خانه موسیقی تاكید كرد

تنبور را به اسم یك شهر نزنید!

تنبور را به اسم یك شهر نزنید!

لذت سفر: خانه موسیقی ایران در نامه ای به وزارت میراث فرهنگی ثبتِ نامِ یك شهر بعنوان شهر ملی تنبور را اقدامی غیركارشناسی و سبب تفرقه هنرمندان منطقه خواند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، سایت خانه موسیقی امروز نوشته است:
«سال گذشته مسئولان شهری شهرستان دالاهو درصدد ثبت این شهر به نام شهر ملی تنبور در سازمان میراث فرهنگی کشور شدند که این تصمیم با مخالفت نوازندگان برخی شهرهای پیرامون، نظیر کرند و صحنه که کارهای فراوانی در حوزه ساز تنبور دارند، مواجه گردید. به دنبال این مخالفت طوماری به امضا فعالان موسیقی شهرهای مذکور به خانه موسیقی جهت توقف ثبت شهر دالاهو بعنوان شهر ملی تنبور ارسال شد.
خانه موسیقی باتوجه به خواسته هنرمندان و نوازندگان تنبور زمستان سال قبل نامه ای به استاندار کرمانشاه ارسال کرد و خواهان توقف این تصمیم شد. در قسمتی از نامه خانه موسیقی به استانداری کرمانشاه آمده بود:
«خاستگاه و زادگاه ساز اسطوره ای تنبور بدون شک در مطقه غرب و به ویژه استان کرمانشاه روایت شده است. ولی اختصاص فقط یک منطقه بعنوان شهر ملی و شناساندن تنبور بوسیله فقط یک محل و مکان اساسا نمی تواند بعنوان حرکتی اصیل و فرهنگی محسوب شده و تاثیرات مثبت و ارزشمندی در راه اعتلا و ارتقای کیفی فرهنگی در حوزه موسیقی تنبور بر جای گذارد، این اقدام چه بسا سبب نقار و تفرقه گردیده و خصومت اهالی مناطق مختلف استان را بر انگیزاند و مضرات غیر قابل جبرانی را به استان و مردم شریف این دیار تحمیل کند. بدیهی است که تهیه هرگونه طرح و برنامه فرهنگی باید با نگاهی اقناعی و با بهره مندی از کارشناسان خبره و پژوهشگران مجرب تهیه شود.»
بعد از ارسال این نامه ظاهرا روند ثبت شهر دالاهو بعنوان شهر ملی تنبور متوقف گردید اما با انتشار خبری تیرماه امسال که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از تکمیل پرونده ثبت دالاهو بعنوان شهر ملی تنبور و ارسال آن به وزارت میراث فرهنگی آگاهی داده بود، خانه موسیقی نامه ای را به وزارت میراث فرهنگی کشور ارسال کرد و خواهان جلوگیری از این اتفاق شد.»
خانه موسیقی در آخر تاکید کرده است:
«با اصرار فرماندار شهرستان دالاهو به ثبت این شهر بعنوان شهر ملی تنبور و بی توجهی مسئولان شهری و اداره میراث فرهنگی کرمانشاه به این امر، ثبت یک شهر به نام شهر تنبور پی آمدها و تبعات بسیار منفی به دنبال خواهد داشت. امید است باتوجه به درخواست های مکرر هنرمندان موسیقی مناطق مختلف و پژوهشگران فرهنگی در جهت جلوگیری از این اقدام، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در امتداد درخواست های مردمی از وزارتخانه، سازمان و ارگان های مربوطه بخواهند تا طرح مذکور متوقف شود.»
منبع:

1399/06/04
18:57:03
5.0 / 5
2102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر