برنامه مشترك ایران و قزاقستان برای فارابی

برنامه مشترك ایران و قزاقستان برای فارابی

به گزارش لذت سفر «ایران و قزاقستان در برنامه ای مشترك برای هزاروصدوپنجاهمین سال تولد فارابی، پیشنهادِ برگزاری یك كنفرانس علمی - سیاسی را در ۱۹ اكتبر به صورت ویدیویی و با این محوریت مطرح و برنامه ریزی كردند.»


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، با برگزاری جلسه ای با حضور سفیر قزاقستان در ایران و دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو، اولین هماهنگی ها برای برگزاری وبینار بین المللی فارابی با همکاری ایران و قزاقستان که در ۲۸ مهر برگزار می گردد انجام شد. در این نشست «اسخت اورازبای» - سفیر قزاقستان - اظهار نمود: معتقدم در ایران باید همکارهای بیشتری با کمیسیون ملی یونسکو ایران داشته باشیم و روابط فرهنگی در قالب یونسکو بین ایران و قزاقستان فعال تر شوند.
او با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای برگزاری وبینار بین المللی فارابی با همکاری مشترک ایران و قزاقستان عنوان کرد: سال جاری هزاروصدوپنجاهمین سال تولد فارابی دانشمند شرقی را جشن می گیریم. او متعلق به همه است و هرکدام از مناطق ما با فارابی ارتباط مستقیم دارد. این دانشمند در شهری به نام فاراب در قزاقستان کنونی به دنیا آمده است. ما فارابی را متعلق به ایران و قزاقستان می دانیم و این دانشمند بزرگ برای هر دو کشور اهمیت دارد.
سفیر قزاقستان در ایران با بیان این که قرار شد ایران و قزاقستان به صورت مشترک درباره تولد فارابی برنامه داشته باشند، افزود: طرف قزاق پیشنهاد کرد که با ایران و چند مرکز پژوهشی چند کنفرانس را با مبحث فارابی برگزار کند که این مهم به علت انتشار کرونا به مرحله عمل نرسید، بنابراین می خواهیم یک کنفرانس علمی سیاسی را در ۱۹ اکتبر به صورت ویدیویی با محوریت فارابی برگزار نماییم.
اورازبای با تاکید بر این که این کنفرانس مشترک توسط ایران و قزاقستان برگزار می شود، توضیح داد: کشورهای مختلف و مراکز علمی هم بعنوان میهمان در آن حضور دارند و چون برگزارکننده این رویداد مجازی ایران و قزاقستان هستند، برنامه در دو بخش با ریاست ایران و قزاقستان برگزار می گردد و میهمانانی از کشورهای آذربایجان، کانادا، مصر، فنلاند، انگلستان، یونان، قرقیزستان، پاکستان، هلند، ازبکستان و قزاقستان و ایران برای حضور در این وبینار بین المللی دعوت شده اند.
سفیر قزاقستان در ایران با اشاره به حضور پررنگ مسئولان ایران و قزاقستان در این وبینار بین المللی، به اهمیت فارابی برای دو کشور اشاره نمود و اضافه کرد: علاوه بر نفر چهارم دولت قزاقستان، وزرای فرهنگ، آموزش و امور خارجه قزاقستان در این وبینار سخنرانی می کنند.
اورزابای اظهار داشت: کسانی که فارابی شناس هستند یا فیلسوف و خاورشناس بوده و با آثار فارابی ارتباط دارند در لیست برای گفت وگوی مجازی حضور دارند.
او با تاکید بر این که ایران باید حرف اول را درباره فارابی بزند، اضافه کرد: انتظار داریم در سطح مطلوب این وبینار بین المللی برگزار شود، ازاین رو سفیر قزاقستان در پاریس هم این کار را دنبال می کند و با نماینده یونسکو هم گفتگو کرده و هر دو کشور در این بخش هم همکاریهای تنگاتنگی دارند.


حجت الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران هم در صحبت هایی با استقبال از برگزاری وبینار بین المللی فارابی از جانب ایران و قزاقستان به هماهنگی های انجام شده برای برگزاری این رویداد بین المللی اشاره نمود و اضافه کرد: شخصیت های بزرگی همچون فارابی، زمینه ساز پیوند کشورها با یکدیگر هستند. فارابی دو ملت را پیوند داد. شخصیت های بزرگ فارغ از تعلق خاطر داشتن به کشور یا کشورهایی، از جایی به بعد جهانی هستند و ما هر دو میزبان فارابی بودیم و باید در معرفی اندیشه های فارابی به جهانیان تلاش نماییم.
وی با تاکید بر این که جهان نیازمند اندیشه فارابی است و بشر به این نگاه و تفکر نیاز دارد و فارابی امروز یک چاره است، اظهار داشت: این میراث مشترک می تواند عامل پیوستگی شود و این الگویی برای منطقه خواهد بود. در باب بزرگانی مانند فارابی در زمینه های مشترکی چون سمفونی و موسیقی کارهای مشترک بسیاری می توان تولید کرد.
ایوبی همینطور با اشاره به لیست میهمانانی که برای سخنرانی در این وبینار از آنان دعوت شده افزود: در پاریس سفرای دو کشور با یکدیگر در ارتباطند و وزارت امور خارجه ایران هم در برگزاری این اتفاق بزرگ همراه و همیار خواهد بود.
در این نشست علاوه بر حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران و اسخت اورازبای سفیر قزاقستان، دانور بک دویسبای رایزن سفارت جمهوری قزاقستان در ایران، عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ و امیر روشن معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو- ایران حضور داشتند.
منبع:

1399/07/14
23:10:01
5.0 / 5
1805
تگهای خبر: آموزش , تولید , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر