روز شكوفایی طرح های صنعت توریسم و ورزشی

روز شكوفایی طرح های صنعت توریسم و ورزشی

به گزارش لذت سفر در اولین «پنجشنبه افتتاح» نیمه دوم سال، دولت به سراغ طرح های حوزه ورزشی و گردشگری رفت تا در آستانه روز جهانی گردشگری گامی برای آماده سازی زیرساخت های صنایع گردشگری و سرگرمی برداشته شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، چهل سال از نامگذاری ۲۷ سپتامبر (۶ مهر)به عنوان روز جهانی گردشگری از جانب سازمان جهانی گردشگری می گذرد و در این زمان کشورها کوشیده اند با سرمایه گذاری در زیرساخت های این صنعت سهم بیشتری از درآمدهای ارزی ناشی از حضور جهانگردان در مقاصد گردشگری به دست آوردند به صورتی که این صنعت در چهار دهه اخیر به یکی از چهار صنعت سودآور جهان تبدیل گشته است.
در ایران هم در هفت سال گذشته گام های بلندی در زمینه توسعه زیرساخت های صنعت توریسم همچون ساخت هتل و اقامتگاهها و اماکن تفریحی برداشته شده است به صورتی که کارشناسان رشد ۵۰ درصدی تخت های اقامتی و رشد ۲ برابری ورود توریستهای خارجی به کشورمان را از نتایج این اقدامات می دانند.
با این وجود شیوه ویروس کرونا در جهان، رمق صنعت توریسم را گرفت و خیلی از کسب و کارهای وابسته به این صنعت همچون هتلداری، حمل و نقل، صنایع دستی و رستورانداری صدمه دید. اما این مشکلات مانع از آن نشد که دولت طرح های توسعه ای خویش را در این بخش متوقف نماید.
نتیجه سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی در سال های گذشته، امروز به بار نشست و با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس طرح های گردشگری همچون هتل، مجتمع های اقامتی - گردشگری، واحدهای پذیرایی و سفره خانه سنتی، طرح های تفریحی و اقامتگاه های بومگردی در استان های فارس، مازندران، تهران، گیلان و یزد به بهره برداری رسید.
بر اساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امروز ۸۷ پروژه تاسیسات اقامتی، گردشگری، تفریحی و پذیرایی شامل ۱۲ هتل و هتل آپارتمان، ۱۷ مجتمع گردشگری و اقامتی، ۲۳ واحد پذیرایی و سفره خانه سنتی، پنج مرکز تفریحی و گردشگری و ۳۰ واحد بوم گردی با حجم سرمایه گذاری ۱۰۶۷ میلیارد تومان راه اندازی شد.
این پروژه ها متعلق به ۱۵ استان گیلان، تهران، خراسان رضوی، یزد، فارس، مازندران، اردبیل، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان، قزوین، مرکزی و گلستان بوده و با بهره برداری از این پروژه ها ۵۱۱ اتاق و ۱۷۰۵ تخت به ظرفیت اقامتی کشور اضافه و برای ۱۷۴۶ نفر شغل ایجاد می شود.
«علی اصغر مونسان» وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این آیین از رشد ۸۰ درصدی صنعت توریسم در دولت تدبیر و امید اطلاع داد و با اشاره به افزایش هتل های کشور به بیشتر از ۸۰۰ واحد در این دوره اظهار داشت: در این عرصه بیشتر از ۵۰ درصد رشد را شاهد بوده ایم.
وی تصریح کرد: قبل از دولت دوازدهم ۴۰۰ واحد بوم گردی در کشور وجود داشت که تعداد این مراکز حالا به بیشتر از ۲ هزار واحد افزایش یافته و در کنار آن روستاها آباد شدند.
مونسان با بیان این که تخت های اقامتی در کشور بیشتر از ۲۰۰ درصد رشد داشته است، اضافه کرد: حالا بیشتر از ۴۷۱ هزار تخت اقامتی در کشور داریم که سبب رشد گردشگری می شوند.
به گفته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال ۱۳۹۷ تعداد گردشگران ورودی به کشور ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بودند که این رقم سال گذشته و با عنایت به انتشار کرونا در دو ماه پایانی سال به ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسید.
از جمله طرح های افتتاح شده حوزه گردشگری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
استان گیلان
امروز ۲۶ طرح گردشگری گیلان با اعتبار بالغ بر ۳۲۹ میلیارد تومان در رشت افتتاح شدکه با این کار ۹۷۰ تخت به ظرفیت اقامتی این استان افزوده و برای ۷۳۸ نفر هم شغل بوجود آمد.
این طرح ها در شهرستان های رشت، فومن، ماسال، شفت، انزلی، رودبار، لاهیجان، رودسر، رضوانشهر، تالش و لنگرود قرار دارند.

استان یزد
طرح های افتتاح شده امروز در یزد شامل یک مجتمع گردشگری عمومی، مجتمع گردشگری خدمات رفاهی بین راهی و ۲ هتل است که در شهرستان های یزد، میبد اشکذر و اردکان افتتاح شدند.
طرح های یاد شده با سرمایه گذاری ۴۸۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید و زمینه اشتغال ۱۰۵ نفر را فراهم نمود.
استان مازندران
سه پروژه گردشگری با حجم سرمایه گذاری ۴۵۵ میلیارد ریال در استان مازندران افتتاح شد؛ این پروژه ها مربوط به مجموعه های پذیرایی هستند که با حجم سرمایه گذاری ۴۵۵ میلیارد ریال از محل بخش خصوصی و میزان اشتغال ۷۹ نفر به بهره برداری رسیدند.
مجموعه سفرخانه سنتی صدراعظم شهرستان بابل که در بنای عمارت "آقاجان نسب" طراحی و ساخته شده است؛ واحد پذیرایی ونوس نوشهر هم یکی دیگر از پروژه های افتتاحی امروز بود که حدود ۱۸۰ میلیارد ریال برای ساخت آن از محل بخش خصوصی سرمایه گذاری شد.
بزرگترین پروژه افتتاحی امروز مربوط به مجموعه پذیرایی شهریار قائمشهر است که با سرمایه گذاری ۲۲۰ میلیارد ریالی به بهره برداری رسید.
استان فارس
چهار طرح گردشگری در شهرستان های شیراز، مرودشت، سپیدان و کوار استان فارس امروز به بهره برداری رسید که شامل یک واحد هتل آپارتمان ۶۰ تخت خوابی با حجم سرمایه گذاری ۴۹هزار و ۹۵۰ میلیون ریال با زیربنای ۲هزار و ۱۰۲ مترمربع و ایجاد اشتغال برای ۱۸ نفر در شیراز است.
محوطه گردشگری در شهرستان سپیدان با حجم سرمایه گذاری ۲۰هزار میلیون ریال با مساحتی بالغ بر ۸هزار و ۳۹۶ متر مربع با اشتغال ۳۵ نفر و هم مرکز تفریحی در کوار با سرمایه گذاری ۲۴هزار و ۸۵۷میلیون ریال و مساحت ۱۰هزار و ۱۰۱ مترمربع با ایجاد اشتغال برای ۲۲ نفر و اقامتگاه بومگردی لیرک در مرودشت فارس با سرمایه گذاری ۳۰هزار میلیون ریال با زیربنای ۱۸۰۰ مترمربع و بهره مندی از ۲۱ اتاق معادل ۱۲۰ تخت و اشتغال برای ۱۰ نفر از دیگر طرح های افتتاحی امروز است.
استان تهران
امروز ۱۲۳ تاسیسات گردشگری با اعتبار بالغ بر ۵۰۰میلیارد تومان در سطح استان تهران به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید که شامل سه هتل ستیا، ورنوس و بوتیک و چندین سفره خانه سنتی است.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران این تاسیسات گردشگری به صورت میانگین در بازه زمانی ۲ساله و با ارزش مالی ۵۰۰ میلیارد تومان بوجود آمده است و اشتغال یک هزار و ۱۶۸ نفر را به صورت دائم به همراه دارد.
طرح های ورزشی که امروز به بهره برداری رسید
امروز رئیس جمهوری همینطور دستور بهره برداری از ۱۰۸ طرح ورزشی و ۲۰۰ خانه ورزش روستایی و چهار استادیوم ورزشی در سبزوار، نیشابور، خِشت کازرون و ملایر، سالن ورزشی سنندج، هتل ورزش گرگان در مجموع با سرمایه گذاری ۶۹۰میلیارد تومان صادر کرد.
«مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان در آیین افتتاح این طرح ها اظهار داشت: امروز با آغاز به کار ۲۲۰ خانه جدید ورزش روستایی، تعداد این اماکن ورزشی در روستاهای سراسر کشور به سه هزار و ۵۰۰ مورد افزایش یافته تا در دسترسی اهالی و ورزش دوستان به فضای ورزشی تسهیل شود.
وی با اشاره به اینکه امروز به طور همزمان ۱۰۸ زمین چمن مصنوعی هم در کشور به بهره برداری می رسد، اضافه کرد: با آغاز به کار این پروژه ها، تعداد این زمین ها به ۲ هزار مورد افزایش می یابد و امیدواریم تا آخر دولت آنرا به ۲ هزار و ۵۰۰ زمین برسانیم در صورتی که تعداد این زمین چمن قبل از دولت تدبیر و امید کمتر از ۱۰۰ مورد بود.
سلطانی فر، سالن ورزشی ۶ هزار نفری ۲۲ گولان سنندج، هتل ورزش گرگان، چهار استادیوم ورزشی در سبزوار، نیشابور، خشت کارزون و ملایر، افتتاح ۱۰۸ زمین ورزشی و ۲۲۰ خانه ورزش روستایی با سرمایه گذاری ۶۹۰ میلیارد تومان را همچون طرح های افتتاحی امروز برشمرد.
از جمله طرح های افتتاح شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سالن ورزشی ۲۲ گولان شهر سنندج
سالن چند منظوره و سرپوشیده ۶ هزار نفری مجموعه ورزشی ۲۲ گولان شهر سنندج همچون طرح های افتتاحی امروز بود که وزیر ورزش و جوانان آنرا جزو مهمترین پروژه های استان و از مجهزترین سالن های ورزشی کشور برشمرد و اظهار داشت: برای اتمام این سالن ۷۵ میلیارد تومان هزینه شده که به قیمت امروز بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان است.
عملیات اجرایی این طرح ورزشی از سال ۸۵ شروع شد اما بعد از سه سال با عنایت به کمبود اعتبارات، پیشرفت فیزیکی و راه اندازی این پروژه مهم گرفتار مشکل و کار عمرانی تعطیل شد تا اینکه با پیگیری دولتمردان تدبیر و امید، وزارت ورزش و جوانان، استانداری کردستان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و همکاری شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور تکمیل طرح در دستور کار قرار گرفت و با تخصیص اعتبارات جهشی، ادامه روند اجرای این پروژه از سال ۹۴ سرعت گرفت و اواخر سال ۹۸ هم به پایان رسید بیشتر از ۷۰ درصد کارهای اجرایی این طرح بزرگ ورزشی در دولت تدبیر و امید انجام شد.
سالن ۶ هزار نفری ۲۲ گولان سنندج دارای ۱۰ هزار مترمربع زیربنای سازه و ۵۰ هزار مترمربع محوطه بوده و برای راه اندازی آن ۷۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و استانی هزینه شده است، این مجموعه ورزشی شامل پارکینگ اختصاصی، سکوی تماشاچی، سالن رختکن مربیان، سالن رختکن ورزشکاران، زمین چند منظوره استاندارد برای برگزاری مسابقات ورزشی در سطح ملی و بین المللی است.
ورزشگاه سبزوار
ورزشگاه ۱۵ هزار نفری سربداران شهرستان سبزوار همچون این طرح ها بود که ساخت آن در زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع از سال ۱۳۸۴ شروع شده بود؛ این ورزشگاه همینطور ۶۰۰ متر مربع فضای سرپوشیده دارد که برای ساخت و تکمیل آن تابحال ۳۲۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
در اولین مرحله این ورزشگاه ۱۵ هزار نفری شامل زمین چمن مصنوعی، پیست تارتان، رختکن، نصب ۲ هزار و ۵۰۰ صندلی و سرویسهای بهداشتی به بهره برداری رسید.

ورزشگاه کازرون
ورزشگاه پنج هزار نفری بخش خشت از توابع شهرستان کازرون در زمینی به مساحت ۲۳ هزار متر مربع و با ۱۱۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی راه اندازی شد.
این ورزشگاه دارای سالن چند منظوره ورزشی بوده و استخر شنا هم در این مجموعه پیشبینی شده است.

پیست اسکیت ورزشگاه امام خمینی(ره) اراک
احداث پیست اسکیت ۲۲ بهمن مجموعه ورزشی امام خمینی (ره) اراک ۱۴ سال پیش شروع شد اما بعد از مدتی وقفه روند تکمیل آن دنبال و با صرف هزینه ای بالغ بر بیشتر از ۱۸ میلیارد ریال به پایان رسید و انتظار می رود افتتاح این طرح نقش مهمی در توسعه ورزش قهرمانی استان مرکزی داشته باشد.
ورزشگاه پنج هزار نفری ملایر
مرحله نخست ورزشگاه پنج هزار نفری ملایر از دیگر طرح های افتتاحی امروز بود که ۲۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار برای راه اندازی آن هزینه شده است.
در این مرحله زمین استاندارد با پوشش چمن مصنوعی، پیست دو و میدانی با پوشش تارتان، پنج هزار صندلی نصب شده، اسکوربورد، دکل های روشنایی، ۲ باب رختکن به همراه سرویس بهداشتی برای ورزشکاران و تماشاچیان و فضاهای اداری به بهره برداری رسیده است.
هتل ورزش گرگان
ساخت هتل ورزش گرگان از سال ۱۳۸۱ شروع شده بود که برای تکمیل آن ۲۱۰ میلیارد ریال هزینه شده است. این پروژه در مساحت ۵ هزار و ۲۰۰ متر مربع و در ۵ طبقه ساخته شده و دارای ۲۰۰ تخت برای اسکان ورزشکاران، مربیان و تیم های ورزشی است.


1399/07/04
20:39:29
5.0 / 5
1851
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر