که سازه ای به نام بادگیر بدون مصرف برق و آب تنها با انرژی پاک بادی کار می کند و سال ها بخش تابستانه خانه های یزدی ها را خنک می کرده است.
این مسئول با اشاره به اینکه فصل های جداگانه خانه های قدیمی و معماری درونگرا و ملات کاهگل گواه پایداری آن هاست، اظهار داشت: شبکه عظیم قنات ها در زیر شهر یزد و سیستم صحیح آبرسانی بدون تبخیر و اتلاف انرژی و طراحی آب انبارها، ساباط ها، طاق و طویزه ها همه گواه هزاران سال پایداری یزد است.
وی در مورد دیگر وقایع ثبت یزد بعنوان شهر پایدار، خاطرنشان کرد: سپس در شهرداری یزد حضور بهم رساندند و در جریان ۵۲ طرح و ۱۱ برنامه کلان شهرداری یزد برای رعایت اصول پایداری یزد جدید برای نسل های آینده قرار گرفتند.
به قول بهادری، پیشینه عظیم یزد در رعایت اصول پایداری و نظر مثبت و تاییدیه رئیس بنیاد جهانی انرژی منجر به انتخاب یزد بعنوان شهر پایدار جهان در کنفرانس بین المللی بنیاد جهانی انرژی در سال ۱۳۹۶ شد.
وی با اشاره به اینکه پایدار بودن شهر یزد افتخاری بزرگ برای همه شهروندان و ملت ایران است، اظهار داشت: یزد همینطور در بهمن ماه ۱۳۹۷ بعنوان پایتخت تاریخی شهرهای پایدار جهان در سال ۲۰۱۹ لقب گرفت و roll modeling شهرهای دنیا لقب گرفت.
مسئول کمیته گردشگری پایدار استان از زحمات شبانه روزی برای دستیابی به برند شهر پایدار جهان یاد کرد و اظهار داشت: انجمن مدیریت سبز ایران دفتر یزد، کمیته گردشگری پایدار استان یزد، شورای شهر و مجموعه معاونت‎های مختلف شهرداری و همینطور اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری با تلاش و همدلی چند ماهه خود موفق شدند که این عنوان بین المللی را برای یزد کسب کنند.
بهادری با اشاره به لازمه حفظ پایداری و توسعه معیارهای پایداری یزدف اشاره کرد: رعایت اصول ساخت و ساز سبز، تفکیک زباله های خشک و تر، هوشمندسازی شهر و حرکت به سمت شهر هوشمند و دولت الکترونیک، بالابردن کیفیت آموزش و بهداشت عالی به حداقل رساندن استفاده از پلاستیک و ظروف یکبارمصرف همچون این معیارهاست.
عضو کارگروه مرکزی یزد شهر پایدار جهان در مورد دیگر معیارهای پایداری هم خاطرنشان کرد: توانمندسازی جوامع محلی و ایجاد فرصت های کارآفرینی و شغلی مساوی و عادلانه برای همه شهروندان، ایجاد شور و نشاط اجتماعی و مشارکت فعال شهروندان در تصمیمات شهری و رعایت اصول گردشگری پایدار توسط همه ذینفعان گردشگری یزد همچون دیگر موارد مهمی هستند که خواهان عملیاتی شدن آنها توسط مسؤلان و شهروندان در سالروز انتخاب یزد بعنوان شهر پایدار جهان هستیم.
منبع:

1399/10/28
17:44:20
0.0 / 5
1414
تگهای خبر: آموزش , برند , پایتخت , تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر