مدیر عامل صندوق احیای اماكن تاریخی مطرح كرد

تبدیل 183 بنای میراثی روستایی به مقصد اشتغال

تبدیل 183 بنای میراثی روستایی به مقصد اشتغال

لذت سفر: فارس مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستبافت و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اعلام نمود که 183 بنای میراثی در روستاهای کشور تبدیل به مقاصد اشتغال خواهد شد.


هادی میرزایی در دیدار مدیران کل بنیاد مسکن و امور روستایی استانداری فارس، اظهار داشت: حرکت جدید صندوق احیاء موجب ایجاد بزرگترین ظرفیت ممکن برای احیای مراکز تاریخی روستایی و رونق اقتصاد گردشگری این مراکز خواهد شد.
به گزارش لذت سفر به نقل از صاباتا، میرزایی تجمیع منابع اشتغالزایی، تسهیلات پست بانک، صندوق کارا و تسهیلات مرمتی ارائه شده از طرف صندوق احیاء را گامی بزرگ برای رونق بخشی به گردشگری روستایی عنوان نمود و اظهار داشت: در گام اول برای تبدیل ۱۸۳ بنای میراثی در روستاهای کشور به مقاصد اشتغال پایدار میراثی برنامه ریزی کرده ایم.
میرزائی سهم استان فارس از این تعداد را ۸ کاروانسرا اعلام نمود و اظهار داشت: کاروانسراهای باجگاه، خان زنیان، کمارج، میان کتل، کنار تخته، دوکوهک، خان خوره و بیدزرد در این طرح قرار دارند و انتظار داریم مدیران استان، این بناها را اولویت بندی کنند تا برنامه مدونی برای بهبود فضای دسترسی و زیرساخت های مورد نظر هر بنا تنظیم شود.
واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی
او با تاکید بر اینکه صندوق احیا نیز زمینه واگذاری ابنیه مورد نظر به بخش خصوصی را فراهم می آورد اضافه کرد: رونق و بازآفرینی بناهای تاریخی روستایی یکی از اهداف مهم این صندوق است تا در امتداد تحقق خواسته مسئولان ارشد نظام در خصوص اشتغال روستایی گام عملی برداشته باشیم.
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستبافت و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اشاره کرد: باید با رونق دهی این مراکز جلوی راه اندازی مراکز جدید تجاری صنایع دستی که غالبا تناسبی با بافت روستا ندارند گرفته شود و از همین مراکز موجود متناسب با فرهنگ بومی منطقه برای این منظور استفاده گردد.
میرزائی هم افزایی نهادهای متولی همچون صندوق احیا، میراث فرهنگی، بنیاد مسکن و معاونت توسعه روستایی را مهمترین رکن انعقاد تفاهم نامه مشترک میان دستگاهی دانست و اظهار داشت: همانطور که حضرت آقا قبل از این نیز اعلام نمودند روستا بدون راه آباد نخواهد شد بدین سبب بایستی ابتدا راه های دسترسی و زیرساخت های لازم فراهم گردد و همزمان اقدامات لازم جهت حضور سرمایه گذار و رفع موانع موجود توسط سایر متولیان پیگیری شود تا در قالب یک برنامه مدون به نتیجه مطلوب و دلخواه رسید.
نگاه ویژه صندوق احیاء به استان فارس
او با اشاره به درخواست استاندار فارس جهت ایجاد نمایندگی صندوق احیاء در فارس اظهار داشت: صندوق احیا هیچ شعبه یا دفتری در هیچ یک از استانها ندارد اما باتوجه به جایگاه ویژه استان فارس و تاکید استاندار محترم به دنبال راه اندازی دفتر صندوق احیاء در این استان خواهیم بود.
میرزائی با اشاره به اینکه برای تعیین نقشه راه در استان نیازمند اولویت بندی بناهای اعلام شده توسط مدیران استان هستیم اظهار داشت: با این کار به هدف اصلی تشکیل شورای استانی که شناسایی سرمایه گذار، اولویت بندی نیازها و تعیین روند برنامه و اقدامات مورد نیاز است دست پیدا می نماییم و دفتر استانی صندوق احیاء نیز در تمام حوزه ها شامل توسعه صنایع دستی، فرش دستبافت و واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی در تمام استان تصمیم گرفته و بعنوان بازوی اجرائی صندوق عمل می کند.
لازم الاجرا بودن مصوبات شورای فنی صندوق احیاء
مدیرعامل صندوق احیاء با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای ابنیه تاریخی روستایی بر اثر اجرای طرح هادی اظهار داشت: تقاضای ما این است که در حوزه بازبینی طرح هادی روستا، ابنیه تاریخی و کاروانسراها بعنوان ظرفیت مکمل اشتغال و توسعه روستایی به طرح هادی الحاق شوند بدین مدلول که با همان کارکردی که در طول تاریخ داشته اند در طرح هادی تعریف شوند.
او با تاکید بر اینکه مصوبات شورای فنی صندوق احیاء نه فقط برای میراث فرهنگی بلکه برای تمام دستگاهها لازم الاجرا است اشاره کرد: بنا داریم در استان فارس مرمت و احیا و بهره برداری از ۶ کاروانسرا را عملیاتی نماییم که این مساله مستلزم تلاش و جدیت بیشتری از طرف مسئولان استان فارس است چونکه در سایر استانها این روند شروع شده است.
۲۷ روستای هدف گردشگری
عطاالله زمانی مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس با اشاره به جایگاه فارس بعنوان یکی پایلوت های گردشگری کشور اظهار داشت: سهم استان فارس از میان ۳۰۰ روستای هدف گردشگری کشور در برنامه ششم توسعه ۲۷ روستا بوده و در این راستا قبل از این نیز کارهایی انجام شده است. او با تاکید بر اهمیت اولویت بندی تعیین بناهای منتخب اظهار داشت: یکی از اشکالات موجود، قوانین میراث فرهنگی است که موانعی را برای توسعه راه ها و زیرساخت های لازم به وجود آورده است.
ظرفیت سازی برای روستاها
سیدکمال پاک فطرت مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری فارس نیز بی توجهی به ابنیه و مراکز تاریخی و فرهنگی را یک از معضلات جدی در این صنعت دانست و اظهار داشت: مراکز تاریخی زیادی داریم که به آنها به اندازه کافی توجه نشده است در صورتیکه در سایر کشورها بناهای تاریخی به مراکز ارزآوری تبدیل گشته اند.
سید کمال پاکفطرت افزود: بعنوان نمونه کاروانسراهای مهارلو و جهان آباد که مربوط به دوره ساسانیان و صفویان هستند، چندان مورد توجه قرار نگرفته اند.
پاک فطرت با استقبال از طرح صندوق احیاء برای باززنده سازی بناهای تاریخی روستایی اظهار داشت: در بحث کاروانسراها بعنوان یک پایلوت حاضر به همه نوع همکاری هستیم و شوراها و دهیارهای استان نیز حاضر به همکاری بمنظور توسعه پایدار روستاها هستند چونکه به دنبال ظرفیت سازی برای روستاها هستیم.
منبع:

1399/10/06
19:49:32
5.0 / 5
1150
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر