وزیر میراث فرهنگی تاكید كرد:

شكل گیری اقتصاد مردم پایه با واگذاری بناهای تاریخی

شكل گیری اقتصاد مردم پایه با واگذاری بناهای تاریخی

به گزارش لذت سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده جهت استفاده از منابع مردمی در حفظ و مرمت بناهای تاریخی، اظهار داشت: تلاش می نماییم در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی، اقتصاد مردم پایه شکل بگیرد.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، دومین جلسه کمیته تشخیص نفایس ملی امروز (شنبه، ۲۲ آذر) به ریاست علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزیر، مدیران ستادی به صورت حضوری و مدیران کل استان ها به صورت مجازی در سالن فجر وزارتخانه در تهران برگزار گردید.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه این جلسه اظهار داشت: تعداد بناهای تاریخی کشور زیاد و در حالیکه منابع و بودجه ما بسیار محدود است، ازاین رو با این بودجه محدود نمی توانیم به این همه مطالبات پاسخ دهیم. بنابر احکام قانونی اجازه پیدا کردیم بناهای تاریخی را که نفیس و منحصر به فرد شناخته نمی شوند، به سرمایه گذاران بیرونی و مردم واگذار نماییم.

مونسان اضافه کرد: این واگذاری ها با تأیید طرح های مرمتی در دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی و با نظارت عالی معاونت میراث فرهنگی صورت خواهد گرفت که بر استفاده از منابع مالی خود مردم و ایجاد جاذبه های خیلی خوب برای حوزه های گردشگری، برای جوانان هم اشتغال ایجاد می شود.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه دیگری که امروز برگزار گردید برای واگذاری بعضی از این بناها در استان های بوشهر، ایلام، قزوین و خراسان رضوی تصمیم گیری شد، خوشبختانه حجم این طرح ها بسیار زیاد است، سایر بناها هم قرار شد در جلسه های بعدی مطرح و تصمیمات لازم صورت گیرد.

مونسان ضمن اشاره به حضور خود در جلسات هفتگی کمیته و تسریع در واگذاری ها اظهار داشت: با عنایت به این که بناهای تاریخی بی نظیری در کشور وجود دارد، واگذاری آنها هم جلوی تخریب بیشتر را می گیرد و هم می توان زودتر این بناها را به فضاها و اماکن تاریخی و گردشگری تبدیل کرد که به زیرساخت ها هم کمک می نماید. بعضی از این بناها را به اقامتگاه و برخی دیگر به موزه تبدیل می شود.

با واگذاری این بناهای تاریخی توانسته ایم چندین برابر بیشتر از حجم بودجه ای که حوزه معاونت میراث فرهنگی کشور از منابع بیرونی و مردم استفاده نماییم، انجام این کار سبب شده مرمت و حفظ بناهای تاریخی در کشور سرعت پیدا کند.

به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف، احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی مزایده واگذاری مرمت، احیا و حق بهره برداری مدت معین ۲۸ مجموعه تاریخی را تا آخر وقت اداری شنبه (۲۹ آذر ۹۹) تمدید کرد.

صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، ۵۴ مجموعه تاریخی را در ۲۵ استان به منظور احیاء، مرمت و واگذاری حق بهره برداری مدت معین به مزایده گذاشت و از واجدین صلاحیت و درخواست کنندگان دعوت کرده بود از تاریخ نشر آگهی سوم آذر ۹۹، اسناد مزایده را از دبیرخانه­ کمیسیون مزایده­ی صندوق احیا یا پایگاه اینترنتی صندوق احیاء و یا پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات دریافت کرده و حداکثر تا ساعت ۱۶ روز ­دوشنبه مورخ ۱۷ آذر ۹۹ مدارک مربوطه را تکمیل و نسبت به تحویل پاکت­ ها به دبیرخانه اقدام نموده و رسید دریافت نمایند.منبع:

1399/09/23
14:09:04
5.0 / 5
1186
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر