معرفی یكی از قدیمی ترین سازه های تاریخی جهان

معرفی یكی از قدیمی ترین سازه های تاریخی جهان

باستان شناسان معتقدند صدها سازه سنگی كه گاهی ابعادی بزرگتر از زمین فوتبال آمریكایی دارند و در عربستان سعودی همچون دامنه های یك آتش فشان یافت می شوند احیانا از قدیمی ترین سازه‎ های تاریخی جهان هستند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، پیشتر اطلاعاتی درباره این سازه های حدودا هفت هزاساله در سال ۲۰۱۷ انتشار یافته بود.
حالا نتایج یک تحقیق جدید بر روی بناهای سنگی مرموزی که پیشتر با عنوان «دروازه ها» شناخته می شدند اما حالا با نام «مستطیل» شناخته می شوند نشان داده است این بناها برای تشریفات مذهبی مورد استفاده قرار می گرفتند.
برپایه اطلاعات منتشرشده جدید در ژورنال «The Holocene»، تاریخ گذاری رادیوکربن نشان می‎ دهد یکی از این سازه های سنگی در سال ۵۰۰۰ قبل از میلاد توسط انسان ها ساخته شده است.


در مقاله جدید آمده است: «از آن جایی که صدها مورد از سازه های «مستطیل» در شمال غربی عربستان وجود دارد، سازه های «مستطیل» را نمایش دهنده پیشرفت قابل توجهی در معماری بناهای تاریخی می توان محسوب کرد.»
در بخش دیگری از این مقاله نوشته شده است: «این آثار نمایانگر یکی از قدیمی ترین انواع عظیم سازه های تاریخی سنگی در جهان هستند.»
این سازه ها از دیوارهای سنگی کوتاهی ساخته شده اند که از نمای بالا اغلب به شکل دروازه دیده می شوند. طول کوچکترین این آثار به ۱۵ متر و بزرگترین آنها به ۶۱۶ متر می رسد.
در ابتدا این سازه ها به نحوی ساخته شده بودند که در انتهای هر «مستطیل» یک سکو قرار داشته است.


بر روی سکوی یکی از این «مستطیل »ها نقاشی ای با طراحی های هندسی کشف شد.
با عنایت به مقاله جدید منتشرشده، انتظار می رود این سازه ها در گذشته از زیبایی بصری قابل ملاحظه ای برخوردار و نقاشی های زیادی بر روی آنها بوده باشد.
هرچند باستان شناسان احیانا می دهند این سازه ها برای تشریفات مذهبی ساخته شده باشند اما از جزئیات دقیق آن آگاه نیستند.


منبع:

1399/06/06
23:46:02
5.0 / 5
2014
تگهای خبر: تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر