سند تنظیمی طرح ساماندهی جنگل ها و سواحل آماده شد

سند تنظیمی طرح ساماندهی جنگل ها و سواحل آماده شد

لذت سفر: سند تنظیمی طرح ساماندهی گردشگری جنگل ­ها و سواحل كشور به دنبال تذكر مجلس به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و در چهارمین سال اجرای برنامه ششم توسعه آماده شد. این طرح قرار بود در آخر نخستین سال این برنامه برای تصویب به هیات وزیران ارائه شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، حدود یک ماه پیش، یکی از نمایندگان مجلس در تذکری کتبی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پرسید "چرا به بند (ب) ماده (۱۰۰) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه عمل نشده است؟" این بند قانونی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را موظف کرده تا آخر سال اول اجرای قانون برنامه ششم توسعه، طرح ساماندهی گردشگری جنگل های شمال و شمال غرب کشور و زاگرس و سواحل شمالی و جنوبی با اولویت سواحل مکران را طبق قوانین مربوطه تهیه و برای تصویب هیأت وزیران ارائه کند.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خردادماه امسال، یعنی در چهارمین سال اجرای برنامه ششم توسعه آگاهی داد که مطالعات طرح ساماندهی سواحل و جنگل ها با هدف حفظ جایگاه گردشگری پایدار و حفاظت از جنگل ها و سواحل با رویکرد گردشگری به انتها رسیده است. دو ماه بعد حسن نوروزی، نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباب اجرا نشدن این بند تذکر داد. حالا معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آگاهی داده که سند تنظیمی طرح سامان دهی گردشگری جنگل ها و سواحل کشور را آماده کرده اما هنوز از مرحله تصویب فاصله دارد.
زاهد شفیعی ـ مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری ـ از نشست بررسی سند تنظیمی طرح ساماندهی گردشگری جنگل ها و سواحل کشور با موضوع بند ب ماده ۱۰۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه با همکاری نمایندگان دستگاه های اجرائی فرابخشی آگاهی داد و اظهار داشت: چارچوب کلی طرح ساماندهی گردشگری جنگل­ های البرز و زاگرس شمال و غرب کشور و نیز ساماندهی سواحل شمالی و جنوبی با اولویت سواحل مکران در چارچوب «چارچوب سیاست­گذاری، مدیریت و حفاظت از جنگل ­ها و سواحل کشور با رویکرد گردشگری» تهیه و برای سیر مراحل تصویب با حضور نمایندگان دستگاه­ های اجرائی ذیربط، بررسی گردید.
او تصریح کرد: مطالعات طرح ساماندهی گردشگری سواحل و جنگل ­ها با هدف حفظ جایگاه گردشگری پایدار و حفاظت از جنگل­ ها و سواحل بر اساس مفاد بند ب ماده ۱۰۰ قانون برنامه پنج­ ساله ششم توسعه کشور با مشارکت جامعه دانشگاهی انجام شده و به انتها رسیده است.
شفیعی با بیان این که کلیات و مبانی قانونی طرح مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، اظهار نمود: بعد از ارائه گزارشی کامل از روند تهیه محتوای طرح توسط مشاور مقرر شد دستگاه ­ های اجرائی ضمن همکاری در تهیه و تنظیم متن تصویب­ نامه هیأت وزیران، نظرات و موارد پیشنهادی خودرا در زمینه بهره برداری بهینه از ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری مناطق ساحلی و جنگل ­ها با رویکرد توسعه گردشگری پایدار عرضه کنند.
مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعنوان متولی صنعت گردشگری که از مهم ترین صنایع درآمدزا و جایگزین درآمدهای ناشی از صادرات نفت می باشد، بمنظور تحقق بخشیدن به رسالت های خود در حیطه سند چشم انداز بیست ساله کشور و به استناد بند (ب) ماده (۱۰۰) قانون برنامه ششم توسعه و سایر قوانین فرادستی بمنظور سیاست گذاری و تدوین الگویی واحد، منسجم، جامع و پایدار جهت ساماندهی گردشگری نواحی ساحلی و جنگل­ های کشور، طرح چارچوب سیاستی، حمایتی و حفاظتی درباب جنگل­ ها و سواحل با رویکرد گردشگری را ارائه کرده است.
شغیعی اضافه کرد: هدف طرح آن است تا به استناد بند ب ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه، جایگاه گردشگری، ضمن پیشرفت و پیشبرد سایر بخش­ های اقتصادی و اجتماعی پیش­ بینی­ شده در سواحل و جنگل­ ها، حفظ شود و توسعه این بخش در ارتباط و تعامل با سایر ذی نفعان و با نگاهی جامع و پایدار و برای انتفاع مردم محلی و توریستهای داخلی و بین ­المللی، مد نظر سازمان­ های دولتی و خصوصی ذی­ مدخل و مرتبط قرار گیرد و تا حد زیادی مشخص شود که در امتداد پشتیبانی از جایگاه و حقوق گردشگری در بهره­ برداری از سواحل و جنگل ­ها ضمن رعایت اصول توسعه پایدار، چگونه باید عمل کرد و کدام دستگاه ­ها، چه وظایفی را بر عهده دارند. این طرح با مشخص کردن خطوط سیاستی برمبنای مداخلات اصلی حوزه گردشگری در نواحی ساحلی و جنگل ها، بعنوان پایه و مبنای اجرای برنامه های گردشگری منطبق با شاخص­ های توسعه پایدار و رویکرد افزایش راندمان تدوین شده است.
منبع:

1399/07/23
23:58:12
5.0 / 5
1642
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر