مدیرعامل شركت توسعه ایران گردی و جهان گردی:

نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی هفته اول اسفند

نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی هفته اول اسفند

به گزارش لذت سفر مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی اظهار داشت: اگر شرایط مطلوب باشد و ستاد ملی مقابله کرونا مجوز بدهد نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی ۴ تا ۷ اسفند ۹۹ برگزار می گردد.خشایار نیکزادفر در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره برنامه نمایشگاهی حوزه گردشگری و صنایع دستی در شرایط کرونا، اظهار داشت: بر مبنای تقویم نمایشگاه ها و هماهنگی با فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری و صنایع دستی، اگر کرونا مشکل ایجاد نکند و شرایط شیوع بیماری به سمت بهبود حرکت و ستاد ملی مقابله کرونا مجوز صادر کند، برنامه ریزی کردیم از چهارم تا هفتم اسفندماه ۹۹ نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی را برگزار نماییم.

مدیرعامل شرکت توسعه ایران گردی و جهان گردی گفت: برای برگزاری این نمایشگاه در هفته اول اسفند با شرکت نمایشگاه های کشور توافق لازم انجام و این تاریخ در تقویم نمایشگاه درج شده است، البته بنا به شرایط بیماری کرونا در نهایت با ستاد ملی مقابله کرونا هماهنگی خواهد شد و مطابق با تصمیم ستاد پیش خواهیم رفت.

لغو ۲ نمایشگاه صنایع دستی در شهریور و آبان به سبب کرونا

نیکزاد با اعلان اینکه بهمن سال ۹۸ نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی همزمان برگزار شد، اظهار داشت: کرونا سبک کاری ما را هم در برگزاری نمایشگاه های گردشگری و صنایع دستی تغییر داده است، سال جاری به سبب شیوع ویروس کرونا نمایشگاه صنایع دستی در شهریورماه برگزار نشد، در آبان ماه هم معاون صنایع دستی وزارتخانه (پویا محمودیان) بر مبنای محدودیت های ابلاغی ستاد ملی کرونا برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری و مخاطرات سفر هنرمندان و تجمع ها، برای حفاظت از سلامت و جان هنرمندان و صنعتگران نمایشگاه آبان ماه را هم لغو نمود.

وی اشاره کرد: شرکت نمایشگاه ها برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی که در شهریور و آبان ۹۹ لغو شد، اعلام نموده بود به سبب شیوع ویروس کرونا باید فروش محصولات الکترونیکی و آنلاین باشد که از همان زمان سامانه مجازی فروش آثار نمایشگاه برنامه ریزی و اجرایی شد.

مدیرعامل شرکت توسعه ایران گردی و جهان گردی اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه مجازی صنایع بعنوان بخشی از وظایف حاکمیتی با تاکید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و حمایت معاون صنایع دستی کشور برای نخستین بار است که به صورت مجازی برگزار می گردد و تجربه ای نو در برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی بشمار می رود.

برگزاری نمایشگاه مجازی صنایع بعنوان بخشی از وظایف حاکمیتی با تاکید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و حمایت معاون صنایع دستی کشور برای نخستین بار است که به صورت مجازی برگزار می گردد و تجربه ای نو در برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی بشمار می رود. نیکزادفر اضافه کرد: هنرمندان و صنعتگران معمولا ۵۰ درصد از درآمد و فروش خویش را از نمایشگاه ها به دست می آورد و لغو نمایشگاه به آنها خسارت وارد می کرد، بنا بر این بستر سامانه نمایشگاه مجازی فراهم گردید. این سامانه بعد از رونمایی رسمی، بزودی به سامانه جامع و تخصصی صنایع دستی تبدیل می شود و فرایندهای خدماتی که معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی به هنرمندان و صنعتگران عرضه می کند، الکترونیکی می شود و همینطور اطلاعات شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی هم بر روی این سامانه بارگذاری می شود.

وی درباه خدمات سامانه به شرکت کنندگان در نمایشگاه مجازی اظهار داشت: وقتی هنرمندان وارد سامانه می شوند، ابتدا احراز هویت می شوند و بعد از ثبت نام کارشناسان ادارات صنایع دستی اطلاعات او را تطبیق می دهند و بعد از تایید امکان بارگذاری روی سامانه برای هنرمندان و صنعتگران فراهم می شود. هنرمندان باید تصویر آثار، مشخصات آثار و سوابق خویش را روی سامانه بارگذاری کنند و قیمت محصول و ابعاد و اندازه و وزن محصول را هم درج می کنند.

مدیرعامل شرکت توسعه ایران گردی و جهان گردی توضیح داد: سرویس خدمات شرکت پست جمهوری اسلامی به سامانه نمایشگاه مجازی متصل است که بر مبنای وزن محصول نمایشگاهی قیمت را مشخص می کند و خریداران از هر نقطه ای که محصول را خریداری می کنند بر مبنای مبدا و مقصد وزن محصول قیمت مشخص و اعلام و با ۳۰ درصد تخفیف مبلغ به صورت آنلاین پرداخت می شود.

نیکزادفر اظهار داشت: هم اکنون روی صادرات و بسته بندی صنایع دستی کار می نماییم، که صنایع دستی کشور در این عرصه ضعف دارند و کار ویژه انجام می دهیم می خواهیم با جذب سرمایه گذار و تبلیغات، مرحله بین المللی نمایشگاه مجازی شامل صادرات و فروش را هم عملیاتی نماییم.امکان صدور بلیت الکترونیکی برای ۲۴۲ مکان فرهنگی تاریخی کشور

نیکزادفر با اعلان اینکه وزارت میراث فرهنگی ۲۴۲ مکان فرهنگی تاریخی دارد که با خرید بلیت قابلیت بازدید دارند، اظهار داشت: در سال قبل بلیت ۷۰ مکان در ۱۶ استان را الکترونیکی و بلیت کاغذی را حذف کردیم حالا امکان صدور بلیت الکترونیکی برای همه ۲۴۲ مکان فرهنگی تاریخی کشور بر روی سامانه نمایشگاه ملی مجازی فراهم گشته است که در مصرف کاغذ و نیروی انسانی به شدت صرفه جویی می شود و از سویی هم شفافیت مالی و هم کنترل و رصد مالی را به وجود می آورد.

مدیرعامل شرکت توسعه ایران گردی و جهان گردی اظهار داشت: با فروش آنلاین بلیت الکترونیکی می توان در شرایطی مانند شیوع بیماری کرونا حضور تعداد بازدیدکننده در اماکن فرهنگی تاریخی را مدیریت کرد؛ علاقه مندان می توانند بلیت مورد نظر خویش را از راه نرم افزارهای موبایلی خریداری و در زمان رجوع صرفاً با عرضه کد مخصوص وارد مجموعه شوند.

با فروش سانسی و اینترنتی بلیت، می توان بازدید از اماکن فرهنگی تاریخی را هوشمندانه مدیریت کرد. بهره برداری از مزایای بلیت الکترونیک صرفاً به دوران کرونا محدود نمی گردد چونکه بیشتر موزه ها و مکان های تاریخی در روزهای نوروز و تعطیلات با ازدحام و ترافیک مواجه می شوند. نیکزادفر اشاره کرد: در نوروز ۹۹ طرح زمان بندی (سانسی) بازدید از اماکن فرهنگی تاریخی را به وزارت میراث فرهنگی عرضه و پیشنهاد کردیم که مطابق با فاصله گذاری اجتماعی و فضای اماکن با فروش سانسی و اینترنتی بلیت، می توان بازدید از اماکن فرهنگی تاریخی را به مدیریت هوشمند تبدیل کرد.

امکان این برنامه روی سامانه انجام شده است که البته بهره برداری از مزایای آن صرفاً به دوران کرونا محدود نمی گردد چونکه بیشتر موزه ها و مکان های تاریخی در روزهای نوروز و تعطیلات با ازدحام و ترافیک مواجه می شوند.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، باتوجه به شیوع بیماری کرونا و محدودیت های ناشی از آن با پیشنهاد و حمایت معاون صنایع دستی، سی و چهارمین نمایشگاه صنایع دستی برای اولین بار به صورت مجازی و با حضور هنرمندان و صنعتگران در سرتاسر کشور در حال برگزاری است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی با اعلان اینکه ثبت نام در سامانه این نمایشگاه از روز ۱۷ ربیع الاول -هم زمان با فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت رسول اکرم (ص)، (درماه گذشته) - شروع شده اظهار داشت: تابحال ۱۲۰۰ هنرمند از ۳۱ استان کشور با ۴۴۰۰ محصول در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
وی اعلام نمود: مقرر است اولین نمایشگاه ملی مجازی صنایع دستی این هفته به صورت رسمی با حضور مقامات ارشد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع رونمایی شود.منبع:

1399/09/19
17:24:43
5.0 / 5
1285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر