واگذاری بزرگ‎ترین مجموعه كاروانسرای ایران به بخش خصوصی

واگذاری بزرگ‎ترین مجموعه كاروانسرای ایران به بخش خصوصی

لذت سفر: سمنان مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی از واگذاری میاندشت بزرگ‎ترین مجموعه کاروانسرای ایران به سرمایه گذار بخش خصوصی آگاهی داد.


هادی میرزائی در بازدید از خانه تاریخی طاهریان سمنان اظهار نمود: کاروانسرای میاندشت بعنوان بزرگ‎ترین مجموعه کاروانسرای ایران که سه کاروانسرای از دوره های صفوی و قاجار است قبل اجرای طرح های گردشگری، توسط سرمایه گذار مرمت خواهد شد.
وی ضمن اشاره به اهمیت این مجموعه بزرگ تاریخی افزود: کاروانسرای میاندشت میامی در مزایده اخیر به یک سرمایه گذار توانمند و متخصص واگذار شده و در ایام آینده اقدامات مرمتی و حفاظتی مجموعه کاروانسراهای میاندشت شروع می شود.
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی همینطور اظهار نمود: کاروانسرای شاه عباسی دامغان هم هفته آینده به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شود.
وی با قدردانی از سرمایه گذار بخش خصوصی در خانه طاهریان سمنان، اظهار داشت: سرمایه گذاران خوب و فعال استان از علاقمندان به حوزه میراث فرهنگی هستند و با راهبری و نظارت هوشمندانه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان ضمن رعایت چارچوب های حفاظتی، مرمت ابنیه را برای بهره برداری و باززنده سازی بعنوان بخشی از زیرساخت های گردشگری تأمین می کنند.
میرزائی تصریح کرد: انتظار می رود که سرمایه گذاران بخش خصوصی در دوران کرونا زیرساخت های مورد نیاز را توسعه دهند تا در دوران بعد از کرونا عقب ماندگی‎ها در حوزه گردشگری به سرعت جبران شود.
وی تصریح کرد: خانه طاهریان سمنان با مرمت اصولی انجام شده می تواند به مرکز مناسبی برای نمایش سبک زندگی ایرانی و تجربه زندگی گذشتگان برای توریستهای داخلی و خارجی تبدیل گردد.
او اضافه کرد: استان سمنان همچون خطه های قدیمی و دارای تاریخ کهن است و مجموعه چشمه علی دامغان هم در ردیف واگذاری های بعدی صندوق احیا قرار دارد.
او خواهان اعلام کاربری مناسب برای چشمه علی برای واگذاری بر مبنای چارچوب های میراث فرهنگی شد.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان هم در این بازدید اظهار داشت: شهرام ذوالفقاری، سرمایه گذار خانه طاهریان و عمارت بادگیر سمنان از برندهای موفق سرمایه‎گذاری است.
حبیب ا... خجسته پور ضمن اشاره به اینکه وجود کاروانسراهای مختلف از خصوصیت های استان است، اضافه کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر اقدامات خوبی توسط میراث فرهنگی در زمینه افزایش تعداد اقامتگاه های بوم گردی انجام شده است.
او ضمن اشاره به اینکه قبل از انتشار کرونا بیشتر از 20 میلیون مسافر از جاده های استان عبور می کردند، اظهار داشت: مرمت و بازسازی خانه های تاریخی در فزایش زمان اقامت مسافران در استان، موثر است.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان هم اظهار داشت: مرمت و حفاظت از بناهای تاریخی همچون مجموعه تاریخی خرقان و بسطام شاهرود، تپه حصار و چشمه علی دامغان، بافت تاریخی شهرها و... همچون برنامه های مداوم این اداره کل است.
مهدی جمال اضافه کرد: پشتیبانی از سرمایه گذاران بخش خصوصی و رفع مشکلات سرمایه گذاران از اولویت های مهم این اداره کل است.
کارونسرای میاندشت در 40 کیلومتری شرق میامی در راه جاده میامی به مشهد قرار دارد. میاندشت بزرگ‎ترین مجموعه کاروانسرای ایران شامل سه کاروانسرای صفوی و قاجار است.
کاروانسرای غربی در ارتباط با دوره صفوی و دو کاروانسرای دیگر در ارتباط با دوره قاجار است.
منبع:

1399/10/13
23:22:17
0.0 / 5
1594
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر