آیا امكان پیشگیری از سفر بیماران كرونایی وجود دارد؟

آیا امكان پیشگیری از سفر بیماران كرونایی وجود دارد؟

لذت سفر: در حالیكه بر مبنای مصوبات ستاد مقابله با كرونا قرار بود بیماران كرونایی امكان خرید بلیط هواپیما و قطار نداشته باشند؛ امروز كه روز نخست این طرح است هنوز این اتفاق اجرایی نشده و فرد مبتلا به كرونا می تواند بلیط هواپیما بخرد و به شهر دیگری سفر كند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا دکتر علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت در نامه ای به معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، رئیس سازمان هواپیمایی کشور، رئیس سازمان راهداری، مدیرعامل شرکت راه آهن و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر ضرورت اجتناب از هر گونه جابجایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا تصریح کرد.
در نامه رییسی آمده است: «در راستای اجرای بند هفت مصوبه جلسه چهل و دوم ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد عدم جابجایی مسافران دارای تست کرونای مثبت و با توجه به تسریع در قطع زنجیره انتقال کرونا، از تاریخ ۲۸ آبان هرگونه جابجایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا ممنوع می باشد.
بدین منظور با عنایت به پیاده سازی بستر فنی توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران لازم است با هماهنگی آن سازمان نسبت به برقراری ارتباط با بستر دولت الکترونیک آن سازمان اقدام و از این طریق استعلام لازم از پایگاه داده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گیرد.»
بخشنامه ای که وزارت بهداشت ۲۱ آبان ماه ابلاغ نمود و چند روز پس از آن انتشار یافت، حاوی اطلاعات کلی است که فقط تاکید می کند جابه جایی مسافران مبتلا به کرونا به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست ممنوع می باشد.
البته ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت بعدها توضیح دادند که ضرورتی برای عرضه نتیجه منفی تست کرونا هنگام سفر و جابه جایی نیست و فقط افرادی که اطلاعات آنها در سامانه وزرات بهداشت ثبت شده است تا ۱۴ روز اجازه جابه جایی ندارند، اما جزئیات بیشتری درباره چگونگی دسترسی مراکزی مثل شرکتهای مسافرتی و حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی و مراکز اقامتی به بانک اطلاعاتی بیماران شناسایی شده را هنوز مشخص نکرده است.
امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم ۱۷ آبان ماه پیامی را در توئیتر با این محتوا منتشر نموده بود: «با ابلاغ وزارت بهداشت بر پایه دولت الکترونیکی، بزودی مبتلایان کووید ۱۹ امکان استفاده از قطار بین شهری، پروازهای هواپیمایی و تاکسی های اینترنتی را در دوران بیماری و قرنطینه ندارند.»
امروز هم همزمان با آغاز طرح محمد جواد آذری جهرمی در صفحه شخصی اش در توئیتر این چنین آورده است: «با همکاری خوب وزارت بهداشت و وزارت راه بر بستر دولت الکترونیک از امروز کلیه مسافران هواپیما و قطار بین شهری با بانک اطلاعاتی مبتلایان به کرونا تطابق داده و از جابجایی افرادی که مبتلایند جلوگیری می شود. چند مبتلا امروز از فرودگاه بازگردانده شدند. اتوبوس ها هم از سه شنبه.»
حرمت الله رفیعی رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این ابلاغیه ناپخته است و احتیاج به توضیحات بیشتری داشت.
وی اضافه کرد: تابحال از جانب وزارت بهداشت و یا ستاد مقابله با کرونا در این خصوص هیچ جلسه و هم اندیشی با صنف ما انجام نشده و هیچ کدام از آژانس ها که صادر کننده بلیط هستند هم دسترسی به این سامانه ندارند.
وی با بیان اینکه امروز روز نخست آغاز این طرح بوده است، اظهار داشت: الان آژانس های مسافرتی به علت دسترسی نداشتن به این سامانه برای هر کسی درخواست داشته باشد، بلیط هواپیما صادر می کنند و محدودیتی در این خصوص ندارند.
رفیعی اضافه کرد: اگر بلیطی هم برای فردی صادر شود دیگر امکان لغو آن برای آژانس صادر کننده بدون دلیل وجود ندارد.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی در ادامه ضمن اشاره به ناپخته بودن این ابلاغیه اظهار داشت: خیلی بهتر بود مسؤلان ستاد ملی مقابله با کرونا طی نشستی با روسای صنف حمل و نقل، روند بهتری برای پیشگیری از سفر افراد مبتلا به کرونا در نظر می گرفتند. این طرح با این شرایط و سازو کار، به نتایج مورد نظر در خصوص قطع زنجیره کرونا منجر نمی گردد.
حالا باید منتظر شد و دید در ایام آینده اتفاقی جدیدی می افتد؟ و یا بیماران مبتلا به کرونا به سادگی می توانند مبادرت به خرید بلیط کنند و به سفر بروند.منبع:

1399/09/03
15:04:39
5.0 / 5
1443
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , بلیط , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر