رئیس موسسه فرهنگی اكو:

تعارضات با تعاملات فرهنگی برطرف می شود

تعارضات با تعاملات فرهنگی برطرف می شود

لذت سفر: رئیس موسسه فرهنگی اكو، بعنوان یكی از نهادهای همگرایی در منطقه با اشاره به اهمیت فرهنگ در حل تعارضات رسانه ای، اظهار داشت: این مسائل با «تعاملات فرهنگی» برطرف می شود.سازمان همکاریهای اقتصادی اکو (ECO)، یک سازمان منطقه ای است که در سال ۱۹۸۵ توسط دولت های ایران، پاکستان و ترکیه برای توسعه همکاریهای اقتصادی، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس شد. در سال ۱۹۹۲ سازمان اکو گسترش یافت و هفت عضو جدید همچون جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان، جمهوری قرقیزستان، جمهوری تاجیکستان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان به آن اضافه شدند.
بعد از تبدیل شدن سازمان RCD به سازمانECO و افزایش تعداد کشورهای عضو به ۱۰ کشور، این سازمان بعنوان یک سازمان منطقه ای نقش ویژه ای پیدا کرد. کشورهایی که دارای فرهنگ و تاریخ مشترک هستند و در یکی از راهبردی ترین مناطق جهان واقع شده اند. با این پیش زمینه، احتیاج به احیای بخش فرهنگی احساس شد.
موافقت رسمی با تاسیس موسسه فرهنگی اکو تحت عنوان فعلی خود، با امضای اساسنامه آن در سومین اجلاس سالانه اکو که در مارس ۱۹۹۵ در اسلام آباد پاکستان برگزار گردید با رویکرد «تحکیم قرابت های فرهنگی، پیوندهای معنوی و روابط دوستانه میان ملت های کشورهای عضو از راه روش های اجتماعی و فرهنگی به صورت نظریه و عملی» محقق شد.


سرور بختی، ریاست مؤسسه فرهنگی اکو از دیماه ۱۳۹۸، در بازدیدی به تازگی از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با خبرنگار فرهنگی این خبرگزاری گفتگو و برنامه های این موسسه را در روزگار کرونایی شرح داد. او همینطور از آمادگی همکاری با وزارت میراث فرهنگی کشورهای عضو منطقه اکو، برای حفظ میراث فرهنگی در خطر فراموشی اطلاع داد.

تمرکز بیشتر فعالیت ها در فضای مجازی
سرور بختی، در پاسخ به این سؤال که اکو با عنایت به وضعیت همه گیری کرونا چه برنامه هایی برای حفظ روابط میان کشورها دارد، اظهار داشت: همه گیری کرونا بسیاری فعالیت ها را بخصوص در حوزه فرهنگ، لغو و محدود کرده است، ما همچون دیگر موسسات فرهنگی، برنامه های زیادی طبق روال همیشه داشتیم که در آغاز هر سال نقشه راه آن طرح و گام به گام اجرا می شد. متاسفانه بسیاری برنامه های ما لغو شد، برای مثال ما در ماه ژانویه (دی/بهمن) پنج برنامه داشتیم و برای دو برنامه کاملاً آماده بودیم و حتی دعوتنامه ها را فرستاده بودیم. شب هرات یکی از این برنامه ها بود که حتی هنرمندانی از افغانستان به تهران آمده بودند، پس از آن که در سطح دولتی برگزاری مراسم ممنوع گردید، مجبور بودیم هر دو برنامه را لغو نماییم.
وی ادامه داد: موسسه فرهنگی اکو هم مانند دیگر موسسات فرهنگی دنیا، فعالیت خویش را با وضع به وجود آمده مطابقت داد. امروز ما بیشتر فعالیت هایمان را در فضای مجازی متمرکز کرده ایم و در موسسه فرهنگی سلسله برنامه هایی را به صورت وبینار داریم.
بختی به برنامه های برگزار شده اشاره نمود و اضافه کرد: سلسله نشست هایی به صورت برخط درباره میراث خطی منطقه اکو برگزار کردیم که دانشگاه علامه طباطبایی هم در این حوزه با ما همکاری کرد. نمایندگانی از ۱۱ کشور دنیا که این دفعه خارج از منطقه اکو هم بودند، در این وبینارها فعالانه شرکت کردند. سلسله کارگاه های آنلاین را راه اندازی کردیم و اخیرا کارگاه تذهیب داشتیم، نقشه های زیادی در زمینه نشست های برخط داریم.


رئیس موسسه فرهنگی اکو افزود: این روزها در همکاری با کمیسیون ملی یونسکو در ایران نمایشگاه مجازی آثار هنری در گالری موسسه فرهنگی اکو ترتیب داده ایم و مقرر است سلسله نمایشگاه های مجازی را در این گالری در دسترس مخاطبان منطقه فرهنگی اکو قرار بدهیم.
این استاد زبان و ادبیات خاور میانه افزود: برنامه دیگر ما معرفی کتاب هایی است که در موسسه فرهنگی منتشر می شوند و برنامه هایی برای معرفی آنها به صورت مجازی داریم. در حوزه نشر فعال تر شده ایم، نزدیک به ۲۰ کتاب در دست انتشار داریم که در فرصت های نزدیک، معرفی کتاب آثار و روزگار کمال خجندی، یکی از میراث مهم منطقه را به مناسبت ۷۰۰ سالگی او خواهیم داشت، معرفی کتاب ها یکی از برنامه های آنلاین ما است.
بختی به انتشار مجلات فرهنگی اکو اشاره نمود و افزود: یکی دیگر از کارهای ما، انتشار مجلات فرهنگی موسسه اکو است. همین چند روز پیش شماره جدیدی از مجله اکو هریتیج انتشار یافته که مبحث آن غذاهای بومی کشورهای منطقه اکوست. در این مجله تقریباً همه غذاهای سنتی کشورها را جمع کرده ایم، تصاویر زیبایی هم در این مجموعه انتشار یافته و امیدواریم مخاطبان هم از این کار خشنود باشند.
او با اشاره به ماه های باقیمانده تا نوروز بعنوان مهم ترین اشتراک منطقه فرهنگی اکو و با نظر به اینکه سال قبل مراسم نوروز برگزار نشده، اظهار داشت: نمی دانیم وضع کرونا تا ماه های آینده در چه حالتی قرار می گیرد ولی برای برگزاری مراسم در سطح شایسته نوروز، با اشتراک فعال کشورهای عضو منطقه فرهنگی اکو برنامه ریزی خواهیم کرد و اگر فرصت دست بدهد، مراسم را حضوری و اگر وضع بهتر نشد پروژه های خویش را در فضای مجازی آماده خواهیم کرد. حالا در حال آماده سازی مقدمات آن هستیم.

سند همکاری برای حفظ عناصرمیراث فرهنگی رو به فراموشی
بختی درباره برنامه های موسسه فرهنگی اکو برای میراث رو به فراموشی، اظهار داشت: حفظ میراث فرهنگی مشترک برای موسسه فرهنگی اکو بسیار مهم می باشد، بخصوص میراثی که روبه از بین رفتن هستند. ما همیشه نسبت به این مورد توجه خاصی داشتیم وبیناری که درباره میراث خطی برگزار گردید یکی از همین برنامه ها و در جهت همین دغدغه ها بود.
وی افزود: در این جلسه استادان صاحب نظر و بلندپایه درباره میراث خطی کشورهای عضو اکو، صحبت کردند. بخشی از این برنامه به مهرخوانی و خواندن سیاه مشق اختصاص داشت. آموزش های بسیار خوبی انجام شد، در بسیاری کشورها متاسفانه متخصصانی که بتوانند میراث خطی را بخوانند و بفهمند، خیلی کم شده اند بنابراین ما این نشست را برگزار کردیم که استادان نامدار که امروز نایاب شده اند بتوانند به متخصصان کشورهای عضو اکو، خواندن نسخه های خطی را بیاموزانند. بخصوص نسل نورس و جوان که باید بتوانند از این میراث قوی و ماندگار بهره ببرد و در آینده هم ما این کار را ادامه خواهیم داد.
رئیس موسسه فرهنگی اکو افزود: یکی دیگر از همکاری ها در آینده نزدیک با وزارت صنایع دستی گردشگری و میراث فرهنگی ایران و دیگر کشورها، مبحث حفظ عناصرمیراث فرهنگی است که تهدید فراموشی دارند. سندی را تهیه خواهیم کرد که این مساله مهم بررسی و مشخص شود کشورها برای حفظ عناصر میراث فرهنگی که اگر به آنها توجه نکنیم در سال های نزدیک از بین می روند، چه همکاری هایی انجام خواهند داد تا بتوانیم این عناصر فرهنگی را حفظ نماییم.
سرور بختی ضمن تشکر از همکاریهای خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با موسسه فرهنگی اکو اظهار داشت: از شما می خواهیم در مرحله ای که وارد فضای مجازی شده ایم، پشتیبان ما باشید و برنامه هایی که در فضای مجازی داریم را حمایت کنید و پوشش بدهید. ایرنا نه تنها در ایران معتبر است، بلکه در تمام کشورهای منطقه اکو بخصوص کشورهای فارسی زبان مخاطب دارد.
سرور بختی با اشاره به اهمیت فرهنگ در حل تعارضات رسانه ای افزود: ما بعنوان یک موسسه فرهنگی از رسانه های کشورهای عضو اکو انتظار داریم بیشتر پوشش مسائل فرهنگی و هنری و اجتماعی را بر عهده بگیرند و به نزدیک شدن مردم منطقه و از بین بردن بعضی سوء تفاهم ها کمک کنند چون دلیل این سوء تفاهم ها بی اطلاعی از یکدیگر است. یکی از رسالت های رسانه ها پوشش اخبار فرهنگی، اجتماعی و ورزشی است که باعث نزدیکی میانه ملت ها خواهد شد و میان آنها منافع مشترک و تفاهم بوجود می آورد.


1399/07/20
14:43:28
5.0 / 5
1704
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر