مدیركل دفتر امور پایگاه های جهانی كشور:

تعلق خاطر مردم به آثار جهانی، چالش های حفاظتی این آثار را می كاهد

تعلق خاطر مردم به آثار جهانی، چالش های حفاظتی این آثار را می كاهد

به گزارش لذت سفر مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی کشور با اشاره به اینکه افزایش حس تعلق خاطر مردم دنیا به آثار جهانی، چالش های حفاظتی این آثار را می کاهد، اظهار داشت: گردشگری پایدار در آثار میراث جهانی با همکاری تمام ذی نفعان حوزه گردشگری و میراث فرهنگی محقق می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا از میراث آریا، فرهاد عزیزی زلانی روز شنبه (۲۲ آذرماه) در وبینار دوره آموزشی برای مدرسان راهنمایان گردشگری متخصص در پایگاه های میراث جهانی که با حضور معاونان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، اظهار داشت: این کارگاه دومین نشست از سری کارگاه های بین المللی تخصصی بوده که در جهت ظرفیت سازی برای راهنمایان گردشگری در حوزه پایگاه های میراث جهانی ایران برگزار می گردد. در این دوره به راهنمایان ارشد سراسر کشور به منظور هدایت سایر راهنمایان گردشگری، آموزش های لازم داده خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی کشور اظهار داشت: ردپای گردشگری را می توان در اهداف استراتژیک کنوانسیون میراث جهانی در ابعاد ارتباطی، ظرفیت سازی و اعتباربخشی هم دید، از آنجائیکه گردشگری نقش قابل توجهی در معرفی ظرفیت ها، تنوع فرهنگی، دانش و میراث ناملموس و سایر ابعاد یک کشور دارد، می تواند به کشورها در جهت درک متقابل و ارتقای جایگاه صلح جهانی کمک نماید.

پایگاه های میراث جهانی ویترین آثار تاریخی یک کشور است

عزیزی زلانی اضافه کرد: این دوره آموزشی به واسطه اهمیت مبحث گردشگری در پایگاه های میراث جهانی بعنوان ویترین آثار تاریخی یک کشور، دارای اهمیت ویژه در ساختار آموزشی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی بیان نمود: آثار میراث جهانی ایران از شاخص ترین آثار میراث فرهنگی کشور بوده که هوشمندانه انتخاب شده و به ثبت رسیده اند. این آثار چشم انداز کاملی از آنچه جهانیان از ایران می توانند ببینند، عرضه می کند.

عزیزی با اشاره به اینکه آثار بیست و چهارگانه ایران در لیست میراث جهانی شامل دو دسته آثار فرهنگی و طبیعی هستند که از سال ۱۹۷۹ تابحال با تلاش افراد و تیم های متخصص به دنیا معرفی شده اند، اضافه کرد: این آثار دارای سیستم مدیریتی به نام پایگاه است که متولی امر حفاظت، معرفی و مدیریت آثار تحت پوشش است. یکی از شرح وظایف این پایگاه ها، مدیریت مبحث گردشگری در جهت حفظ اثر، معرفی هر چه بیشتر ارزش های برجسته آن و مدیریت فعالیت ها و زیرساخت های مربوطه است.

وی عنوان کرد: قابلیت ارتقای برندینگ میراث جهانی و افزایش آگاهی در این خصوص بخصوص در مباحث ارزش های برجسته جهانی آثار، می تواند به ما در ارتقای جایگاه میراث فرهنگی در امر حفاظت، کمک شایان توجهی کند.

مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی کشور اظهار داشت: هرچه حس تعلق خاطر در مورد آثار جهانی برای مردم سراسر دنیا پررنگ تر شود، چالش های حفاظتی ما در سطوح ملی و بین المللی کاهش چشمگیرتری خواهد داشت، اما باید توجه داشت که این امر تبدیل به چالشی فزاینده نشود.

وی اضافه کرد: افزایش بی رویه ورود گردشگران بدون مدیریت بهینه ساعات بازدید، مسیرهای بازدید، رفتار مناسب بازدید چه به لحاظ ارتباط با جوامع محلی، جایگاه های سیاسی، مذهبی و اجتماعی و چه به لحاظ شیوه برخورد با آثار تاریخی می تواند فشار مضاعفی در امر مدیریت و حفاظت آثار ایجاد نماید که به تنهایی توسط متولیان میراث فرهنگی در کشور قابل مدیریت نیست.

مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی عنوان کرد: این صدمه ها چنان پر اهمیت بوده که در ساختار حفاظتی میراث جهانی بعنوان دسته ای مجزا با عنوان فشار توریست طبقه بندی شده است. ایجاد گردشگری پایدار در سطح کشور بخصوص در آثار میراث جهانی و بهره بردن از مزایای آن در عین به حداقل رساندن صدمه های ناشی از آن، امری است جمعی که باید با همکاری تمامی ذی نفعان حوزه گردشگری و میراث فرهنگی به صورت مشترک محقق شود.

عزیزی بر همکاری راهنمایان گردشگری شامل راهنمایان تورهای داخلی، خارجی، لیدرهای محلی در چارچوب تورهای فرهنگی و طبیعی برای ایجاد گردشگری پایدار در سطح کشور اظهار داشت: این همکاری از جانب ما برای حفظ گنجینه های ملی از راه برگزاری رویدادهایی نظیر این نشست ادامه دارد، این نقش بخصوص برای افرادی که در این دوره بعنوان مدرس شرکت کردند، روشن است.

عزیزی زلانی اظهار داشت: در شرایط فعلی با بحران هایی که صنعت توریسم در جریان همه گیری کرونا با آن روبه رو شده، امکانی فراهم گشته است تا تمام ذی نفعان این حوزه گرد هم بیایند تا برای حل چالش ها و یافتن چاره عبور از بحران های مشابه یا چالش های بالفعل این حوزه متمرکز شوند.»

تمرکز بر مشارکت گردشگران به صورت تعاملی با سایت های تاریخی طبیعی

عزیزی زلانی اظهار داشت: در مباحث مطرح شده در این وبینار نکاتی وجود دارد که می توان از آن بعنوان دغدغه مشترک میان راهنمایان گردشگری و دست اندرکاران میراث فرهنگی مانند تمرکز بر مشارکت گردشگران به صورت تعاملی با سایت های تاریخی طبیعی و جامعه محلی پیرامون آن به منظور تضمین ایجاد تجربه منحصر به فرد سفر که به رونق گردشگری در این مقاصد منجر می شود، اشاره نمود.

مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی خاطرنشان کرد: چالشی با عنوان عرضه اطلاعات ناصحیح یا غیرمعتبر که گاهی توسط برخی راهنمایان آموزش ندیده در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد، به آسانی از راه تبادل اطلاعات میان پایگاه های میراث جهانی بعنوان منابع علمی، پژوهشی و اجرایی مستقر در آثار قابل حل است و به پیشگیری از انتشار شایعات و اکاذیب کمک می نماید.

او افزود: ایجاد خط مشی همکاری و هماهنگی با پایگاه ها در سایت های میراث جهانی در وهله اول به آگاهی راهنمایان گردشگری از آخرین رویدادها و پژوهش ها مربوط می شود که در نهایت زمینه های مشارکت گردشگران در حیات یک اثر تاریخی ثبت شده در لیست میراث جهانی را فراهم می آورد و این نوید را برای همه دست اندرکاران این حوزه برای جبران چندین ماه گذشته می دهد. تحقق همه این موارد نیازمند مدیریت مشارکتی بوده که من از آن بعنوان هنر گردشگری یاد می کنم.

عزیزی زلانی تصریح کرد: انتظار دارم در انتها این کارگاه، شبکه ای گسترده از راهنمایان گردشگری سراسر کشور به همراه علاقه مندان، متخصصان و صاحب نظران و حتی مردم ایجاد شود تا از آموزه های عرضه شده در این کارگاه و کارگاه های قبل و اطلاعات تکمیلی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نمایندگان آن در سرتاسر کشور در اختیار شما قرار می هند، برای اطلاع رسانی و آموزش فراگیر بهره برده شود.

او از محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، ولی تیموری معاون گردشگری کشور، هوآنگ یانگ استاد بین المللی، سوتان سوتکوفکسی سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو برای مشارکت در برگزاری دوره های آموزشی و ظرفیت سازی تشکر کرد.

به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، وبینار «دوره آموزشی برای مدرسان راهنمایان گردشگری متخصص در پایگاه های میراث جهانی» با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و یونسکو از ۲۲ تا ۲۷ آذرماه ۹۹ برگزار می گردد.منبع:

1399/09/25
12:34:57
5.0 / 5
1136
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر