سفر مسوولانه پیشنهادی برای نجات صنعت گردشگری

سفر مسوولانه پیشنهادی برای نجات صنعت گردشگری

لذت سفر: ایرنا- شیوع ویروس كرونا همه حوزه های حیات بشری را همچون صنعت گردشگری گرفتار زیانهای قابل توجه و گاه غیرقابل جبران در كل جهان كرده اما گرچه این بحران همچنان با شدت تداوم دارد باید چاره ای اندیشید برای اینكه زندگی جریان دارد و بیش از این نمی توان نسبت به نابودی سرمایه ها خونسرد بود و كارهای انسانی همچون گردشگری را در ایران، خراسان رضوی، مشهد و دیگر نقاط كشورمان و جهان در توقف و سكون نگاه داشت.


مطابق نظر کارشناسان امور پزشکی و بهداشتی، موثرترین اقدام برای قطع زنجیره انتقال ویروس خطرناک کرونا که بطور روزافزونی قدرت سرایت خودرا بیشتر می کند کماکان پرهیز از حضور در اجتماعات و جابه جایی، همچون خودداری از سفرهای بین شهری، میان کشوری و بین قاره ای است.
اما مطابق نظر همین کارشناسان، فعلا آینده چندان روشنی فراروی کشف واکسن کرونا و داروی مقابله موثر بر نابودی آن حداقل ظرف دو سال آینده متصور نیست.
در چنین شرایطی برای تداوم چرخه زندگی و کارهای لازمی همچون صنعت گردشگری چه باید کرد و آیا تعطیلی فعالیت چنین حوزه هایی از زندگی بشر باتوجه به وابستگی معیشت و کسب و کار میلیونها نفر به آن معقول و امکان پذیر است؟
تبلیغ گسترده و تاکید بر تاثیر رعایت دستورات بهداشتی پیشگیرانه توسط یکایک افراد، هم اینک به شاه بیت همه پیشنهادها و سفارش های کارشناسانه برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا و پیش گیری از بیماری کووید ۱۹ تبدیل شده است.
بر همین اساس "سفر مسوولانه" که محتوای اصلی آن همین دستورات و سفارش هاست تنها راهکار نزدیک و عملی برای نجات صنعت گردشگری بنظر می رسد برای اینکه شیوع ویروس همه گیر کرونا صنعت گردشگری را بعنوان یکی از سه صنعت پردرآمدجهان در کنار نفت و خودروسازی، گرفتار تعطیلی و خسارات فراوان کرده، زیانی که به سبب تداوم شیوع این بحران بهداشتی و توقف ادامه دار صنعت گردشگری در ایران و جهان چالشی بی سابقه را در تاریخ اقتصاد جهان رقم زده است.
پیش از این بحران، به خاطر تلاشهای دولت جمهوری اسلامی ایران و دست اندرکاران این حوزه برای ایجاد امنیت خاطر در بین توریستهای خارجی، سازمان جهانی گردشگری اعلام نمود که کشورمان ظرف سه سال منتهی به انتها سال ۱۳۹۸ در جایگاه دوم دنیا از نظر سرعت رشد صنعت گردشگری و در راه جهشی چشم گیر قرار گرفته است اما ظهور ناگهانی و شیوع سریع ویروس کرونا نه فقط مُهر پایانی بر این موفقیت بود بلکه تداوم آن خسارتهای هنگفتی به صنعت گردشگری ایران وارد کرد که همچنان بطور بیش از پیش ادامه دارد.
خراسان رضوی که سالانه میزبان یک سوم از کل جمعیت توریستهای خارجی ورودی به ایران بود از این حیث متحمل لطمه زیادی شده است.
کلانشهر مشهد با محوریت "گردشگری زیارت" همیشه مورد استقبال میلیونها زائر و مسافر داخلی و خارجی بوده و همین مورد صنعت گردشگری را به یکی از پایه های مهم اقتصاد در استان خراسان رضوی بدل کرده است.
اما اینک نه فقط میلیاردها دلار سرمایه گذاری انجام شده در حوزه صنعت گردشگری مشهد و خراسان در معرض نابودی از ناحیه شیوع ویروس کرونا قرار گرفته بلکه ارتباط نزدیک و موثر این صنعت با صنایع و بخشهای دیگر همچون صنایع دستی و میراث فرهنگی، آن حوزه ها را مبتلا به مشکلات و خسارات مشابه کرده است.
در کنار تحدید و تهدید مشاغل مستقیم حوزه گردشگری، مشاغلی که غیرمستقیم با حوزه گردشگری در ارتباط هستند نیز گرفتار تعطیلی، خسارت، تهدید و البته تحدید قرار گرفتند به شکلی که کسبه، شاغلان بخش خدمات، حمل و نقل و بهداشت که در ارتباط تنگاتنگ با گردشگری و گردشگران قرار داشتند چه در ایران و چه در جهان گرفتار چالشی بحران گونه شدند.
خسارت ۲۵ هزار میلیارد ریالی به گردشگری خراسان رضوی
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دربرآورد انجام شده از میزان خسارت وارد شده ناشی از شیوع بیماری کووید۱۹ به تاسیسات گردشگری این استان می توان اظهار داشت که این میزان معادل حدود ۲۵ هزار میلیارد ریال است که رقم بسیار سنگینی است.
یوسف بیدخوری اضافه کرد: بااینکه بازگشایی واحدهای اقامتی و تاسیسات گردشگری از خرداد ماه انجام شد اما تنها حدود ۲۵ درصد تاسیسات گردشگری این استان مبادرت به بازگشایی آن هم با حداقل نیرو کردند برای اینکه حجم خسارت وارده بالا و تداوم شیوع بیماری احتمال انجام سفر را به شدت پایین آورده است.
وی به تحت تاثیر قرار گرفتن جدی نیروی کار متخصص و شاغل در حوزه صنعت گردشگری خراسان رضوی اشاره نمود و افزود: به یقین بیش از سه چهارم نیروهای شاغل این حوزه در سطح استان بیکار شده و از تامین هزینه های معیشت بازمانده اند.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار داشت: افزون بر ۸۵ هزار نفر بطور مستقیم و غیرمستقیم در عرصه گردشگری این استان فعالیت دارند که اشتغال ۳۵ هزار نفر از این تعداد بطور مستقیم و ۵۰ هزار نفر به شکل غیرمستقیم در گرو حرکت چرخ صنعت گردشگریست.
بیدخوری اضافه کرد: اکتفا به تداوم نهی از سفر و ممانعت از هرگونه کارهای گردشگری برای مقابله با ویروس کرونا همزمان با فقدان تلاش و شکل نگرفتن کوششی برای یافتن راهکارهای دیگر برای مدیریت بحران کرونا بطور قطع با برجای گذاشتن تاثیرات گسترده بر اقتصاد گردشگری و معیشت شاغلان آن در آینده مشکلات و بحرانهای دیگری را خواهد آفرید.
سفر مسوولانه
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ادامه گفت و گو با خبرنگار ایرنا به فقدان چشم اندازی روشن نسبت به آینده تلاشهای تخصصی پزشکی برای درمان بیماری کووید ۱۹ و توقف شیوع ویروس کرونا حداقل در افق کوتاه مدت اشاره و بیان کرد: در این وضعیت عقلای جهان به این نتیجه رسیده اند که باید امور زندگی اجتماعی را بر اساس همزیستی با ویروس کرونا، با کنترل سختگیرانه رفتارهای فردی در اجرای پروتکلهای بهداشتی پیشگیرانه به پیش برد.
بیدخوری اضافه کرد: خراسان رضوی که بیشترین تعداد واحدهای اقامتی ایران و اشتغال این حوزه را دارد با کاهش مسافرتها شاهد وارد آمدن بیشترین خسارت به صنعت گردشگری در همه زوایای آن است بدین سبب ناگزیریم برای حفظ اشتغال و تامین معیشت شهروندان فعال در این عرصه با حفاظت صنعت گردشگری در مقابل نابودی و در عرصه نگهداشتن نیروهای متخصص آن اقداماتی انجام دهیم.
وی افزود: امروز در تمام دنیا شاهد آغاز کوشش برای بازگشت به زندگی عادی هستیم و دیگر قرنطینه جوابگو نیست بلکه مسئولیت پذیری افراد و توجه به رعایت بهداشت مد نظر قرار گرفته است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار داشت: در کشورهای اروپایی هم رعایت بهداشت و پروتکلهای بهداشتی دارد جای خودرا به قرنطینه می دهد تا فضا تغییر کند و باردیگر اقتصاد و پیشرفت در راه حرکت قرار گیرد.
بیدخوری اضافه کرد: به وضع موجود دوره بعد از نرمال( next normal) گفته می شود به این معنا که دیگر مردم امروز، مردم هفت ماه پیش نیستند و حتی در صورت درمان قطعی بیماری کووید ۱۹ و نابودی ویروس کرونا از نظر متخصصان، ذهن کنونی بشر با گذشته متفاوت شده بدین سبب برخی رفتارهای پیشین، دیگر تداوم نخواهند یافت.
وی افزود: بدین سبب در حوزه گردشگری و زندگی نیز باید این تغییر را زودتر در جریان قرار داد و با دیدگاههای جدید نسبت به انجام سفر اقدام نمود و به سمت انجام "سفر مسوولانه" حرکت نمود به این معنا که سفر صورت گیرد و علاوه بر رعایت پروتکلهای بهداشتی در واحدهای اقامتی و تاسیسات گردشگری، مسافران نیز با دید مسوولانه و رعایت پروتکلهای بهداشتی سفر کنند.
۵۱۰ میلیارد ریال تسهیلات جبرانی
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی هم اظهار داشت: تا حالا ۵۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به کسب و کارهای خسارت دیده از شیوع ویروس کرونا در حوزه گردشگری و صنایع دستی این استان پرداخت شده است.
ابوالفضل مکرمی فر اضافه کرد: تا حالا ۸۰۰ واحد گردشگری در خراسان رضوی برای حفظ اشتغال حدود هفت هزار نفر و دریافت ۹۸۰ میلیارد ریال تسهیلات تشکیل پرونده داده اند.
وی افزود: در حوزه صنایع دستی نیز ۷۳۰ تقاضا برای حفظ اشتغال ۶ هزار و ۶۲ نفر و دریافت ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در این استان ثبت شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار داشت: در اسفند پارینه میزان اقامت در استان به صفر رسید و تمامی پروازهای خارجی هم به همین میزان صفر شد و الان تنها ۱۹ پرواز خارجی و ۴۳ پرواز داخلی ورودی به خراسان رضوی انجام می شود که این میزان ۶۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش دارد.
مکرمی فر ابراز امیدواری کرد که این تدابیر سبب نجات صنعت توریسم، تاسیسات و حوزه های وابسته به آن و البته نیروهای متخصص این عرصه شود.
تهدید ۶۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری
با شیوع بیماری کووید۱۹ و خواب بی سابقه صنعت گردشگری دیگر همچون گذشته اجرای پروژه های گردشگری و سرمایه گذاری در این بخش که بیشتر توسط بخش خصوصی انجام می شود سودآور به نظر نمی رسد و با رنگ و بوی تازه گرفتن صنعت گردشگری و آغاز دوره جدید از حیات این صنعت، نه فقط از تاسیسات گردشگری و نیروهای متخصص حفاظت می شود بلکه از سرمایه گذاری های انجام شده و پروژه های در حال اجرا نیز حمایت می شود.
معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی حجم سرمایه گذاری صورت گرفته در طرحهای در دست اجرای گردشگری این استان را ۶۰۰ هزار میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: هم اینک ۲۴۳ طرح در حوزه گردشگری خراسان رضوی با میانگین پیشرفت فیزیکی ۴۷ درصد در حال اجراست.
احمد دیناری اضافه کرد: حجم سرمایه گذاری این تعداد طرح ۳۱۰ هزار میلیارد ریال است که با احتساب ارزش زمین این رقم ۶۰۰ هزار میلیارد ریال می شود.
وی افزود: میزان اشتغال زایی این طرحها در استان بیش از ۱۱ هزار نفر است که رقم بسیار قابل توجهی است.
معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی همه این حجم سرمایه گذاری را متعلق به بخش خصوصی ذکر و بیان کرد: علاوه بر این، ۸۲ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی نیز در حوزه گردشگری خراسان رضوی با اشتغالزایی هزار و ۸۹۰ نفر از سال ۱۳۹۲ تا حالا صورت گرفته است.
دیناری اضافه کرد: این میزان سرمایه گذاری خارجی در پروژه های حوزه گردشگری شامل هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر، مرکز تفریحات، سرگرمی و گردشگری، مجتمع گردشگری و دفترخدمات مسافرتی انجام شده است.
وی افزود: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ظرف هفت سال اخیر در امتداد توسعه صنعت گردشگری استان تا حالا ۳۷۹ طرح را با اعتبار سه هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال اجرا کرده است.
خراسان رضوی بعنوان مقصد نیمی از توریستهای خارجی ورودی به ایران سالانه میزبان حدود ۳۵ میلیون زائر و مسافر از اقصی نقاط کشور و جهان است.
مشهد بعنوان دومین کلانشهر مذهبی جهان با افزون بر ۲۵۰ هزار نفر گنجایش اقامت گردشگری موقت و دائم مقصد اصلی این جمعیت است.
بر این اساس هزار و ۶۲۲ واحد اقامتی رسمی با گنجایش افزون بر ۱۰۰ هزار تخت برای پذیرایی از زوار و گردشگران در خراسان رضوی و بطور عمده در مشهد دایر است.
تاکنون هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی خراسان رضوی در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این تعداد اثر که از سال ۱۳۱۰ تا حالا ثبت و دارای شماره ملی شده است شامل ۹۳۰ بنای تاریخی، ۴۷۱ تپه و محوطه تاریخی، ۵۸ مورد میراث معنوی، ۲۸ مکان رویداد انقلاب اسلامی، چهار اثر طبیعی و دو اثر منقول است.
خراسان رضوی ۱۰ هزار محوطه، بنا و اثر دارای ارزش تاریخی دارد. این استان همین طور با ۹۰ رشته صنایع دستی دارای حدود ۲۰ هزار هنرمند فعال در این حوزه می باشد.
۱۴ موزه و ۲۲ مکان تاریخی و فرهنگی نیز در خراسان رضوی زیر نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دایر است.
بنا بر اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا حالا ۴۶۱ هزار و ۴۴ نفر در کشور بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۲۱۱ تن در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۶ هزار و ۳۸۰ تن رسیده است.

منبع:

1399/07/15
12:07:27
5.0 / 5
1760
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر