در یك دهه گذشته انجام شد؛

كیفیت صنایع دستی ایران چند پله بالاتر

كیفیت صنایع دستی ایران چند پله بالاتر

به گزارش لذت سفر مدیركل دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی كشور با اشاره به برگزاری پنج دوره داوری مهر اصالت، در ۱۰ سال گذشته، اظهار داشت: با عنایت به برگزاری این دوره ها، شاهد ارتقای چشم گیر كیفیت صنایع دستی هستیم.



برای تشویق هنرمندان برای تولید صنایع دستی و هنرهای سنتی اصیل و با کیفیت، هنرمندان ایرانی که آثار صنایع دستی آنها در جهت حفظ ارزش، فرهنگ و هویت ملی باشد برای آثار خود از سازمان یونسکو «مهر اصالت» بین المللی دریافت می کنند.

ویدا توحدی اعتقاد دارد که ۵ دوره برگزاری داوری مهر اصالت به ارتقای کیفیت صنایع دستی ایرانی منجر گردیده است در همین ارتباط بسته بندی مهم ترین موضوعی بود که مورد توجه هنرمندان صنایع دستی قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی کشور در نشست بررسی نقاط ضعف و قوت برنامه های داوری مهر اصالت سال های گذشته، اظهار داشت: بطور حتم ارتقای کیفیت می تواند به معرفی هرچه بهتر آثار هنرمندان و بهبود فروش و صادرات کمک نماید.

به گزارش میراث آریا، توحدی در این جلسه با اشاره به سابقه برگزاری پنج دوره داوری مهر اصالت، خاطرنشان کرد: نخستین دوره داوری مهر اصالت در سال ۱۳۸۹ در اصفهان برگزار گردید که به صورت بین المللی بود و در آن دوره ۶۵ اثر موفق به دریافت مهر اصالت بین المللی از یونسکو شدند.

وی ادامه داد: پس از آن در سال ۱۳۹۰ این دوره داوری به صورت ملی برگزار گردید و تابحال پنج دوره به میزبانی استان های مختلف برگزار شده و خوشبختانه شاهد این هستیم که تعداد زیادی از هنرمندان صنایع دستی موفق به دریافت مهر اصالت شدند.

او در ادامه با اشاره به اهمیت افزایش کیفت هنرهای تولیدی هنرمندان افزود: بطور حتم هرچه کیفیت آثار بالا باشد فروش و صادرات آنها افزایش خواهد یافت.

برای تشویق هنرمندان برای تولید صنایع دستی و هنرهای سنتی اصیل و با کیفیت، هنرمندان ایرانی که آثار صنایع دستی آنها در جهت حفظ ارزش، فرهنگ و هویت ملی باشد برای آثار خود از سازمان یونسکو «مهر اصالت» بین المللی دریافت می کنند.

به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، بعد از ثبت بناها و آثار تمدن جهانی خبر از ثبت صنایع دستی و سنتی کشورها در سازمان جهانی یونسکو می رسد که این مهر اصالت کمک شایانی به حفظ و بقای صنایع دستی خواهد بود.

براساس تحقیقات صورت گرفته درباره نقش مؤثر صنایع دستی در فقرزدایی، کارشناسان یونسکو به همراه کارشناسان شورای جهانی صنایع دستی تصمیم گرفتند با عرضه طرح «مهر اصالت» ضمن تاکید بر نامحدود بودن صنایع دستی هر سرزمین، خلاقیت هنرمندان و صنعتگران را هم ارتقا بخشند.

از استانداردسازی صنایع دستی و پایه ریزی اساسی دوره های آموزشی بعنوان اهداف ایجاد «مهر اصالت» نام برده می شود که یونسکو ضمن توجه به فراگیر بودن طرح یاد شده تاکید می کند، تولیدکنندگانی که این مهر را داشته باشند به صورت دائم می توانند در بازارهای بین المللی حضور یابند.



منبع:

1399/06/21
11:13:33
5.0 / 5
1898
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , تولید , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر