مدیر مجموعه سعدآباد خبر داد:

اجرای 20 پروژه مرمتی و حفاظتی در مجموعه تاریخی سعدآباد

اجرای 20 پروژه مرمتی و حفاظتی در مجموعه تاریخی سعدآباد

به گزارش لذت سفر مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد اظهار داشت: حدود ۲۰ پروژه مرمتی، حفاظتی و عمرانی با استفاده از توان و دانش شركت های ذی صلاح در حوزه مرمت آثار و ابنیه و عمران و معماری در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در حال اجراست.


کیا پارسا با اعلام این خبر بیان نمود: در جهت سیاست ها و برنامه ریزی های از پیش تعریف شده، هم اکنون سعدآباد به یک کارگاه بزرگ مرمتی، حفاظتی و عمرانی تبدیل گشته است. حدود ۲۰ پروژه مرمتی، حفاظتی و عمرانی با استفاده از توان و دانش شرکت های ذی صلاح در حوزه مرمت آثار و ابنیه و عمران و معماری در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در حال اجراست.
او اضافه کرد: تهیه نقشه های مسطحاتی، الکتریکال و مکانیکال کاخ ها، ابنیه، باغ ها و محوطه و همینطور مرمت کاخ موزه ها، ایجاد مخازن استاندارد نگهداری اموال فرهنگی، بازسازی دیوارها و سنگ چین ها، لایروبی قنات های مجموعه، مرمت سقف ها، شیروانی ها و پشت بام های موزه ها و سایر ابنیه پرارزش تاریخی و توسعه و تکمیل سیستم های حفاظت الکترونیک، بعضی از پروژه های در دست اجراست.
بر اساس اعلام روابط عمومی کاخ موزه سعدآباد مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد با اشاره به وسعت قابل توجه این مجموعه ملی، عنوان کرد: نظر به ارزش های معماری، تاریخی، هنری و موزه ای و همینطور خصوصیت های خاص مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد از نظر فضای سبز و تنوع زیستی، نظارت فنی، کیفی و حفاظتی بر پروژه ها، مطابق شرح خدمات و استانداردهای ابلاغی اداره کل موزه های معاونت میراث فرهنگی وزارتخانه، توسط کارشناسان و مشاوران، در دستور کار قرار دارد و امیدواریم بر مبنای تقسیم کار بین بخشی و زمان بندی شده به سرعت و مطابق تقویم تدوینی، تمام پروژه ها را در موعد مقرر به پایان برسد.
کاخ سعدآباد
مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مجموعه عمارت ها و کاخ هایی گفته می شود که در دربند، شمالی ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار بنا شده است. این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه سارها، قنات ها، باغستان ها، گلخانه ها و خیابان است.
این عمارت از شمال با کوه های البرز، از شرق با گلاب دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفرآباد، از وسط محوطه کاخ می گذرد.
مجموعه سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و بعد از انقلاب ایران را سپری کرده است. سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده است. بعد از کودتای ۱۲۹۹ و تصرف آن توسط خاندان اکبری، بناها و عمارت های گوناگونی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده است.
منبع:

1399/06/18
10:27:47
5.0 / 5
1921
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر