نام تهران كی مطرح شد؟

نام تهران كی مطرح شد؟

رئیس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران می گوید: نام «تهران» برای اولین بار در دوره تیموریان و در سفرنامه گونسالس كلاویخو، جهانگرد اسپانیایی عنوان شد كه این جهانگرد در توصیف تهران، آنرا شهری سرسبز و پهناور با جایگاهی خرم عنوان كرده بود.


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، بیش از ۶۰ عنوان سفرنامه سیاحان و جهانگردان مربوط به دوران قاجار مشخصا درباره تهران صحبت و از این شهر بعنوان پایتخت یاد می کنند و آنرا از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می دهند. بگفته رئیس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نام تهران برای اولین بار در سفرنامه گونسالس کلاویخو جهانگرد اسپانیایی که قبل از صفویه و در عهد تیموریان به ایران سفر کرده بود عنوان شد و در آثار سفرنامه نویسان عهد صفوی چون شاردن و پیترو دلاواله هم تهران ذکر شده است.
ایرج عنایتی زاده در توضیح این مطلب اظهار داشت: آن چه از تهران قدیم در سفرنامه ها بیان می شود اغلب درباره شهر ری است اما کلاویخو در سفرنامه خود مشخصا از تهران نام می برد. اوژن فلاندن در سفرنامه خود درخت های جاده قدیم شمیران را ترسیم کرده است و در سفرنامه کلنل استوارت از درختان فرح بخش در دو سوی خیابان های تهران یاد شده است. در سفرنامه های موجود در تالار ایران شناسی و اسلام شناسی کتابخانه ملی ایران درباره تهران به مسائلی چون باغ های تهران، شرایط آب و هوایی آن، وضعیت آب شرب، بازار و ابنیه پرداخته شده است و سرجان ملکم که در اوایل دوره قاجاریه به ایران آمده بود در سفرنامه خود جمعیت تهران را حدود ۸۰هزارنفر تخمین زده است.
او افزود: در سفرنامه جیمز موریه به محله های قدیمی تهران همچون محله های ارگ، سنگلج، چاله میدان، دروازه شمیران و دروازه دولاب اشاره شده است. در منابع مربوط به ایران شناسی این گونه آمده که تهرانی ها بیشتر در بازار فعال بودند و مشاغل آنان شامل طباخی، سلمانی، دلاکی، بارفروش و غیره بوده است.
عنایتی زاده همین طور بیان کرد: در منابع تاریخی مربوط به تزیین بناهای تهران به گنبد مسجد شاه در عهد فتحعلی شاه اشاره شده است و به اعتقاد من برای دستیابی به پیشینه تاریخی و اجتماعی درباره ایران و به خصوص تهران مطالعه سفرنامه جهانگردان و سیاحان اروپایی و شرق شناسان، بهترین منابع این حوزه هستند.1399/07/13
21:28:14
5.0 / 5
1849
تگهای خبر: پایتخت , تاریخی , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر