معاون وزارت میراث خبر داد:

رشد ۴۲ و دو دهم درصدی بودجه وزارت میراث فرهنگی

رشد ۴۲ و دو دهم درصدی بودجه وزارت میراث فرهنگی

معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مجموع اعتبارات هزینه ای و عمرانی سال 1399 دستگاه اصلی وزارتخانه بعد از تغییرات در كمیسیون تلفیق مجلس، مبلغ یكهزار و 456 میلیارد تومان تعیین شد كه این اعتبار به نسبت منابع ابلاغی بودجه سال 98 رشد 42.2 درصدی داشته است.


ساسان تاجگردون درباب عملکرد یک ساله معاونت سرمایه گذاری و امور مجلس وزارتخانه با اشاره به تغییر وضعیت منابع هزینه ای و عمرانی وزارتخانه و دستگاه های وابسته طی سال های ۹۸ و ۹۹ بیان کرد: مجموع اعتبارات هزینه ای و عمرانی سال ۱۳۹۹ دستگاه اصلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعد از تغییرات در کمیسیون تلفیق مجلس، یکهزار و ۴۵۶ میلیارد تومان تعیین شد که این اعتبار به نسبت منابع ابلاغیه بودجه سال ۱۳۹۸ رشد ۴۲.۲ درصدی داشته است.
وی اضافه کرد: همین طور مجموع اعتبارات هزینه ای و عمرانی ستاد مرکزی و سایر دستگاه های وابسته وزارتخانه در قانون بودجه سال ۹۹ مبلغ یکهزار و ۵۲۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده است که نسبت به منابع ابلاغی سال ۹۸ با رشد ۳۹ درصدی همراه بوده است.
او با اعلان اینکه با تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با برنامه ریزی های صورت گرفته در چارچوب اعتبارات هزینه ای تغییرات محسوسی را شاهد بودیم، تصریح کرد: در حوزه میراث فرهنگی علاوه بر منابع از پیش تعیین شده، با اختصاص و ایجاد کارهای جدید تحت برنامه تامین، حفاظت، مرمت و معرفی میراث غیرمنقول، ناملموس طبیعی و فرهنگی متناسب با ساختار و اهداف تازه وزارتخانه مواردی مانند اجرای فرایندهای صدور و تمدید مجوزهای میراث فرهنگی، حفاظت، ساماندهی و کمک به احیای میراث طبیعی کشور، حمایت و پوشش بیمه ای مجموعه های تاریخی فرهنگی و طبیعی کشور پیش بینی شده است که این اقدام بعنوان یکی از مزایای بودجه سال ۹۹ در امتداد توجه به قانون پشتیبانی از مرمت و احیا بافت های تاریخی فرهنگی کشور شمرده می شود.
جذب منابع ۲۰ مجموعه تاریخی و فرهنگی
معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: با تشکیل ساختار هیئت امنایی در سال ۹۸، شاهد تحقق ۱۰۰ درصدی منابع پیش بینی شده از محل درآمدهای اختصاصی بوده ایم و موفق به جذب ۲۰ مجموعه تاریخی فرهنگی با رقم بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ و ۲۶ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ برای وزارتخانه پیش بینی شده است.
او درباب برنامه های حوزه گردشگری به طراحی و معرفی برند ملی گردشگری و اجرای فرآیندهای صدور و تمدید مجوزهای گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: توسعه سرمایه گذاری و اقتصاد گردشگری همین طور توسعه گردشگری پایدار و الکترونیک، دو برنامه جدید اضافه شده در حوزه گردشگری محسوب می شوند که در آنها موضوعات مهمی از قانون برنامه ششم مانند شناسایی، معرفی، ساماندهی و توسعه گردشگری جنگل ها و سواحل همین طور شناسایی و توسعه مقاصد جدید و کمتر شناخته شده گردشگری مورد تاکید قرار گرفته است.
تاجگردون درباب حوزه صنایع دستی بیان کرد: پشتیبانی از توسعه کاربرد تکنولوژی های جدید در تولید محصولات صنایع دستی، ساماندهی و اجرای فرآیندهای صدور و تمدید مجوزهای تولید صنایع دستی و بیمه های اجتماعی شاغلان شناسه دار تحت برنامه احیا و رشد تولیدات صنایع دستی و برنامه توسعه گردشگری داخلی در دست اقدام قرار گرفت.
او تاکید کرد: افزایش اعتبارات توازن سهم ملی، تصویب طرح جدید عمرانی گردشگری چمشیر و تجهیز موزه منطقه ای فارس و ایجاد ردیف بودجه جدید از دیگر کارهای انجام شده از طرف این معاونت در سال قبل بوده است.

صدور ۴هزار موافقت اصولی و مجوز برای ایجاد تأسیسات گردشگری
معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباب عملکردهای دفتر تسهیلات و تامین منابع اضافه کرد: راه اندازی سامانه الکترونیک صدور موافقت اصولی و مجوز ایجاد، پایش اراضی دولتی واگذار شده به سرمایه گذاران حوزه گردشگری، صدور موافقت اصولی و صدور مجوز بیش از چهار هزار فقره موافقت اصولی و مجوز ایجاد بیش از ۲۳۰ پروژه تأسیسات گردشگری همچون کارهای صورت گرفته این دفتر در یک سال اخیر بوده است.
او با اشاره به جذب بیش از ۱ میلیون دلار انواع سرمایه خارجی برای ایجاد تأسیسات گردشگری، عنوان کرد: بیش از ۱۳۱میلیارد ریال از محل بند الف تبصره ۱۸ به طرح و پروژه های سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اختصاص داده شد که منجر به اشتغال زایی مستقیم برای دو هزار و ۸۶ نفر شد.
تاجگردون اعلام نمود: در این یک سال موفق به پرداخت ۹ میلیارد و ۲۳۱ میلیون ریال تسهیلات از محل منابع اشتغال روستایی و عشایری به ۱۶ هزار و ۸۸ طرح و پروژه شدیم که برای ۲۷ هزار و ۹۶۵ نفر اشتغال زایی بوجود آمد. همین طور پرداخت یک هزارو ۳۱۴ میلیارد ریال تسهیلات به ۴۲۳ طرح و پروژه از محل منابع اشتغال فراگیر که سبب اشتغال زایی دو هزار و ۳۷۷ نفر شد، از دیگر کارهای انجام شده است.
او به پرداخت ۲ میلیارد و ۷۳۴ میلیون ریال تسهیلات به ۳۰۱ طرح و پروژه از محل منابع بهین یاب اشاره نمود و افزود: ۲۴۲ پروژه به مبلغ ۳۶ میلیارد و ۱۵۶ میلیون ریال به بانکهای عامل معرفی گردید که از این تعداد به ۶۶ پروژه از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات تعلق گرفت.
معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پرداخت یارانه سود تسهیلات بانکی به ۷۴ پروژه به مبلغ ۱۱۹ میلیون و ۶۲۳ هزار ریال در امتداد پشتیبانی از صنعت توریسم، شروع عملیات اجرای ۴۵۶ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۸۱ میلیارد و ۲۱۳ میلیون ریال و بهره برداری از ۷۵۸ پروژه تأسیسات گردشگری با حجم سرمایه گذاری ۶۵ هزار میلیارد ریال را از دیگر کارهای انجام شده از طرف دفتر تسهیلات و تامین منابع برشمرد.
او با اشاره به عملکرد دفتر مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری، اضافه کرد: پیش نویس بخشنامه نحوه تشکیل اداره مناطق نمونه گردشگری در کمیسیون ذیل شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی بررسی و بانک اطلاعاتی مربوط به مناطق نمونه گردشگری، اردوگاه های گردشگری و اطلاعات زیرساختی پروژه های گردشگری بروزرسانی شد.
تاجگردون به تهیه بخشنامه برای مدیران کل استانی بمنظور چگونگی نظارت بر پروسه مناطق نمونه گردشگری و شرایط تمدید موافقتنامه تأسیس اشاره نمود و اظهار داشت: ۴۸ منطقه که عملکرد نامناسب در حوزه مناطق داشتند را پیگیری و موافقتنامه تأسیس ۱۴ منطقه را لغو کردیم. همین طور به ۱۰ منطقه نمونه گردشگری اخطار داده شد.
او افزود: در سال ۹۸ بمنظور ایجاد و توسعه زیرساخت های مورد نیاز در مناطق گردشگری اعتباری بیش از ۶۸۱ میلیون ریال تخصیص داده شد و در سال ۱۳۹۹ نیز به همین دلیل اعتباری معادل ۵۸۷ میلیون و ۳۵۰ هزار ریال از محل اعتبارات طرح های تملک دارایی های سرمایه ای تابحال مصوب شده است.
معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بروزرسانی طرح اشتغال وزارتخانه در امتداد تثبیت و ایجاد اشتغال در سال ۹۹ و برنامه ریزی برای بهره برداری از ۲۴۹ پروژه تأسیسات گردشگری در سال جهش تولید را از دیگر کارهای این دفتر برشمرد.


1399/06/19
23:30:45
5.0 / 5
1785
تگهای خبر: برند , تاریخی , تولید , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر