سفر هوایی از دسترس مردم خارج می شود؟

سفر هوایی از دسترس مردم خارج می شود؟

به گزارش لذت سفر رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در اعتراض به افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی، اظهار داشت: در بعضی مسیرها قیمت بلیت پرواز تا ۲۶۰ درصد افزایش را نشان داده است. روا نیست حق سفر هوایی را از مردمی بگیریم كه توان اقتصادی پایینی دارند و سالی یك مرتبه سفر هوایی می روند. با این كار فقط مردم متضرر می شوند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، نرخ نامه جدید پروازهای داخلی درحالی اعلام شده که مخالفت مجلس، وزیر راه و سازمان هواپیمایی را به دنبال داشته است. دلیل این گرانی، اجبار شرکت های هواپیمایی برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی در پروازها و فروش صندلی های پروازی به صورت یک نفر در بین و افزایش نرخ ارز اعلام شده است. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفته است: بلیت پروازها ۸۰ درصد گران شده که ۴۰ درصد آن سهم ارز ۲۷ هزار تومانی و ۴۰ درصد سهم مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
بررسی ها نشان داده است نرخ بلیت پرواز در بیشتر از ۶۰ مسیر داخلی به بیشتر از یک میلیون تومان می رسد. کف قیمت حدود ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده و در طولانی ترین مسیر هوایی (تبریز ـ بندرعباس)، قیمت به دو میلیون و ۶۷۴ هزار تومان رسیده است. قیمت مسیر پرتردد تهران ـ مشهد از ۶۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۳۵۵ هزار تومان تعیین شده است. با این حساب یک خانواده چهارنفره برای یک سفر هوایی تهران ـ مشهد به صورت رفت و برگشت، در ارزان ترین حالت باید پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه کند.
وزیر راه نسبت به این قیمت ها که طبق اعلام انجمن شرکت های هواپیمایی قرار بود از اول آبان ماه اجرا شود، واکنش نشان داده و گفته که این قیمت ها اعتبار ندارد. سازمان هواپیمایی هم در واکنشی مبالغ تعیین شده را منصفانه ندانسته است. کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی هم تاکید کرده که به مبحث افزایش قیمت بلیت هواپیما به صورت جدی وارد خواهد شد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اما هنوز به این افزایش قیمت که سفر را گران تر و از دسترس بیشتر مردم خارج می کند، واکنشی نداشته است. هرچند این وزارتخانه در دوره های پیشین هم واکنشی به افزایش هزینه سفرهای هوایی نداشت و این حوزه را خارج از وظایف و مأموریت خود می دانست، با این وجود بیشتر فعالان گردشگری گرانی پروازهای داخلی را در شرایط کنونی اقدامی بی تدبیرانه دانسته اند. از طرفی گرانی پروازها زمزمه هایی را برای افزایش قیمت در دیگر بخش های خدماتی سفر همچون هتل ها بلند کرده است.
با وجود تمام این مخالفت ها و اعتراض ها اما مقصود اسعدی سامانی ـ دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ـ یادآوری کرده که طبق برنامه پنج ساله پنجم و ششم توسعه نرخ بلیت پروازهای داخلی آزاد شده، یعنی شرکت های هواپیمایی بر مبنای عرضه و تقاضا به صورت رقابتی نرخ بلیت خویش را تعیین می کنند و به فروش می رسانند.
حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی هم در اعتراض به نرخ نامه جدید شرکت های هواپیمایی که هزینه سفرهای هوایی را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد، تعیین کف قیمت برای بلیت پرواز و آزاد گذاشتن سقف قیمت را مغایر قانون آزادسازی نرخ و اصل عرضه و تقاضا دانست و به ایسنا اظهار داشت: وزیر راه به صراحت با این نرخ نامه مخالفت کرده است، ضمن این که قانون مطابق اصل آزادسازی نرخ این اجازه را به انجمن شرکت های هواپیمایی نمی دهد که برای پروازها نرخ تعیین کنند، بلکه همان گونه که در قانون هم صراحتا اشاره شده عرضه و تقاضا باید تعیین کننده قیمت بلیت پرواز باشد.
او افزود: حکایت شرکت های هواپیمایی مثل صنعت خودروسازی شده است، ۱۰ هزار پرسنل سپر بلا قرار می گیرند و به ۸۰ میلیون نفر ظلم می شود. وقتی قیمت ها را بالا می برند ادله می آورند که آن ۱۰ هزار نفر در معرض بیکاری قرار گرفته اند و خودروهایی را که غیراستاندارد است با بالاترین قیمت ممکن به مردم می فروشند و قیمت یک پراید را هم ردیف با قیمت جهانی مرسدس بنز کرده اند. در صنعت هوایی هم با وجود هواپیماهای از رده خارج که البته با سرمایه مردم این کشور خریداری شده، با تهدید تعدیل نیرو، قیمت بلیت پرواز را می افزایند. درحالی که قیمت پروازهای داخلی ما همین حالا هم نسبت به کشورهای دیگر گران است.
رفیعی اضافه کرد: شرکت های هواپیمایی در تعیین قیمت به هیچ وجه از قانون عرضه و تقاضا پیروی نمی کنند. شیوه نرخ گذاری بلیت هواپیما در کشور ما به این شکل است که یک رقم را بعنوان کف نرخ تعیین می کنند که بدین سان شرکت های هواپیمایی و آژانس ها اجازه ندارند پایین تر از آن نرخ بفروشند. از آن طرف، سقف نرخ را باز می گذارند. این طور می شود که قیمت بلیت مسیر تهران ـ استانبول وقتی به ۵۰ تا ۶۰ میلیون می رسد آقایان می گویند این رقم طبیعی است، اما چرا همان نرخ به یک باره چهار و نیم میلیون می شود؟ یا می گویند قیمت بلیت مسیر ایران تا آمریکا به ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است ولی وقتی بررسی می نماییم به نرخ های ۳۰ تا ۶۵ میلیون تومان (یک طرفه) می رسیم. چرا این حرف ها را می زنند، چه هدفی دارند!؟
او افزود: در شرایطی که پروازهای ترکیه کامل برقرار نشده است و بلیت به قیمت چهار پنج میلیون تومان پیدا می شود، بعضی شرکت های هواپیمایی داخلی بلیت یک طرفه تهران ـ استانبول را تا ۲۰ میلیون تومان می فروشند و قیمت را قفل می کنند. چرا نرخ ها سقف ندارد؟ وقتی فقط کف قیمت را آن هم به این شکل گران تعیین می کنند، حق افراد کم توان را ضایع کرده اند و به آنها ظلم می شود. گروهی از مسافران هستند که در زمان خلوتی سفر، بلیت هواپیما می خرند و سالی یک سفر مشهد و یا به دیدار خانواده می روند. وقتی کف قیمت گران باشد، در فصل خلوتی سفر که تقاضا پایین است دیگر نمی توان بلیت را ارزان فروخت، و آن قشر هم از سفر محروم می شود.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اخطار داد: با گرانی بلیت هواپیما باید منتظر افزایش نرخ در دیگر بخش ها بخصوص خدمات گردشگری همچون هتل ها و دیگر ناوگان حمل و نقل عمومی باشیم، چه بسا که این افزایش نرخ روی کالاها و خدمات غیرمرتبط هم تأثیر بگذارد. ازاین رو باید پاسخگوی این عملکردشان باشند، چرا در این شرایط اقتصادی، فضا را به هم می ریزند؟
رفیعی درباره تأثیر افزایش نرخ بر سفرهای داخلی هم اظهار نمود: درحال حاضر سفر به مفهوم گردشگری و تور به ندرت انجام می شود، البته در انتها تابستان شاهد تحرک کوچکی بودیم اما با اوج گرفتن آمار مبتلایان کرونا و آغاز فصل سرما، باردیگر تقاضا برای سفر کاهش پیدا کرده است. از طرفی با وجود آن که مقرر است نرخ های جدید از آبان ماه اجرا شود، اما اعلام آن در مقطع کنونی، تقاضا برای سفر هوایی را در چند روز گذشته با ریزش مواجه کرد.
منبع:

1399/07/21
14:48:58
5.0 / 5
1708
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر