مونسان در گفت و گو با لذت سفر:

تردد خودرو ها در جنگل ابر نیازمند بررسی و تحقیق است

تردد خودرو ها در جنگل ابر نیازمند بررسی و تحقیق است

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: با عنایت به ثبت جهانی جنگل های هیركانی، لازم است برنامه ریزی برای جذب توریستهای خارجی بر مبنای ضوابط جهانی باشد و در مورد رفت و آمد خودرو ها به درون جنگل ابر هم باید تحقیق لازم صورت گیرد.


علی اصغر مونسان روز سه شنبه در حاشیه بازدید از جنگل ابر شاهرود درباره تامین زیرساخت های گردشگری این منطقه گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: حالا جنگل ابر راه خوبی ندارد و برای ارتقای وضعیت آن کارشناسی لازم باید صورت گیرد.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ظرفیت های تاریخی و طبیعی شاهرود را باارزش توصیف کرده و توریستهای داخلی و خارجی را به دیدن آنها فراخواند و اظهار داشت: از مردم دعوت می کنم حتما شاهرود را ببینند، آرامگاه بایزید و شیخ ابوالحسن ۲ عارف نامی جهان از مزیت های بسیار مهم این منطقه است.
وی افزود: در کنار آثار تاریخی، جنگل هیرکانی ابر که پارینه به ثبت جهانی رسید یک مزیت بسیار بزرگ دیگر این منطقه است، بدین سبب لزوم دارد که گردشگران بعد از ریشه کنی ویروس کرونا این منطقه را بعنوان مقصد سفر انتخاب کنند.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در باره ایجاد زیرساخت های لازم برای جذب توریست هم اظهار داشت: در نشستی با حضور فرماندار و نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی این مساله بررسی می شود.
وی با بیان این که حالا هم توریستهایی به ویژه کسانی که به طبیعت علاقمند هستند به این منطقه مسافرت می کنند، اضافه کرد: جنگل های هیرکانی ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری در بخش مرکزی کشور را دارند.
مونسان اظهار داشت: در کنار جنگل های زیبای ابر، کویر بسیار خوبی هم در جنوب شاهرود وجود دارد، بدین سبب گردشگران می توانند در فرصت کوتاه زمانی و نیز طی مسافت کم علاوه بر بازدید از آثار تاریخی، جنگل و کویر را هم دیدن کنند.
وی با ابراز خرسندی از ظرفیت های بسیار بالای شاهرود در حوزه گردشگری افزود: در بازگشت از سفر، برنامه ریزی برای رونق گردشگری این منطقه صورت خواهد گرفت.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در باره تامین زیرساخت های گردشگری شاهرود هم اظهار داشت: از آنجائیکه جنگل های هیرکانی به ثبت جهانی رسیده، بنابر این لازم است برنامه ریزی ها برای جذب توریستهای خارجی هم بر طبق ضوابط جهانی باشد، در مورد رفت و آمد خودرو ها درون جنگل ابر باید تحقیق لازم صورت گیرد. حالا این جنگل راه خوبی ندارد، برای ارتقای وضعیت آن کارشناسی لازم باید صورت گیرد.
مونسان از برگزاری نشستی برای حضور بیشتر تورهای مسافرتی هم آگاهی داد و اظهار داشت: گردشگری علاوه براین که سبب رونق منطقه خواهد شد، در کنار آن لطمه ناچیزی هم به محیط زیست خواهد داشت، بهتر است گردشگران در چارچوب تورهای رسمی سفر کنند، تورهای غیررسمی معمولا خسارت زا هستند.
وی اظهار داشت: در بازگشت از سفر چند آژانس مسافرتی معین برای این منطقه تعیین خواهیم کرد تا بتوانند تورهای گردشگری مطابق با استانداردهای وزارتخانه به وجود آورده و به این منطقه بفرستند.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: جنگل های هیرکانی در گستره پنج استان کشور از شرق به غرب امتداد دارند، ثبت این اثر طبیعی در لیست جهانی اقدام بسیار خوبی بود که پارینه انجام شد، این جنگل ها پس از کویر لوت دومین اثر طبیعی ثبت شده در لیست جهانی هستند.
مونسان در باره ثبت جهانی آرامگاه بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی هم اظهار داشت: پرونده این دو اثر تاریخی ایران حالا ثبت موقت شده و لازم است تکمیل شوند.
هر کشور در سال یک اثر را می تواند در لیست جهانی یونسکو ثبت کند.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز دوشنبه در سفری ۲ روزه به استان سمنان وارد شده تا از زیر ساخت های گردشگری و صنایع دستی بازدید کند.
مونسان عصر دوشنبه از آرامگاه ۲ عارف نامی جهان در شاهرود بازدید کرده و به زیارت امام زاده محمد (ع) از فرزندان امام جعفر صادق (ع) رفت.
بازدید از برج کاشانه بسطام و نیز برگزاری نشستی با مسئولان این منطقه از دیگر برنامه های وی بود.
در شهرستان شاهرود ۱۵۶ اثر تاریخی به ثبت رسیده که ۷۴ اثر مربوط به تپه ها و محوطه های تاریخی است.
از مهمترین محوطه های تاریخی شاهرود می توان به "تپه سنگ چخماق" بسطام و "ده خیر" مربوط به دوران نوسنگی، محوطه تاریخی "عمادالدین ۲ "و "تپه بلوار" شاهرود اشاره نمود.
قدمت تاریخی شهرستان شاهرود برمبنای گمانه زنی های باستان شناسان و حفاری ها در تپه تاریخی" ده خیر" به هزاره هشتم پیش از میلاد و تپه "سنگ چخماق" بسطام به هزاره ششم تا هفتم پیش از میلاد مسیح می رسد.
شهرستان شاهرود دارای یک شهر نمونه گردشگری، هشت منطقه نمونه گردشگری و هشت روستای هدف گردشگریست.


1399/05/29
21:18:13
5.0 / 5
1993
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر