توافق ایران و روسیه راه سفر بدون ویزا را باز می كند؟

توافق ایران و روسیه راه سفر بدون ویزا را باز می كند؟

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نموده در آستانه امضای توافق نامه لغو ویزای سفرهای گروهی با روسیه است؛ اما سوال این است بعد از این توافق، شهروندان دو كشور بدون ویزا می توانند به ایران و روسیه سفر كنند؟


مصطفی سروی، عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران و نایب رئیس دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران که در بازار گردشگری روسیه فعال است، در اینباره به ایسنا اظهار داشت: لغو روادید گروهی فقط شامل حال مسافرانی خواهد شد که خدمات کامل تور روسیه و ایران را از آژانس مسافرتی خریداری کنند. نوع این لغو روادید مثل ترکیه نیست که امکان سفر بدون ویزا را برای همه فراهم نموده است.
او افزود: نخستین بار در فروردین سال ۱۳۹۶ بود که مبحث لغو ویزای گروهی بین ایران و فدراسیون روسیه عنوان شد، موضوعی که دو کشور طی توافق نامه ای برای تسهیل روند سفر امضا کردند و مقرر شد دو طرف با بررسی و پیگیری، آنرا نهایی و اجرا کنند.
او اضافه کرد: اما از آن زمان تابحال که بارها تاریخ امضای آن توافق نامه، نهایی و به دلایلی کنسل شده، دیگر جزئیات دقیقی عنوان نشده و همین مبحث سبب شده مردم و حتی برخی از شرکت های گردشگری تصور کنند دیگر ویزا برای ورود به روسیه نیاز نیست و از تاریخ اجرای این تفاهم نامه می توانند همانند کشور ترکیه با خرید بلیت آزادانه بین ایران و روسیه تردد کنند.
سروی اظهار داشت: اگر بخواهیم به اصل این تفاهم نامه که در اصل توافق بر تسهیل سفرهای توریستی است و روسیه با کشورهای مختلفی به امضا رسانده است، بپردازیم باید بگویم در این تفاهم مقرر شده که دو طرف شرکت هایی را به یکدیگر معرفی کنند، این شرکت ها هم بسته های سفر به کشور خویش را تهیه کنند و در اختیار شرکت های مقابل قرار دهند تا مسافران بتوانند با خرید هر یک از این بسته های سفر از دریافت ویزا معاف شوند و از آن طرف شرکت ها متعهد هستند اسامی مسافرانی را که این بسته های سفر را برگزیده اند در گروه های ۵ تا ۵۰ نفره همراه با تعهد به طرف روبه رو برای هماهنگی با پلیس مرزی پیش از سه روز اداری تا تاریخ پرواز ارسال نمایند.
او افزود: تاریخ سفر و ورود و خروج مسافران در هر یک از این گروه ها باید یکسان باشد و از یک برنامه سفر استفاده کنند.
عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران اظهار نمود: این تفاهم نامه هنوز نکاتی دارد که حائز اهمیت می باشد و باید مشخص شود لیست شرکت ها با چه ضوابطی انتخاب می شود، چه تمهیداتی معین شده که انحصار و گران شدن بسته های سفر بر عکس آن چه ذات این توافق است، اتفاق نیفتد.
سروی به دغدغه دیگری اشاره نمود و اضافه کرد: لیست آژانس هایی که به این منظور انتخاب خواهند شد، در چه بازه زمانی به روز رسانی می شود تا امکان ورود شرکت های جدید مهیا شود و اگر این زمان به نظر در کوتاه مدت اتفاق نیفتد، بطور قطع نارضایتی شرکت ها را در بر خواهد داشت.
ایران و روسیه اخیرا اولین جلسه کمیته فنی مشترک همکاریهای گردشگری را با مبحث برنامه اجرایی توافق نامه مسافرت گروهی بدون روادید بین دو کشور برگزار کرده اند که مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری کشورمان از توافق طرفین برای اجرای این برنامه اطلاع داده است. علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم چندی قبل اطلاع داد که تا آخر همین ماه (شهریور ۹۹) برای امضای توافق نامه لغو روادید سفرهای گروهی به روسیه سفری خواهد داشت. مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری زمان دقیقی را برای سفر هیات ایرانی اعلام نکرده اما گفته که بزودی این سفر با هدف تقویت روابط گردشگری دو کشور صورت خواهد گرفت.
منبع:

1399/06/22
12:54:53
5.0 / 5
1822
تگهای خبر: تبلیغات , توریست , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر