كوشش برای ثبت كاروانسراهای اصفهان در لیست میراث جهانی

كوشش برای ثبت كاروانسراهای اصفهان در لیست میراث جهانی

اصفهان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از پیگیری برای ثبت چند کاروانسرای این استان در لیست میراث جهانی یونسکو اطلاع داد.


فریدون اللهیاری در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: یکی از موضوعاتی که در دستور کار وزارتخانه میراث فرهنگی قرار دارد، ثبت جهانی کاروانسراهای ایرانی است و در استان اصفهان هم چندین اثر داریم که واجد ارزش ثبت در لیست یونسکو هستند و به این پرونده می پیوندند.
وی اضافه کرد: کاروانسرای مهیار، جهادآباد، همینطور هتل عباسی اصفهان که بر روی یک کاروانسرای صفوی بنا شده، همچون مواردی است که پرونده‌ی آنها به دست همکاران ما در حال تکمیل شدن است.
سیده سارا محمدی، کارشناس بافت های تاریخی و مسئول تهیه پرونده‌ی این آثار در اداره کل میراث فرهنگی اصفهان هم به ایسنا اظهار داشت: ثبت هر اثر در لیست میراث جهانی منوط به داشتن ۱۰ معیار است و ما بر طبق این معیارها کاروانسراهای استان اصفهان را مورد بررسی قرار دادیم.
وی افزود: بعضی از کاروانسراهای استان به علت نداشتن اطلاعات تاریخی کافی و فقدان حریم آزاد، همینطور مداخله در بنا یا داشتن پلان های مشابه از این لیست حذف شدند که برای بنده بسیار ناگوار بود.
محمدی با اشاره به اینکه تعداد کاروانسراهای دارای معیار ثبت جهانی در استان اصفهان، حالا بین ۹ و ۱۰ اثر در نوسان است، اظهار نمود: کاروانسرای مهیار و امین آباد در شهرضا، کاروانسرای کوهپایه در شرق اصفهان، کاروانسرای گز و جهادآباد در شاهین شهر، کاروانسرای نیستانک در نائین، کاروانسرای مرنجاب در آران و بیدگل و کاروانسرای گبر آباد در کاشان ازجمله بناهایی است که پرونده‌ی ثبتی آنها تقریباً تکمیل شده و این روزها هم مشغول نقشه برداری از هتل عباسی اصفهان هستیم تا در صورت همکاری دست اندرکاران این هتل، مقدمات ثبت جهانی آنرا هم در همین مجموعه فراهم نماییم.
کارشناس بافت های تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان ضمن اشاره به سخت بودن فرآیند ثبت آثار در لیست میراث جهانی، اعلام نمود: تا آخر دیماه جاری پرونده‌ی کاروانسراهای ایران برای یونسکو ارسال می شود.
مسئول ثبت جهانی آثار تاریخی اصفهان همینطور اطلاع داد که گام بعدی این اداره کل تهیه پرونده به منظور ثبت باغشهر تاریخی نطنز در لیست میراث جهانی است.
منبع:

1399/10/09
23:54:40
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: آثار تاریخی , تاریخی , ثبت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر