سنگ تمام هیات های عزاداری یزد در دوران كرونا

سنگ تمام هیات های عزاداری یزد در دوران كرونا

به گزارش لذت سفر ایرنا- هیات های عزاداری یزد سال جاری در حركتی خداپسندانه، هزینه آیین های عزاداری خویش را به مستمندان و اقشار نیازمند جامعه اختصاص می دهند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا آیین های عزاداری سال جاری در کشور و همچون استان یزد به علت انتشار کرونا متفاوت از سال های قبل خواهد بود.
آیین های عزاداری محرم یزدی ها زبانزد خاص و عام است، این آیین که قرنهاست به سبک و شیوه خاص و ثابتی برگزار میشود طی سال های اخیر به صورت زنده از شبکه های مختلف سیما پخش شده و مورد استقبال مردم دیگر مناطق کشور قرار گرفته است.
یزدی ها در آیین های دهه اول محرم و همینطور ۱۳ محرم و اربعین حسینی با برگزاری هیات های سینه زن و زنجیرزن در فضایی آکنده از معنویت و حزن و اندوه، ارادت خویش را به خاندان خاندان و سیدالشهدا(ع) و یاران با وفایش ابراز می کنند.
اما سال جاری شیوع بیماری کرونا اجازه نداده تا هیات های عزاداری همچون سالهای قبل حضوری فعال و معنوی در حسینیه ها و مساجد در پیش داشته باشند؛ هر چند دلها همچنان کربلاست و چشم ها همچنان بارانی؛ اما خطر انتشار کرونا باعث شد تا همه مردم ایران در یک صف واحد به دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا گوش فرا دهند.
یزدی ها هم از این دستورالعمل مستثنی نبودند و بنا بر اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا تجمعات و حضور در مکان های شلوغ می تواند منجر به فراگیرتر شدن این بیماری گردد بنابراین بعضی از عزاداران حسینی و هیئت های این استان سال جاری روشی دیگر را در پیش گرفتند.
در اولین گام، شورای هیئات مذهبی استان یزد در اطلاعیه ای اعلام نمود: سال جاری هیئت ها برنامه کاروانی و حرکت در شهر ندارند، نخل برداری نداریم و موکبی هم در سطح شهر برپا نخواهد شد.
در این اطلاعیه آمده است برنامه های عزاداری ها به صورت محله ای، محدود و با زمان کمتر برگزار خواهد شد؛ پذیرایی حضوری نداریم و تمام پذیرایی ها با بسته بندی یک بار مصرف و بیرون بر خواهد بود و بالاخره اینکه بخشی زیادی از هزینه های هیئت ها صرف کمک به نیازمندان جامعه خواهد شد.
در همین راستا خیلی از هیئت های عزاداری استان و بخصوص شهر یزد اعلام نمودند سال جاری تمام هزینه های عزاداری شامل نذورات؛ مبرات و دیگر هزینه های جاری این آیین ها را صرف کمک به نیازمندان، ازادی زندانیان، کمک به خانواده آنها و خرید بسته های معیشتی و همینطور کمک به بهداشت جامعه خواهند کرد که این تصمیم مورد استقبال مردم، مسولان بهداشتی و همه شیفتگان آقا اباعبدالله الحسین(ع) قرار گرفت.
برخی هیئت های مذهبی یزد، هزینه های سال جاری خویش را صرف امور خیر می کنند
رییس شورای هیات های مذهبی استان یزد اظهار داشت: سال جاری به علت شیوع ویروس کرونا، بعضی از هیاتهای عزاداری یزد، برنامه ای ندارند و هزینه های آنرا صرف امورات معیشتی نیازمندان، آزادی زندانیان و دیگر امور خیر میکنند.
"محمدحسن باقری" به ایرنا اضافه کرد: البته هیاتها می توانند طبق پروتکل های بهداشتی و دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا عزاداری کنند و این عزاداریها باید فقط در حسینیه یا مساجد همان محله هیات ها باشد.
وی از هیات هایی که تصمیم به صرف نذورات و مبرات خود برای امور خیر و دستگیری نیازمندان کردند قدردانی کرد و تصریح کرد: همه باید تابع دستورالعمل های ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا باشیم.
هزینه های عزاداری در اختیار خانه سالمندان و دانش آموزان بی بضاعت قرار می گیرد
یکی از نوحه خوان های سرشناس یزدی هم با تمجید از هیات های عزاداری به علت نیت خیرشان برای اختصاص هزینه های مراسم های خود به امور خیر اظهار داشت: هیات ما (باغ گندم) اولین هیاتی بود که این پیشنهاد را بیان کرد که مورد استقبال دیگر هیئت ها هم قرار گرفت.
"سعید میرزایی" به ایرنا اضافه کرد: هیات ها تلاش کنند بسته های معیشتی و مواد خام در اختیار نیازمندان قرار دهند و به مواد غذایی اکتفا نکنند.
وی تصریح کرد: مقرر است هزینه های عزاداری به خانه سالمندان، کمک به بهداشت جامعه، ازدواج جوانان و کمک به خانواده زندانیان اختصاص پیدا کند.
وی افزود: همینطور با عنایت به آغاز مهرماه مقرر شده تا بخشی از این کمک ها به تهیه نوشت افزار و لوازم تحصیلی دانش اموزان نیازمند اختصاص پیدا کند.
کمک ۸۰ میلیارد ریالی بانیان عزاداریهای یزد به مقابله با کرونا
مسئول دبیرخانه "یزد حسینیه ایران" هم اظهار داشـت: مساعدت و دستگیری نیازمندان از برنامه های همیشگی هیات های عزاداری یزد بوده و فقط مربوط به پس از انتشار کرونا نیست ؛ اما سال جاری شکل و شیوه آن تغییر کرده است.
سیدحسن حسینی به ایرنا اظهار داشت: این اقدام در طول سالهای متمادی انجام میشده و هر محله ای برای تأمین جهیزیه نوعروسان و کمک به کودکان یتیم اقدام میکرده اما سال جاری با عنایت به انتشار کرونا و کسادی بازار، مقرر شده مردم پر رنگ تر وارد این عرصه شوند.
وی با اشاره به اینکه تعطیلی کامل عزاداری ها حقیقت ندارد بلکه شکل آن تغییر می یابد افزود: برخی هیات ها با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند در حسینیه محله خود عزاداری محدود داشته باشند و این در شرایط اخطار است و اگر وضعیت قرمز شود عزاداری در فضای مجازی صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه هر محله یزد در زمینه کمک به نیازمندان به اندازه یک سازمان دولتی، خدمات عرضه می دهد خاطرنشان کرد: سال جاری هیات های عزاداری، بانیان روضه ها و همینطور موکب های اربعین برای مقابله با انتشار کرونا ۸۰ میلیارد ریال کمک کردند که این می تواند الگوی خوبی برای سایر نقاط کشور باشد.
استان یزد یکهزار و ۶۰۰ هیات مذهبی دارد.

1399/05/18
16:00:47
5.0 / 5
2616
تگهای خبر: خدمات , خرید , شهر , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر