سفیر ایران در عراق تشریح كرد

اطلاعات ضروری درباره مراسم اربعین امسال

اطلاعات ضروری درباره مراسم اربعین امسال

لذت سفر: سفیر كشورمان در بغداد توضیحاتی در ارتباط با مراسم اربعین امسال بیان نمود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در ارتباط با راهپیمایی اربعین اظهار داشت: امسال باوجود میل قلبی و باطنی بنده و همه دوستان و عزیزانی که در موضوع اربعین تلاش می کنند و خدمت به زوار امام حسین را یکی از افتخارات و پرونده درخشان زندگی خود می دانند، باید عرض کنم که تابحال به دلیلهای شرایط کرونا و اوضاع بهداشتی هیچ گونه تصمیمی از طرف دولت عراق برای اجازه ورود زوار ایرانی و خارجی اتخاذ نشده است و موضع آنها برای ما کاملا روشن است، آنها امسال نمی خواهند در اربعین رائر خارجی بپذیرند.
وی اضافه کرد: در ارتباط با داخل خود عراق شرایط فرق می کند، اولا اینکه موضوع اربعین یک جریان مردمی بوده و هست و دولت نمی خواهد مانع شود و نمی تواند جلوی مردم را بگیرد بدین سبب مانند روزهای تاسوعا و عاشورا همین جریانی که به راه افتاد و مردم به سمت کربلا آمدند، راهپیمایی اربعین و موکب ها و غیره برگزار می شود. حقیقتا دولت عراق در این مساله نقشی ندارد و همانگونه که عرض کردم امسال مثل سال های گذشته اربعین برای خود عراقی ها صورت خواهد گرفت ولی برای کشورهای دیگر که تابع یک چارچوب و قوانین و مقررات و ویزا و اجازه ورود هستند مساله بسیار متفاوت می باشد.
مسجدی اظهار داشت: حالا حتی ویزاهای عادی برای کارکنان شرکت هایی که در اینجا پروژه دارند و برای کسانی که در عراق ماموریت دارند به سختی و به صورت بسیار محدود انجام می شود. ما تا اربعین چند روز بیشتر فرصت نداریم و در سال های گذشته تمام اقدامات مان را در این زمان و در این تاریخ انجام داده بودیم، موکب های ما، امکانات، هماهنگی های ما همه صورت گرفته بود چونکه دولت عراق پای کار و مواق بود و ما مشکلی نداشتیم ولی امسال باوجود همه جلسات و پیگیری های جدی موضع عراق کاملا مشخص است.
سفیر کشورمان اظهار داشت: نکته دوم فضای مجازی که واقعا یک فضای پرالتهاب و لجام گسیخته ای است می بینیم که افراد مختلف و اشخاص مسئول و غیرمسئول و یا گاهی موارد مشکوک و یا اینکه تاریخشان معین نمی باشد، مسائلی بیان می شود که هیچ گونه سندیت و رسمیت و اعتبار ندارد. مثلا ارتباطات بین ایران و عراق به صورت بسیار گسترده در بین مردم دو کشور وجود دارد؛ بین موکب ها بین افراد مختلف. شنیده می شود که مثلا از داخل عراق با یک طرف ایرانی تماس می گیرند که شما بیایید مگر دولت می تواند جلوی اربعین را بگیرد.
ایرج مسجدی اشاره کرد: در داخل عراق و برای خود عراقی ها دولت نقشی ندارد و نمی تواند جلوی مردم را بگیرد اما دعوت از زائر ایرانی به این منظور چه وجاهتی دارد؟ زائر ایران تابع یک چارچوب و قواعدی است، زائر ما تابع یک فرهنگ و یک مدیریت است، زائر ما که یک زائر داخل عراق نیست، او می خواهد از سرزمین خودش به اینجا بیاید و باید قانونمند باشد و این مساله ضوابط و قوانینی دارد و هماهنگی هایی باید صورت گیرد. اینکه جریان این چنینی راه افتاده است و در واقع ما پشت قضیه هم مشکوک هستیم تا روابط دو کشور را گرفتار مشکلات بکنند.
سفیر ایران در عراق افزود: ما زائری داریم که در سال های گذشته که تردد عادی بود اما به یک شکل غیرمجاز آمده است حالا در زندان است و برای او محکومیت های شدیدی را اعمال کردند. بدین سبب چه کسی جوابگوی این مسائل خواهد بود، مگر می شود هنجارشکنی و قانون شکنی کرد؟ زوار ایران زواری هستند که اگر قرار باشد در هرجای دنیا حضور داشته باشند با چارچوب و مقررات و احترام به همه این ها تصمیم خودرا می گیرند از طرفی مملکت ما مملکتی است که صاحب دارد، رهبری دارد، فرمانده دارد و این کشتی بزرگ جمهوری اسلامی کشتیبان دارد، ما تابع ولایت هستیم ما تابع رهبری عزیزمان هستیم ما تابع دستور و تصمیم هستیم، اینگونه نیست که در کشور هر کسی به خودش اجازه دهد که مثلا من محب امام حسین هستم و یا عاشق اربعین هستم و با این بحث ها بخواهد دست به اقدامی بزند.
وی اظهار داشت: چیزی که در دستور کار ما قرار می گیرد تصمیم کشور است و با هماهنگی با طرف عراقی است، یک زائر ایرانی و محب امام حسین هیچ گاه به خودش اجاره نمی دهد که خارج از این چارچوب ها و مقررات کاری را انجام دهد پس خواهش من این است که دستگاه های فرهنگی و اطلاع رسانی، مداحان عزیز، خطبای بزرگوار، ائمه جمعه و جماعات و همه کسانی که با مردم ارتباط مباشر و مستقیمی دارند به مردم شریف ایران به محبین دوده علیهم السلام به عاشقان امام حسین بگویند که کاملا در قالب تصمیمات جمهوری اسلامی حرف بزنند و عمل بکنند و حرکت بکنند و خدای ناکرده کاری نکنند که سبب مشکلاتی برای دو کشور بشود. این درخواست هایی که از گوشه و کنار و یا از افراد مجهول الهویه و یا گاهی مشکوک بیان می شود مشخص نیست چه دست هایی پشت صحنه است.
مسجدی اظهار داشت: زائر ایران زائری قانونمند و با احترام است و وظیفه خودرا کاملا خوب می داند و به آن عمل خواهد کرد، اگر قرار باشد که راه باز باشد و مجوز و هماهنگی و موافقت باشد با عشق و علاقه به زیارت می آید و اگر مقرر است که دستور کار چیز دیگری باشد، اردات و عشق خود به ساحت امام حسین مقابل السلام رابه گونه دیگری ابراز می کند. پس بحث هایی که گاهی مطرح می شود به هیچ وجه قانونمند و مورد قبول نیست. هیچ عراقی و هیچ ایرانی نمی تواند خارج از چارچوب جمهوری اسلامی ایران حرفی را به زبان بیاورد، این خواست رهبر معظم انقلاب است که همیشه ما را به رعایت قوانین و مقررات کشور سفارش می کند، در همین بحث کرونا ببینیند که ایشان چگونه عمل کردند، صحبت ها، اقدامات و عملکرد مقام معظم رهبری چگونه است، ایشان الگوی کار ما هست، ایشان الگوی رفتاری و اقدامات و تصمیمات ما هست.
وی افزود: از جانب دیگر اگر یک فاجعه و یک بحران انسانی در بحث گسترش این بیماری اتفاق بیفتد و میلیون ها انسان گرفتار شدندو هزاران نفر تلفات به دنبال خواهد داشت آن وقت چه کسی جوابگو خواهد بود. پس تمام صاحبان مواکب عزیز در جمهوری اسلامی، تمام مسئولین محترم، تمام مردم شریف و همه محبین و زوار عزیز باید دقت بکنند و تحت تاثیر حرف های غیرمسئولانه قرار نگیرند و آن وظیفه شرعی و اخلاقی و عقلایی خودشان را آن طوری که از جانب مسئولین ذیربط گفته می شود عمل کنند، بیشتر از هرکس دیگری ما علاقمند هستیم که راه زیارت باز شود، سال قبل 3و نیم میلیون ایرانی با عشق و علاقه و هماهنگی هایی که شد وارد عراق شدند زیارت کردند و با امنیت به کشور خود بازگشتند و ما کم ترین مشکلات را داشتیم بدین سبب اگر مقرر است زیارت باشد همین اتفاق خواهد بود.
مسجدی اشاره کرد: پس خواهش من از همگان این است که کاملا مراقبت بکنند و نگذارند فتنه و یا مسائلی بوجود بیاید که بعدا موجب مشکلاتی برای روابط دو کشور و یا در مرزهای ما بشود.
وی اضافه کرد: همین طور مسئولان انتظامی و امنیتی محترم جمهوری اسلامی هم حتما به وظایف سازمانی خود در قالب قانون و مقررات و دستورالعمل هایی که برایشان تعیین خواهد شد اقدام می کنند. بدین سبب همه ما باید دست در دست هم دهیم و آنچه که خیر و مصلحت و تصمیم کشور است همان را انجام دهیم و امسال بعید می دانم که ما غیر از این راهی داشته باشیم و مراسم اربعین را به اشکال مختلفی در خود جمهوری اسلامی ایران انجام دهیم تا از شر این ویروس منحوس نجات پیدا نماییم و برای سال های آینده اقداماتی را انجام دهیم.
مسجدی اشاره کرد: زائر ما باید با کرامت و با احترام، با ادب و قانونمداری و با عشق و علاقه وظیفه و زیارت خودش را انجام دهد و ما مورد اعتراض هیچ کس قرار نگیریم و زیارت مان هم شک و شبهه ای نداشته باشد.
منبع:

1399/06/24
23:19:47
5.0 / 5
2060
تگهای خبر: زیارت , شركت , فرهنگی , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر