تاب آوری تأسیسات گردشگری مازندران در دوران كرونا

تاب آوری تأسیسات گردشگری مازندران در دوران كرونا

معاون گردشگری مازندران گفت با وجود شرایط خاص و دشواری كه برای صنعت توریسم به علت شیوع كرونا ایجاد شده، این زیرساخت ها همچنان طبق مصوبات قانونی عمل می كنند و هیچ نیرویی را هم بركنار نكردند.


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران، مهران حسنی اضافه کرد: گردشگری این روزها در همه جای دنیا صدمه جدی دیده و مازندران هم با بیشتر از چهار هزار واحد تأسیسات گردشگری از این قاعده مستثنی نیست، اما با این وجود تا کنون هیچ درخواستی برای تغییر کاربری تأسیسات گردشگری در مازندران به دست ما نرسید.
وی ضمن قدردانی از مدیران زیرساخت های گردشگری بابت رعایت پروتکل های بهداشتی تصریح کرد: تمام واحدهای اقامتی استان بر مبنای پروتکل های بهداشتی در وضعیت زرد به صورت ۵۰ درصد فعالیت می نمایند و در وضعیت قرمز فعالیت خویش را متوقف خواهند کرد.
معاون گردشگری مازندران اضافه کرد: در حالیکه در عمده صنایع به خاطر چالش های اقتصادی ناشی از انتشار کرونا تعدیل نیرو اتفاق افتاده است، باهمت و توجه خوب بهره برداران و سرمایه گذاران تأسیسات گردشگری مازندران، تابحال اخراج نیرو در تأسیسات گردشگری استان گزارش نشده است.
حسنی از استمرار نظارت بر اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در زیرساخت های گردشگری اطلاع داد و اظهار داشت: با وجود دشواری ها و محدودیت هایی که کرونا برای انجام بازرسی ها ایجاد می کند، نظارت ها را دو برابر شرایط عادی ادامه می دهیم و بدون هرگونه بخشایش همچون نوروز ۹۹ و با همکاری خوب نیروی انتظامی و دادستان، با واحدهای غیرمجاز و تخلف در واحدهای مجاز برخورد می شود.
وی با انتقاد از روند ساخت ویلاهای شخصی در مازندران طی سال های گذشته اظهار نمود: ویلاسازی های گسترده استان را به خانه دوم خیلی از مردم ایران تبدیل نموده و این مورد صدمه زیادی به فعالیت تأسیسات گردشگری و اقتصاد استان زده است.
استان مازندران از اسفند ماه سال قبل درگیر ویروس کرونا است. ویروسی که نه تنها در بهترین زمان درآمدزایی گردشگری سال مازندران را در نوردید، بلکه خسارت جدی به اقتصاد کشور همچون حوزه گردشگری وارد کرد که حدودا نیمی از اقتصاد و یک سوم اشتغال مازندران را تشکیل می دهد.
ویروس کرونا در پیک نخست خود حدود ۵۸۰ میلیارد تومان در بخش لغو رزرو تاسیسات گردشگری خسارت وارد کرد و حدود ۱۵ هزار شاغل مستقیم در این بخش را برای مدتی بیکار کرد. این در شرایطی است که آمارهای غیر رسمی از خسارت بیشتر از ۲ هزار میلیاردی در بخش گردشگری استان خبر می دهد که مربوط به کاهش درآمد تاسیسات فعال به علت تعطیلی حدود ۲ ماهه آنها در اسفند و فروردین است.
با وجود کاهشی شدن روند مبتلایان به ویروس کرونا در اردیبهشت ماه سال جاری و همراه با آن کاهش محدودیت های کرونایی و فعال شدن تاسیسات توریست در مازندران، اما از اوایل تیر ماه شاهد اوج گیری این ویروس در استان و ورود مازندران به شرایط قرمز بودیم که تا امروز هم ادامه دارد.
تعداد بستری شدگان به استناد این آمارها طی ۱۰ روز اخیر در روندی کاهشی قرار گرفته و در حالیکه به مرز دو هزار نفر رسیده بود، حالا از ۱۵۰۰ نفر کمتر شده است. بر مبنای آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل تعداد بیماران مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان مازندران به یک هزار و ۴۷۰ نفر رسیده است.منبع:

1399/05/25
21:46:31
5.0 / 5
2428
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر