مدیرعامل شركت اجاره اماكن اقامتی در حوزه گردشگری:

نیازمند آموزش گردشگری مسئولانه هستیم

نیازمند آموزش گردشگری مسئولانه هستیم

به گزارش لذت سفر مدیرعامل شركت اجاره اماكن اقامتی در حوزه گردشگری اظهار داشت: بر مبنای ارزیابی رفتار مسافران طی ماه های اخیر، در حالی پیشبینی می شود با انفجار سفر در تعطیلات نوروز مواجه هستیم كه كرونا تعدیل نشده است، ازاین رو نیازمند آموزش گردشگری مسئولانه هستیم.


علی طالشی روز سه شنبه در وبیناری که با عنوان تأثیر بحران کرونا و فضای گردشگری جهان و ایران برگزار شد، اظهار داشت: امروز یک روز عادی نیست، یکی از مهم ترین اتفاقات اقتصادی، فرهنگی و محیط زیستی کشور در سایه کرونا در حال وقوع است و برای آن امروز کنار هم جمع شده ایم تا هرگونه کمکی برای پیشگیری از فاجعه می توان کرد، انجام دهیم و فرصت های رشد هم به جامعه گردشگری کشور معرفی شود.
وی اضافه کرد: جایگاه گردشگری هنگامی که در مورد این صنعت صحبت می شود را در کنار سایر صنایع قرار دادن، اجحاف به میلیون ها کسب و کار کوچک و آدم های عادی فعال در این صنعت است.
سفر رشد جامعه بشری را تسریع کرد
این فعال حوزه گردشگری اظهار داشت: اگر سفر نبود انسانِ امروز با این همه رشد و پیشرفت هم نبود و با جوامع محصور در کلونی های خود، هیچ گاه چنین دنیایی را شاهد نبودیم و هرچه ابزار و امکانات سفر بیشتر شد، رشد جامعه بشری در جهان هم تسریع شد و هرجایی از دنیا که در فراهم کردن این زیرساخت ها عقب ماند، از قافله ی رشد عقب ماند.
مدیر عامل اتاقک اظهار داشت: سفر چه ماهیت تفریحی داشته باشد و چه ماهیت کسب وکار و تجارت، در خلال هزاران سال، صنعت امروز گردشگری را شکل داد که به یکی از مهم ترین و اثرگذارترین صنایع جهان برای رشد و پیشرفت جوامع بدل شد.
وی با بیان این که صنعت توریسم چند خصوصیت مهم دارد، که آنرا بدل به یکی از مهم ترین ارکان رشد جوامع کرده، اظهار داشت: که اگر آنرا درک نماییم، متوجه می شویم که چه اتفاقی در این ۶ ماه به خصوص در ایران افتاده است.
وی اضافه کرد: اول اینکه گردشگری یکی از بزرگ ترین صنایع جهان است که برای خیلی از کشورهای جهان بعنوان مهم ترین و درآمدزاترین صنعت کشور عمل می کند. باآنکه ایران در این بین از قافله گردشگری جهانی عقب افتاده اما لازم است روندهای اثرگذاری این صنعت را از سه بعد در ایران بررسی نماییم.
طالشی افزود: از بعد اقتصادی، از اوایل دهه ۸۰ در کشور که مردم با گردشگری محلی و داخلی به واسطه تورهای تفریحی و ظهور اینترنت آشنا شدند، دیگر مقاصد گردشگری تنها سواحل شمال و جنوب و شهرهای بزرگ نیست بلکه کم کم اقتصادی شکل گرفت که تبدیل به شریان ها، رگ ها و مویرگ های رشد اقتصادی در جوامع کوچک و محلی شد.
کمک به مهاجرت معکوس با توسعه گردشگری
این فعال حوزه گردشگری اظهار داشت: این جریان اقتصادی که به شکلی سرریز درآمد مناطق شهری و پردرآمدتر به مناطق کمتر توسعه یافته و روستایی بود، با خود نه فقط درآمد برای جوامع محلی و کسب وکارهای مستقر در آنها فراهم نمود بلکه به عدالت اقتصادی و توسعه مناطق کمتر توسعه یافته کمک کرد. این روند حتی سبب ایجاد روند مهاجرت معکوس هم شد و کسانی که برای کار به شهرهای بزرگ می رفتند، در شهرها و روستاهای خود با راه اندازی کسب وکارهای کوچک که نماد آن اقامتگاه ها و بومگردی ها بود مبادرت به کارآفرینی هرچند در مقیاس کوچک کردند.
وی اظهار داشت: در این زمان، تعداد زیادی خانه های متروک برای اقامت میهمانان بازسازی شد و چقدر کسب وکارهای حاشیه ای آنها توانستند با تاکید بر درآمد توریستهای داخلی، زنده بمانند و رشد کنند.
طالشی با بیان این که اثر این روند در ایران تنها مالی و اقتصادی نبود، اظهار داشت: این اتفاق به حفظ و رویندگی فرهنگ محلی هم کمک کرد و خرده فرهنگ هایی که در سایه مهاجرت به شهرهای بزرگتر در حال نابودی بودند زنده شدند و نه تنها دیگر خویش را در سایه هضم در دل فرهنگ رایج و شهری نمی دیدند، بلکه به خود افتخار هم کردند و آنرا در رسانه ها به اشتراک گذاشتند.
وی اظهار داشت: از بعد محیط زیستی این روند سبب حفظ و نگهداری و مشارکت جوامع محلی از ذخایر طبیعی و طبیعت هم شد و به خصوص صنعت بومگردی و اقامتگاه های اقتصادی که رونقشان به صورت مستقیم وابسته به محیط اطراف است، بیشترین نقش را در این امر ایفا کرده است.
مدیر عامل اتاقک افزود: امروز همه ما در خانه ها و محل کارهایمان در شهرها، از عوارض مبارزه با کرونا در امان نبوده ایم. از بیماری که متاسفانه جان هزاران نفر از هموطنان ما را گرفته تا بیکاری و مشکلات اقتصادی و استرس های تنهایی و سفر نرفتن. اما آن وجهه از اثرات کرونا که هنوز مخفی مانده و از معرض دید اغلب ما پنهان مانده، اتفاقی است که برای میلیون ها ایرانی شاغل در کسب وکارهای کوچک گردشگری در شهرهای کوچک و روستاها افتاده است.
گردشگری در مسیری بی بازگشت
این فعال حوزه گردشگری اظهار داشت: طبق آمار، حتی بعد از واکسیناسیون گسترده و کاهش مبتلا شدن به کرونا صنعت توریسم تا سال های سال تحت تأثیر ویروس کرونا خواهد بود و عادات سفر هیچ گاه به قبل باز نمی گردند و بنابراین به جرات می گویم اگر هرچه زودتر ابعاد اقتصادی، فرهنگی و محیط زیستی آن بررسی نشده و اگر همین امروز تمامی مسؤلان، کارشناسان و کسب وکارهای بزرگ ملی، برای آن اقدامی نکنند، باید منتظر فاجعه ای بزرگ در کشور بود ولی از طرفی دنیایی از فرصت ها در سایه تغییر عادات سفر همچون تغییر الزامی از گردشگری بین المللی به داخلی و سفرهای نزدیک بوجود آمده است.
وی اظهار داشت: اگر حواسمان نباشد فاجعه نه تنها در کوتاه مدت و میان مدت سبب مهاجرت به شهرها و حاشیه نشینی می شود بلکه از نظر فرهنگی سبب از بین رفتن دستاورد دو دهه رشد و بالندگی جوامع محلی در سایه گردشگری محلی شده و سپس محیط زیست ما هم قربانی دراز مدت آن خواهد بود.
طالشی اضافه کرد: ده ها خانواده نسل دوم و سوم از یک خانواده مهاجر از روستا به شهر را داریم که به روستای مادری اجداد خود برگشته اند و میزبان مسافران از سراسر ایران و جهانند. صدها خانواده را داریم که داشته هایشان را صرف بازسازی خانه گلی و قدیمی خود برای استقبال از مسافران کرده اند.
وی مهاجران را جامعه خاموش و دیده نشده توصیف کرد اظهار داشت: آنها امروز تنها هستند و نیازمند یاری. البته یاری به آنها از جنس وام و کمک بلاعوض، تنها مسکنی است که این روزها همان هم از اکثرشان دریغ شده، اما کمک ما به آنها باید از جنس توانمندسازی و برنامه هایی همچون رزرو سفر برای آینده ای نه چندان دور باشد.
تمایل مردم به سفرهای نزدیک
وی با اشاره به وقوع بحران کرونا و اعمال محدودیت های مرزی در حدود ۱۲۷ کشور جهان که تا پیش از این حتی در زمان جنگ های جهانی هم این اتفاق نیفتاده بود، اظهار داشت: کاهش ۵۷ درصدی سفر، لغو ۶۷ میلیون سفر به ارزش ۸۰ میلیون دلار در این زمان صورت گرفت و پیشبینی می شود کاهش درآمد ناشی از گردشگری به یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد.
طالشی در ادامه به خطر از دست رفتن ۱۲۰ میلیون شغل در رابطه با حوزه گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: اساسا نیازمند سیاست هایی برای تعدیل این زیان هستیم.
وی در ادامه به رشد ۱۲۷ درصدی بازار اجاره اقامتگاه ها در جهان در ۶ هفته میانی فصل بهار نسبت به شروع این همه گیری اشاره نمود و اظهار داشت: از اواخر فروردین آلمان رشد ۳۶۷ درصدی رزروها را تجربه نمود و در رتبه بعد هم آمریکا و فرانسه با ۲۲۰ و ۲۰۰ درصد رشد در میزان رزرو مواجه بودند، رشد استرالیا هم ۱۸۹ درصد بود که رشد خوبی در تعداد رزرو است.
وی افزود: این آمار نشان داده است با وجود قرنطینه و محدودیت ها در سطح جهانی علاقمندان سفر به طور گسترده در حال رزرو برای تعطیلات منتهی به آخر سال هستند. که این آمار هم می تواند برای کشور ما هم صادق باشد.
طالشی در مورد تغییرات شکلی گردشگری بعد از دوران بحران کرونا اظهار داشت: تغییر مدت زمان اقامت، تغییر متفاوت رزرو اقامتگاه و محبوبیت نوظهور مقاصد گردشگری که قابل دسترسی از راه خودور هستند همه و همه از تغییراتی است که به دوران پسا کرونا مربوط می شود. سفر به مقاصد گردشگری نزدیک، بعد از انتشار کرونا ۹۲ درصد رشد داشته است.
مدیرعامل پلت فرم اتاقک ظرفیت بازار اقامتگاه های اجاره ای ایران را ۱۵ هزار میلیارد تومان ارزیابی کرد و اظهار داشت: الان ۲۰ هزار نفر در اقامتگاه های گردشگری کشور مشغول فعالیت هستند.
طالشی در ادامه درباره افت و خیز مسافران از زمان شیوع تابحال اظهار داشت: در اسفندماه سال قبل رزروهای اتاقک نسبت به ماه مشابه در سال قبل ۵۰۰ درصد رشد منفی داشته است.
رشد ۶۶درصدی گردشگری در شهریورماه
وی گفت این آمار در فروردین سالجاری به ۲ هزار و ۹۰۰ درصد رشد منفی رسید و و شاهد تعداد زیادی از افراد بودیم که خواستار لغو رزروهایشان در این قالب بودند.
طالشی اظهار داشت: ولی آمار جدید در شهریور ماه جاری نشان از رشد ۶۶ درصدی رزرو مسافر به نسبت سال قبل داشته است و این نشان داده است که نمی توان مردم را مجبور به سفر نکردن کرد.
فعال حوزه گردشگری اضافه کرد: در این زمان شاهد بودیم مردم به سمت خرید آنلاین علاقمند شدن همینطور برای رفتن به سفر بیشتر به پلت فرم ها اعتماد می کنند و همینطور علاقه مند سفرهای داخلی و اقامت در مکان های نزدیک شدند.
طالشی با اشاره به این که مردم را تشویق به سفر نمی نماییم، ولی آمار تعطیلات گذشته نشان داده است بعضی از مردم در این شرایط هم به سفر می روند، اظهار داشت: آموزش رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جانب مسؤلان اقامتگاه و گردشگران همچون ضروریاتی است که امروز به شدت به آن نیاز است.منبع:

1399/06/21
18:18:55
5.0 / 5
2004
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر