تغییر مسیر انتقال گاز در زابل برای حفظ آثار باستانی

تغییر مسیر انتقال گاز در زابل برای حفظ آثار باستانی

سرپرست هیئت دیرینه شناسی سه راهی دشتك به زابل اعلام نمود: در نتیجه انجام پروژه بررسی دیرینه شناسی در راه خط انتقال گاز سه راهی دشتك به زابل كه به شناسایی 38 محوطه و تپه باستانی منجر گردید، مسیر لوله گاز در مواردی كه در محدوده آثار باستانی قرار داشت، تغییر یافت.


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مجتبی سعادتیان با تاکید بر این که در ضمن فعالیت میدانی در یک دوره ۲۵ روزه تیمی شامل ۱۰ باستان شناس، مسیری به طول ۱۱۰ کیلومتر را به صورت گام به گام و منظم پیمایش کردند، اضافه کرد: این هیئت دیرینه شناسی در طول این مدت تمامی عوارض مصنوع در این محدوده را نیز مورد بررسی و شناسایی قرار داد که در این بررسی در محدوده ای به عرض حدود ۲۰۰ متر، ۳۸ محوطه و تپه باستانی شناسایی شد.
این عتیقه شناس قدیمی ترین آثار این محدوده را متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد دانست و افزود: برخی از محوطه ها نیز به دوره های تاریخی و اسلامی متعلق می باشد.
سعادتیان اضافه کرد: باتوجه به دامنه پراکندگی مواد فرهنگی روی سطح و پیرامون محوطه های باستانی، مسیرِ در نظر گرفته شده برای قرار دادن لوله گاز در مواردی که در محدوده آثار باستانی قرار داشت، تغییر پیدا کرد تا هیچ گونه صدمه ای متوجه آثار باستانی موجود در این پهنه نشود.
1399/08/07
23:51:20
5.0 / 5
1529
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر