پیشنهاد رییس فراكسیون گردشگری مجلس

رفع مشكلات بوم گردی ها با بهره گیری از ظرفیت ستاد ملی كرونا

رفع مشكلات بوم گردی ها با بهره گیری از ظرفیت ستاد ملی كرونا

به گزارش لذت سفر یزد رئیس فراكسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختیارات ستاد ملی كرونا در شرایط بحرانی كنونی، اظهار نمود: می توان با بهره گیری از دستور گرفتن از این ستاد، خیلی از قوانین موجود را برای كمك به رفع مشكلات بوم گردی ها اصلاح كرد.


«محمدرضا دشتی اردکانی» در نشست با اعضای جامعه حرفه ای بومگردی کشور که شب گذشته با هدف رسیدگی به مشکلات این بخش از فعالان گردشگری کشور برگزار شد، با تایید میزان خیلی کم تسهیلات دولت برای پرداخت خسارت به این بخش، اظهار نمود: وام شش میلیون تومانی برای کمک به خسارت دیدگان کرونا در واقع توهین به این قشر است پس کاش چنین مبلغی بعنوان تسهیلات به این حوزه تعلق نمی گرفت.
وی با اشاره به لزوم اصلاح و رفع اشکالات قوانین مربوط به حوزه بومگردی ها، اشاره کرد: باید فعالان این بخش، اشکالات و ضعف های قانونی موجود را شناسایی و اعلام کنند چونکه بعنوان رئیس فراکسیون گردشگری مجلس کاملاً آماده پیگیری رفع آنها هستیم.
رئیس فراکسیون گردشگری و نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی به مشکلات بیمه ای و مالیاتی مطرح شده از طرف این جامعه نیز اشاره نمود و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی ظرفیتی گسترده در زمینه قانون گذاری و رفع مشکلات قانونی دارد و باید خیلی از این مشکلات، از جانب چنین ظرفیتی برطرف شود چونکه بعضاً دستگاه هایی همچون امور مالیاتی و وزارت میراث فرهنگی نیز باتوجه به حدود اختیارات خود، نمی توانند در این عرصه به سبب وجود چنین قوانینی مبادرت به رفع مشکلات کنند.
وی در ارتباط با تاثیر ستاد ملی کرونا و ظرفیت این بخش عنوان کرد: زمانی که تمام تصمیمات کشور باتوجه به بحران فعلی در حوزه دستورات ستاد ملی کرونا می گنجد می توانیم با بهره گیری از دستور گرفتن از این ستاد خیلی از قوانین موجود را برای کمک به بوم گردی ها اصلاح کرد.


دشتی اردکانی در ارتباط با اهمیت گردشگری هم اشاره کرد: گردشگری، صنعتی سبز و پاک است که تا سال ۲۰۵۰ میلادی با وجود حذف خیلی از مشاغل و صنایع در دنیا همچنان با قدرت فعالیت خواهدنمود پس باید نسبت به رفع مشکلات این صنعت باتوجه به اهمیت آن در حوزه اقتصاد اهتمام کرد.
وی از بومگردی ها خواست در تدوین و کمک به نگارش سند گردشگری کشور همت کنند تا حتی در صورت تایید این سند از طرف وزارت مربوطه، آنرا از جانب مجلس پیگیری کنند.
وی توجه دولت و مجلس به این صنعت را ضروری خواند و در مورد مصداق این مساله اشاره کرد: قرارداد درخلال ایران و چین تابحال بدون تغییراتی که ممکنست در آینده در آن اعمال شود، دارای ۹ بند است که دو بند از آن به حوزه گردشگری اختصاص دارد و این دو بند قانونی گویای اهتمام نظام جمهوری اسلامی به گردشگریست.
این نماینده مجلس اشاره کرد: از طرفی شکل گیری فراکسیون گردشگری برای نخستین بار در مجلس شورای اسلامی نیز به وضوح نشان از اهمیت این صنعت برای مسئولان کشورمان دارد.رییس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی: قرارداد درخلال ایران و چین دارای ۹ بند بوده که دو بند از آن به حوزه گردشگری اختصاص دارد.
رییس فراکسیون گردشگری مجلس در شورای اسلامی به اهمیت بومگردی ها در رونق مشاغل روستایی و پویای مناطق مختلف کشور و توزیع توریست در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بعضاً زندگی در بعضی از نقاط سخت کشور با وجود بومگردی ها تسهیل و ممکن شده است بدین سبب باید نسبت به حفظ دو هزار بومگردی موجود در کشور تلاش نماییم.


سفر و گردشگری کرونا نمی آورد
دشتی اردکانی با بیان این که سفر کرونا نمی آورد، اظهار داشت: کرونا میهمان امروز و فردای ما نیست و باید با این مسئله سازگار شویم از طرفی باتوجه به افسردگی مردم به دنبال شیوع کرونا، محتملاً سفر اتفاق می افتد پس باید با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاطله گذاری اجتماعی، گردشگری را رونق بخشیم و در این زمینه تبلیغ و فرهنگ سازی نماییم.
وی اضافه کرد: بنا بر آمارهای موجدو در کشور و استان، در روستاهای با جمعیت ۲۰ تا ۵۰۰ خانوار، کرونا کمتر دیده شده و موارد مبتلاشدن نیز عمدتاً متعلق به خارج از روستاها بوده است که این مسئله نشان میدهد اگر مردم به خصوص بوم گردی ها رعایت نمایند، می توان با وجود کرونا، گردشگری را رونق بخشید.
رییس فراکسیون گردشگری مجلس: زمان آن رسیده که گروه های جهادی به کمک سرمایه های فرهنگی کشور بشتابند.وی به ظرفیت های گردشگری کشور و بعضی از مشکلات کشور به خصوص در زمینه مطالبات مربوط به مرمت و توجه به بناهای تاریخی اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه بودجه کافی برای مرمت و توجه به چنین زیرساخت هایی وجود دارد اما باید فرهنگ کارهای جهادی در حوزه میراث فرهنگی را تقویت نماییم همانطور که اخیراً قلعه خرگوشی اردکان و چند بنای یزد به همت گروه های جهادی و دانشجویی با اعتباری بسیار ناچیز مرمت شد.
نماینده مردم اردکان اضافه کرد: دغدغه بومگردی ها نسبت به حفظ میراث فرهنگی بجاست چونکه میراث فرهنگی و گردشگری و سایر زیرساخت های این صنعت، زنجیره های به هم تنیده ای هستند که نمی توان آنها را از هم جدا دانست و زمان آن رسیده که گروههای جهادی به نجات سرمایه های فرهنگی کشور بشتابند.
وی آینده روشنی را برای کشور متصور شد و اظهار داشت: باتوجه به خودکفایی کشور به خصوص در حوزه صنعت نفت و فشار حداکثری دشمنان، بنظر می رسد نهایتا تا دو سال آتی، آینده کشور بسیار روشن باشد و مشکلات موجود به اتمام برسد.


نجات بومگردی ها با اصلاح قوانین و تسهیل شرایط
«مازیار آل داوود» رئیس جامعه حرفه ای بومگردی های کشور نیز در این جلسه اظهار نمود: کسب درآمد و تجربه پویایی اقتصاد با توسعه بومگردی ها تجربه شده است و زمان آن رسیده با اصلاح قوانین و تسهیل شرایط بخش زیادی از اقتصاد کشور مربوط به بومگردی ها را رونق دهیم.
وی با اشاره به تاثیر ایجاد اقامتگاه های بومگردی در منقلب شدن روستاها، اظهار داشت: زمانی که برای نخستین در بعضی از روستاها مانند خور و بیابانک، بومگردی هایی ایجاد شدند، نه فقط جمعیت از دست رفته روستاها بازگشتند بلکه تا پیش از شیوع ویروس کرونا شاهد هجوم جمعیت بسیار زیادی به روستاها در اواخر هفته بودیم.
وی به درآمدزایی قابل توجه در روستای خود اشاره نمود و اظهار داشت: به دنبال ایجاد بومگردی در روستای من، هفته ای ۵۰ میلیون تومان به ۷۰ خانوار در روستا تزریق می شود که در این این خانوارها از پیرزن ۷۰ ساله تا فرد ناتوان و کودک روستایی منتفع می شوند اما تنها تفاوتی که در این زمینه شاهد بودیم، تغییر توریستهای خارجی به داخلی بعد از نوسانات در کشور و تغییر ماهیت درامد از دلار به ریال بود.
مسئول جامعه بومگردی های کشور اشاره کرد: چند بومگردی در یک روستا منجر به خودکفایی و ایجاد اشتغال و توسعه پایدار محلی شدند و ارزش زندگی روستایی افزایش یافت اما هم اکنون روستاها باتوجه به انفعال و حمایت نشدن بومگردی ها، رها شده اند بدین سبب نباید اجازه از دست رفتن چنین سرمایه هایی را بدهیم.
وی با اشاره به درک بومگردی ها از شرایط دولت، اشاره کرد: شرایط دولت برای ما پذیرفتنی است اما خواهان این مسئله هستیم که بار اضافه ای به مشکلات ما نیفزایند و با درک شرایط بومگردی ها و آسان گیری و رفع بعضی از موانع، این زیرساخت ها را نجات دهند.


«سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز در این جلسه از همت مجلس به خصوص رئیس فراکسیون گردشگری در مورد پیگیری مشکلات صنعت گردشگری یاد کرد و اظهار داشت: تابحال هیچ نماینده ای به این اندازه صنعت گردشگری را مورد حمایت و توجه قرار نداده و این مسئله در یزد بسیار باارزش است.
وی به ظرفیت بومگردی های یزد در توسعه روستاها و حتی بافت تاریخی یزد اشاره نمود و مقابله با از دست رفتن چنین زیرساخت هایی را ضروری خواند و در این زمینه خواهان پشتیبانی از بومگردی ها شد.
منبع:

1399/06/14
11:08:48
5.0 / 5
1866
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر