جاده ساحلی بنود، هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری

جاده ساحلی بنود، هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری

لذت سفر: ایرنا- دوشنبه گذشته بود كه به بهانه روز روستا و عشایر شاهد افتتاح و بهره برداری از پروژه هایی بودیم كه هر یك گامی در راه عمران و آبادانی روستاهای ایران بود، در این راستا هفت پروژه نیز با حضور معاون عمرانی وزیر كشور در عسلویه راه اندازی شد كه راه دسترسی روستای ˮبنود ˮ به ساحل خلیج فارس یكی از این طرح ها بود و با بهره برداری از آن گره سختی از كار صیادان و گردشگران این منطقه گشوده شد.


نام عسلویه در جنوب استان بوشهر در دهه های اخیر همیشه با پارس جنوبی، پالایشگاه، پتروشیمی، سکوهای نفتی و گازی و صنعت و انرژی همراه بوده است و خیلی از ایرانیها شگفت زده می شوند وقتی تصاویری از سواحل صخره ای روستاهای چاه مبارک و پارک ملی دریایی نایبند با تلاقی طبیعت زیبای کوه و دریا و تنوع زیستی حیات وحش مختلف را باهم می بینند، می فهمند که این جاذبه های منحصر به فرد طبیعی در جنوب ایران است.
شاید بنود را در سکانسی از فیلم سینمایی محمد رسول الله به خاطر بیاورید یا عکسهایی از سواحل صخره ای آنرا دیده و مشتاق سفر به این روستا شده باشید، بنود در ۳۵ کیلومتری شرق عسلویه و از شرقی ترین روستاهای بوشهر است که تا نزدیکی خلیج فارس امتداد یافته است.
این روستا فاصله بسیار کمی با دریا دارد و علاوه بر قابلیت بالای این مکان برای رونق صیادی، هم نشینی سنگ سخت و آب، سواحل صخره ای، غار ساحلی و در یک کلام طبیعت دریایی بکر بنود این روستا را برای توسعه گردشگری و ورزش های ساحلی مستعد کرده است در صورتیکه تا کنون نبود زیر ساخت گردشگری مانع از به فعل رسیدن استعداد شده بود.


توسعه گردشگری و سهولت صیادی؛ دو کاربرد جاده تازه تاسیس بنود
احداث جاده اتصال بنود به ساحل برای گردشگران آسانی دسترسی به کرانه خلیج فارس برای تماشای مناظر کم نظیر ساحلی، تماشای خیال انگیز غروب از غار ساحلی و استراحت و تفریحی به یادماندنی را به همراه دارد و برای بنودی های سخت کوش و سایر روستاهای بخش چاه مبارک سهولت در رسیدن به محل کار و حمل ماهی های صید شده برای رساندن به بازار ر ا به ارمغان آورده است.
بخشدار چاه مبارک می گوید: راه اندازی این راه آرزوی چندین و چندساله بخش چاه مبارک را تحقق بخشیده است و فضایی شادمانه را در میان مردم رقم زده است.
حسین طاهری نیا اظهار داشت: جاده بنود به ساحل دو کاربری برای روستای بنود و روستاهای همجوار دارد که یکی کاربری تفریحی و جذب توریست و دیگری کمک به رونق ماهیگیری برای بنودی ها و صیادان سایر روستاها و شهرها است.
وی افزود: قبل از این، مسیر کوهستانی بنود به ساحل هر ساله با بارندگی ها و جریانات آب گرفتار تخریب و ناهمواری می شد که هموار کردن مجدد آن صرف هزینه و وقت را به دنبال داشت.
طاهری نیا افزود: خیلی از روزها این اتفاق فعالیت صیادانی که در ساحل تجهیزات ماهیگیری دارند را متوقف می کرد برای اینکه نمی توانستند از این راه گذر کنند، بدین سبب کاربری تسهیل و رونق صیادی این جاده بیشتر مورد توجه بوده است.


بخشدار چاه مبارک به کاربرد مهم دیگر این جاده نیز اشاره نمود و آن خاصیت تسهیل رونق گردشگری در این منطقه است، کاربردی که پس از آن که بنود لوکیشن محمد رسول الله شد و بخش زیبایی از این فضا سازی در ساحل بجای ماند و به معرفی جاذبه های این روستا کمک کرد، نمود بیشتری یافته است.
به گفته طاهری نیا آخر هفته ها خیلی از علاقه مندان کنجکاو برای دیدن مناظر و لوکیشن این فیلم به ساحل بنود می آیند، بدین سبب می تواند قابلیتی برای اشتغال زایی در این منطقه باشد.
وی اظهار داشت: این پیشنهاد مطرح گردیده است تا دهیاری بنود با دریافت عوارضی از گردشگران درآمدی کسب کند که صرف توسعه و آبادانی روستا می شود.
بخشدار چاه مبارک اظهار داشت: هر چند ۴ کیلومتر از جاده کوهستانی است اما با علایم استانداردی که راهداری نصب کرده است ایمنی لازم را دارد.
طاهری نیا افزود: راهی که قبل از این به سختی در زمان۲۰ دقیقه طی می شد حالا در کمتر از پنچ دقیقه می توان رفت و ایجاد این گونه زیر ساخت ها می تواند با توسعه گردشگری برای جوانان منطقه اشتغال زا باشد.


بی شک راه اندازی این جاده علاوه بر اینکه سختی ناهمواری را از پیش پای همسایگان خلیج فارس برداشته و کسب روزی را برای صیادان منطقه بهبود بخشیده است، می تواند زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری و ایجاد درآمد پایدار برای این روستا باشد.
چنانکه معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر معتقد می باشد اگر منحصر به فردترین جاذبه ها نیز در منطقه ای وجود داشته باشد اما راه دسترسی مناسب نباشد، توریست از دیدن آن صرف نظر می کند.
سکینه سالاری اشاره کرد: وجود راه های ایمن، استاندارد و بدون حادثه را در صنعت گردشگری بسیار تاثیر گذار است و علاوه بر آن باید در جاده ها تابلوهای مناسب برای اطلاع رسانی وجود بوم گردی و آثار طبیعی یا تاریخی نیز نصب شود برای اینکه در صورت نبود این اطلاع رسانی جاذبه های گردشگری آن طور که باید دیده نخواهد شد.
این مدیر بخش گردشگری استان بوشهر به اهمیت عسلویه بعنوان قطب گردشگری صنعتی و مدخل ورودی این استان از فارس و هرمزگان در توسعه صنعت گردشگری بوشهر اشاره نمود و اظهار داشت: روستاهای این منطقه با جاذبه های طبیعی منحصر به فرد می توانند اکوکمپ بی نظیری داشته باشند.
وی افزود: قابلیت های گردشگری روستاهای جنوب استان بوشهر باید در طرح آمایشی در نظر گرفته شود و اقدامات لازم برای معرفی و دسترسی به آن نیز صورت گیرد.
خداحافظی با ناهمواری راه با تلاشی یکساله
در زمان حاضر فعالیت اقتصادی بیشتر مردم بنود و قسمتی از روستاهای بخش چاه مبارک صیادی است و نیاز به ارتباط آسان با دریا، این مسیر را به شریانی حیاتی برای آنها بدل کرده است، بدین جهت این جاده شادمانی و رضایت را با خود برای صیادان چاه مبارک به ارمغال آورد.
اما علاوه بر این راه روستایی اتصال بنود به ساحل خلیج فارس بی هیچ اغراقی مسیری است که روستاییان این منطقه را در دیدی طولانی مدت به سمت توسعه می برد.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان بوشهر نیز با اشاره به جاذبه گردشگری سواحل خلیج فارس در نزدیکی این روستا، بیان کرد: پیش بینی می شود راه اندازی این راه رونق صیادی و گردشگری را برای منطقه به دنبال داشته است.
سید حمیدرضا علم را پیشین بنود ساحل را ناهموار و صعب العبور خواند و اظهار داشت: جاده آسفالت بنود به ساحل با طول ۸.۵ کیلومتر و عرض ۵.۵ متر و با اعتبار ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان راه اندازی شد و این روستای را به ساحل خلیج فارس متصل می کند.
وی اظهار داشت: اداره کل محیط زیست استان بوشهر در مورد حفاظت از زیست بوم و پوشش جانوری این ساحل مانند گونه های لاکپشت بحث هایی بیان کرد که در نهایت سال قبل با بررسی کارشناسانه با راه اندازی راه موافقت شد.
علم افزود: راه اندازی این جاده یکسال طول کشید و الان معضلات بسیاری را از پیش روی ساکنان بنود و سایر روستاییان چاه مبارک برداشته است.


روند میمون آبادانی روستاها که دوشنبه هفته گذشته به مناسبت ۱۵ مهرماه روز روستا و عشایر در عسلویه با شروع به کار هفت پروژه ادامه یافت، مقدمه ای برای توسعه پایدار و آبادانی ساحل نشینان خلیج فارس است.
برای اجرای این پروژه ها شامل سکوی ۲هزار و ۵۰۰ نفره ورزشگاه، مجموعه بوم گردی و ساختمان آتش نشانی "اخند"، ساختمان آتش نشانی "سهمو شمالی"، مجتمع فرهنگی هنری "سهمو جنوبی"، جاده "بنود" به ساحل ۲۱۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
معاون عمرانی وزیر کشور در این سفر از روند اجرائی ورزشگاه و سالن ورزشی بانوان اخند، سالن ورزشی روستای بزباز، تعریض جاده اصلی عسلویه پارسیان محدوده روستای دهنو و روستای کلات نیز بازدید کرد و در جریان آخرین روند اجرای این پروژه ها قرار گرفت.
پرداختن به عمران و آبادانی روستاها سبب می شود هیچ ظرفیتی از خاک زر خیز ایران مغفول نماند و هر نقطه از کشور بتواند نقش شایسته خودرا در توسعه ملی ایفا کند.

منبع:

1399/07/19
20:56:25
5.0 / 5
1756
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر