دستگیری ۲۳ حفار در ۶ ماه فقط در تهران

دستگیری ۲۳ حفار در ۶ ماه فقط در تهران

به گزارش لذت سفر اگر آمار ارسال شده به رسانه ها دقیق باشد و در این میان چیزی از دست شان درنرفته باشد، در طول شش ماه گذشته و در هیاهوی کرونا، ۲۳ حفار غیرمجاز در محوطه های تاریخی توسط یگان حفاظت و پلیس استان تهران دستگیر شده اند؛ کسانی که در سودای گنج محوطه های تاریخی و زمین های بیابانی اطراف تهران را به پنیری سوییسی تبدیل نموده اند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، در طول چند ماه گذشته در استان تهران، خبر دستگیری حفاران غیرمجاز دست کم به اندازه انگشتان یک دست انتشار یافته است. البته خبرهایی که یگان حفاظت میراث فرهنگی منتشر نموده، نه تخریب ها و صدمه هایی که گاهی در میراث فرهنگی و محوطه های تاریخی رخ می دهد و نه گوشی می شنود و نه چشمی می بیندشان.
اما دست کم می توان عملکرد یگان حفاظت و تلاش مردم مناطق مختلف استانِ تهران برای چشم و گوش بودن میراثِ تاریخی استان شان را مثبت ارزیابی کرد؛ با ارزیابی آماری که هشت نفر حفار غیرمجاز در رباط کریم دستگیر شده اند، پنج حفار در فیروزکوه و سه حفار در اسلامشهر که تونلی ده متری به زیر زمین کشیده اند.
حالا هم ژیلا خدادادی – مدیر اداره میراث فرهنگی ورامین – از دستگیری سه حفار غیرمجاز در روستای حصارقاضی در توابع بخش جوادآباد ورامین و در زمان حفاری خبر می دهد و ضمن اشاره به گزارش مردم روستای «حضار قاضی» در خصوص رفت وآمد مشکوک سه نفر در منطقه به پرسنل یگان حفاظت میراث فرهنگی اعلام می کند: بر طبق این گزارش و با همکاری پلیس، این افراد دستگیر شدند.
او ادامه می دهد: برپایه گزارش اولیه کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در محل، سفال های به دست آمده از حفاران در ارتباط با دوره اسلامی گزارش شده، اما باید گزارش دقیق آن بعد از تایید نهایی به مراجع قضایی اعلام گردد.
پیشتر در هفتم دی ماه، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رباط کریم اعلام نمود: با گزارش دوستداران میراث فرهنگی و با همکاری پلیس امنیت، یک تیم هشت نفره از حفاران غیرمجاز در منزلی مسکونی در این شهرستان دستگیر شدند که در کنار ادوات حفاری سلاح سرد هم کشف و ضبط شد که برای تکمیل تحقیقات در اختیار مراجع انتظامی قرار گرفت.
۲۲ مهر هم رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فیروزکوه از دستگیری پنج حفار غیرمجاز با دستور دادستان و همکاری فرماندهی انتظامی فیروزکوه در شهر ارجمندِ این منطقه اطلاع داد. همراه این افراد هم یک دستگاه فلزیاب و تعدادی ادوات حفاری کشف و ضبط شد.
یا در ۲۲ مرداد که رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اسلامشهر اعلام نمود: با گزارش دوست داران میراث فرهنگی و اشراف اطلاعاتی پلیس امنیت شهرستان سه حفار غیرمجاز در حین حفاری در عمق ۱۰ متری برای دستیابی به آثار تاریخی و فرهنگی در یک منزل مسکونی دستگیر شدند، آنها تنها بر مبنای یک خیال واهی برای رسیدن به گنج مبادرت به حفاری کرده بودند که توسط نیروهای پلیس دستگیر و برای تکمیل پرونده به مراجع انتظامی و قضایی تحویل داده شدند.
همینطور در ۱۲ مرداد چهار نفر که به حفاری غیرمجاز در روستای وردیج اقدام نموده بودند، دستگیر شدند. با عرضه گزارش هایی به ۱۱۰ که از فعالیت غیرمجاز بیل مکانیکی در روستای وردیج حکایت داشت، مشخص شد حفاری ها به شکل مخفیانه در ساعات اولیه صبح انجام می شود و در نهایت در حوالی ساعت چهار صبح ۱۲ مرداد مأموران به محل اعزام شده و در حالیکه چهار نفر مشغول حفاری در این منطقه بودند، آنها را دستگیر کرده و به مقر انتظامی منتقل کردند. قصد آنها از حفاری کشف دو کوزه پر از سکه طلا بوده است و بنابراین تا عمق ۱۰ متری زمین را هم حفر کرده بودند، اما از کوزه و سکه خبری نشده بود.
از طرفی علاوه بر این آمارها اگر دو قبرکنی را که در قبرستان ابن بابویه و در زمان دفن کردن یک جنازه، به بیشتر از ۱۰۰ سکه رسیده بودند و یکی سکه های سهم خویش را به پلیس تحویل داد و دیگری توسط پلیس دستگیر شد به این آمار اضافه نماییم، تعداد حفاران غیرمجاز در استان تهران و در طول شش ماه گذشته به ۲۵ نفر می رسد.
منبع:

1399/10/11
18:52:37
0.0 / 5
1089
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر