چوب بازی ورزشی مفرح رایج بین ایلات و عشایر

چوب بازی ورزشی مفرح رایج بین ایلات و عشایر

لذت سفر: فارس همیشه تاریخ، ورزش و تفریحات متناسب با محیط، كار و زندگی بین اقوام مختلف ایرانی رواج داشته است. عمده بازی و ورزش ها، نشانه هایی از لزوم داشتن آمادگی رزمی و نشاط اجتماعی در زندگی ایرانیان، در خود دارد.


«چوب بازی»، «ترکه بازی»، «رقص جنگ نامه» یا «جنگومه» و درنهایت «رقص با چوب»، این اسامی مختلف یک نوع بازی و ورزش است که جایگاهی ویژه بین مردم فارس خصوصا ساکنان خیلی از روستاها، ایلات و عشایر، داشته و دارد.
کارشناس مسئول مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، در این خصوص می گوید: چوب یا ترکه بازی، که حالا هم در خیلی از مراکز جمعیتی استان فارس، هنگام برگزاری مراسم های شادی یا بزرگداشت روزهای ملی و مذهبی، کاربرد دارد، مختص مردان بوده و همواره یکی از سنجه های توانمندی فیزیکی و قابلیت های تصمیم گیری سریع در شرایط دشوار و واکنش های به لحظه، محسوب می شده است، مردان عشایر و ایلات استان فارس، عمدتا، چوب یا ترکه بازی را بلند هستند، باآنکه امکان دارد همه آنها، بازیگر یا بازیگردانان ماهری نباشند، اما بطور قطع انجام این بازی را به خوبی فراگرفته اند.
به گزارش لذت سفر به نقل از میراث فرهنگی فارس، مژگان ثابت قدم، می افزاید: مرور ایام سبب شده علاوه بر ایلات و عشایر استان فارس، روستاییان هم با فن و مهارت این هنر رزمی نمایشی آشنایی کامل پیدا کنند. هنگامی که جشن عروسی، ختنه سوران و یا اعیادی همانند عید نوروز و هم تولد یکی از ائمه مثل حضرت ولی عصر (عج) در پیش است مردان و جوانان خویش را آماده می کنند تا در یک مصاف و جدال دوستانه و برادرانه، تبحر و مهارت خویش را در این بازی رزمی به نمایش بگذارند.


او می گوید: جشن عروسی به خاطر طولانی بودن زمان برگزاری آن از مهم ترین جشن هاست که مراسم و هنر چوب بازی اجرا می شود، چونکه درگذشته هنگام برگزاری مراسم عروسی خوانین و کلانترهای هر طایفه به همراه خود برخی از جوانان ماهر و چوب باز حرفه ای می آوردند تا در جشن، قدرت جوانان ایل و طایفه خویش را به رخ بکشند و این امر سبب شده ایلات و عشایر استان فارس اهمیت بیشتری به این هنرنمایشی بدهند.
ثابت قدم ادامه می دهد: مراسم عروسی که همیشه با آیین ها و مراسم دیگر مرتبط می باشد، بدون برگزاری چوب بازی امکان ناپذیر است. بدین خاطر برگزارکنندگان مراسم عروسی مکانی مشخص برای اجرای مراسم در نظر می گیرند که این امکان در مناطق عشایرنشین و هم روستاها مشخص و معین است.
او اضافه می کند: عروسی با ساز و دهل و یا همان ساز و نقاره آغاز می شود. مدعوین شامل مرد و زن کوچک و بزرگ به سمت نواختن صدای ساز و دهل روانه می شوند، حتی مدعوین دیگر از ایلات و طوایف در زمان مقرر خود به محل عروسی و جشن می رسانند چونکه مطمئن هستند که برنامه چوب بازی در اولویت است.
این کارشناس مردم شناسی خاطرنشان می کند: در سایر مراسم ها و اعیاد هم به همین منوال است محل چوب بازی تقریباً تپه ماهوری که دارای شیب ملایم و کند باشد و یا زمینی که مسطح باشد انتخاب می شود، مدعوین در مراسم، شامل مرد و زن به صورت دایره وار می ایستند و منتظر نخستین مبارزان و به اصطلاح چوب بازان هستند. ساز و نقاره پیوسته در حال نواختن است حتی ریتم ساز و نقاره طوری انتخاب می شود که هر شنونده ای را به وجد می آورد و خواه ناخواه او را آماده ی مبارزه می کند. تعداد افرادی که می خواهند در مراسم چوب بازی شرکت نمایند، پیشاپیش تماشاگران می ایستند. آنها پوشاک محلی خویش را به تن دارند و پاچه شلوار خویش را مقداری بالا زده اند که نشانه آمادگی آنها جهت شرکت در مراسم است.
او ادامه می دهد: تعداد بازیکنان چوب بازی دو نفر است و ابزار اصلی و مهم دو عدد چوب است، یک چوب بلندتر به طول ۱، ۵ متر و ضخامت پنج سانتی متر که اصطلاحاً به آن پایه paye می گویند و هم یک چوب کوچک تر به طول یک متر و قطر ۱.۵ سانتی متر که اصطلاحاً به آن ترکه tarke می گویند.
ثابت قدم یادآور می شود: دو حریف و یا به اصطلاح دو چوب باز وارد صحنه می شوند یکی چوب پایه و دیگری چوب ترکه را در دست می گیرد. آنها ابتدا با حرکات دست و پای و هم جابه جا کردن چوب در دستان خود حالت رقص گونه به خود می گیرند و به تعبیری پای کوبی هم می کنند، به صورتی که چوب را بالای سر با دودست نگه می دارند و با حرکات موزون و نمایش گونه و با آهنگ ساز و دهل حرکت می کنند. این حرکات به شکلی آمادگی برای رزم و نمایش اصلی است، اما به خاطر اینکه با ریتم و آهنگ ساز و دهل صورت می گیرد، می توان آنرا یک نوع حرکات نمایشی هم دانست.
این کارشناس میراث فرهنگی می گوید: فردی که چوب بلندتر (پایه) را در دست دارد باید حالات دفاعی به خود بگیرد و فردی که چوب نازک تر در دست دارد معمولاً حالت حمله کننده به خود می گیرد. پس از چرخشی دور صحنه چوب بازی، فردی که ترکه را به دست دارد یورش می برد تا ضربه ای به پای طرف مقابل بزند، طرف مقابل هم با چوب «پایه» حمله را دفع می کند و نمی گذارد که چوب ترکه به پاهایش ضربه ای وارد کند. چنانچه با چوب ترکه ضربه ای وارد شد، دو تا چوب بین دو نفر جابه جا می شود و آن دو باردیگر اقدام به حرکات رقص گونه می کنند تا هم بر شادی و جذابیت مجلس بیفزایند و هم خویش را ازلحاظ روحی و جسمی آماده کنند.


او می افزاید: گاهی افرادی که داخل محوطه مشغول نمایش چوب بازی هستند ناگهان حمله را شروع می کنند و ضربه ای با چوب ترکه وارد می کنند که معمولاً همراه با صداهای بلند و فریاد زدن صورت می گیرد که این هم خود حربه و فن است تا حریف را از لحاظ روحی تضعیف کند و فرصت مقتضی را برای حمله به دست آورد. حمله ها و ضربه ها گاهی بسیار غافلگیر کننده و از سویی بسیار دردآور است بنابراین شرکت کنندگان در مراسم چوب بازی، ساق بند به ساق پا تا زانو می پیچند که معمولاً دست بافته ای از خود عشایر است.
ثابت قدم در ادامه می گوید: روی ساق بند، پاچه شلوار خویش را می کشند تا کمتر ضربه هایی که با چوب ترکه وارد می شود سبب درد و یا احتمالاً زخمی شدن شود، با هر بار زدن به پای طرف مقابل جای دو نفر عوض می شود، یعنی طرف ضربه خورده حالت تهاجمی و حمله کننده به خود می گیرد و طرف ضرب زده، حالت تدافعی و دفع کننده که حکایت از تبحر و مهارت وی در چوب بازی دارد.
این کارشناس مردم شناسی میراث فرهنگی فارس می گوید: چوب بازی در منطقه فارس گرچه در نگاه اول خشن به نظر می رسد اما به علت جذابیتی که دارد جوانان علاقه خاصی به این بازی و هنر نمایشی دارند، چونکه اعتقاد دارند که با رفتن به میدان به اصطلاح جنگ، شجاعت و شایستگی خویش را به نمایش می گذارند و به تعبیری، ضربه زدن به رقیب و درعین حال ضربه نخوردن از او را مایه مباهات می دانند.
ثابت قدم خاطرنشان می کند: عشایر بر این عقیده اند، چوب بازی در حقیقت آمادگی رزمی برای آنها به شمار می آید، چونکه آنها باید در مقابله با طبیعت و هم عوامل غیرطبیعی همیشه آماده باشند و این امر به آنها کمک شایانی می کند. همه کسانی که در مراسم عروسی و یا هر مراسمی که چوب بازی در آن برگزار می شود، با خاطری خوش و غرور و سربلندی در پایان، مراسم را ترک می کنند زیرابه باورشان این است در این بازی شکستی به معنای واقعی وجود ندارد.
کارشناس مسئول مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، یادآور می شود: حرکاتی که در این بازی به معرض نمایش گذاشته می شود شامل جنگ و گریز، تک و پاتک، حریف طلبیدن، رجزخوانی، برانداز کردن حریف مقابل و نشان دادن آمادگی جسمی و روحی است. هریک از دو نفری که در جدال با هم هستند بیشترین ضربه را با چوب ترکه وارد کند، طوری که به پای طرف مقابل بخورد، برنده به حساب می آید.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، الان چوب بازی که بعنوان یک بازی و سرگرمی در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، بین روستاییان و عشایر فارس رایج است و یکی از بازی های مورد علاقه آن هاست.
منبع:

1399/09/11
13:36:14
5.0 / 5
1343
تگهای خبر: برند , ثبت , روستا , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر