معاون گردشگری:

حساب اقماری گردشگری سهم این صنعت را در اقتصاد ملی تعیین می كند

حساب اقماری گردشگری سهم این صنعت را در اقتصاد ملی تعیین می كند

به گزارش لذت سفر معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینكه استقرار طرح حساب اقماری گردشگری می تواند سهم این صنعت را در اقتصاد ملی تعیین كند، پیشنهاد كرد: از ظرفیت راهنمایان گردشگری برای استقرار این طرح در كشور استفاده گردد.به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا از معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ولی تیموری در سومین نشست تخصصی اعضای کمیته راهبری «حساب های اقماری گردشگری (tourism satellite account/ TSA) » که با حضور جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران و مدیران و کارشناسان این مرکز برگزار شد، استقرار این حساب ها را یکی از برنامه های اولویت دار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان نمود.

معاون گردشگری کشور عنوان کرد: روند رو به رشد گردشگری خارجی و دو برابر شدن تعداد گردشگران ورودی طی سه سال گذشته تا پیش از شیوع همه گیری کرونا، همگان را متقاعد کرد تا زیرساخت های عملیاتی و اجرایی این صنعت اثرگذار را بیشتر از پیش آماده کنند.

وی از بخش آماری نیروی انتظامی، مرکز آمار ایران و راهنمایان گردشگری را عناصر کلیدی در فرآیند اجرایی طرح استقرار حساب های اقماری گردشگری دانست و پیشنهاد کرد: از تجارب ظرفیت راهنمایان گردشگری برای استقرار این حساب ها در کشور استفاده گردد.

تیموری ابراز امیدواری کرد با استقرار طرح حساب های اقماری، سهم گردشگری در اقتصاد ملی تعیین و برنامه ریزی ها برای افزایش درآمدهای ارزی کشور ارتقاء یابد.

جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران هم در این نشست با بیان لزوم اجرای این طرح با تطبیق شرایط موجود به لحاظ همزمانی با شیوع بیماری کرونا، خواهان ایفای نقش بیشتر نیروی انتظامی از راه هماهنگی های بیشتر با رده های مختلف ناجا و حضور نمایندگان پلیس های تخصصی در این طرح و همینطور همکاری کارشناسان و پرسشگران استانی در آن شد.

در این نشست معرفی سامانه های موجود در معاونت گردشگری معرفی و نحوه ارتقای کیفیت و محتوای آنها با همکاری مشترک مرکز آمار ایران مورد گفت و گو و بررسی قرار گرفت.

به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، اواخر سال ۹۸ قرارداد استقرار حساب اقماری گردشگری (TSA) در قالب نظام جامع آماری گردشگری بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مرکز آمار ایران به منظور ایجاد ابزار بررسی منافع حاصل از صنعت توریسم، امکان سنجش بهره وری صنعت توریسم، میزان اشتغال زایی و محاسبه گردشگری در حساب های ملی کشور به امضا رسید.

حساب های اقماری گردشگری، این امکان را فراهم می آورد که جنبه های اقتصادی گردشگری در حساب های ملی کشور به صورت مجزا بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.

با اجرای این طرح و توجه به اهمیت نقش گردشگری زمینه بهتری برای تجزیه و تحلیل اثرات گردشگری در اقتصاد و تصمیم گیری ها درباره گردشگری فراهم می شود.

بسیاری کشورها استقرار نظام حساب اقماری گردشگری را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده اند و با استفاده از این حساب ها و هم ایجاد قوانین و تخصیص اعتبارات مورد نیاز، سیاستگذاری های کلان و تصمیم گیری های خرد حوزه گردشگری را مدیریت می کنند.

با تهیه حساب اقماری گردشگری گام مهمی برای ایجاد ابزار بررسی منافع حاصل از صنعت توریسم، مقایسه رشد صنعت توریسم با سایر بخش ها، امکان سنجش بهره وری صنعت توریسم، اشتغال زایی و تراز پرداخت های ملی برداشته خواهد شد.منبع:

1399/09/01
12:48:24
5.0 / 5
1528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر