درخواست مردم هرمز از مونسان برای نجات قلعه پرتغالی ها

درخواست مردم هرمز از مونسان برای نجات قلعه پرتغالی ها

ساكنان جزیره هرمز از وزیر میراث فرهنگی خواستند تا در اقدامی فوری از مرمت قلعه پرتغالی ها كه در نهایت به تخریب این بنای تاریخی منجر می شود، جلوگیری نمایند.به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، هر چند مرمت بناهای تاریخی در هرمزگان در طول چند سال گذشته، موجب شگفتی مرمت گران و حتی معاون میراث فرهنگی سازمان وقت میراث فرهنگی شده بود، اما شیوه مرمت قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز، یکی از سرآمدان این نوع مرمت بود که می توان گفت همه را شگفت زده کرد؛ آن هم برای قلعه ی با قدمت بیش از ۵۰۰ سال که در لیست آثار ملی هم به ثبت رسیده است.

عکس های منتشرشده از شیوه مرمت این اثر تاریخی نشان می دهد، این اثر بدون در نظر گرفته شدن بافت بنا و بدون استفاده از مصالح هماهنگ با اثر اصلی با سنگ های سفید و ناهماهنگ با آجرهای قرمز رنگ بنا در حال بازسازی است.

منتقدان از زمان انتشار تصاویر توسط مشاور گردشگری استاندار در جزیره هرمز درباره این مرمت ها اظهارنظرهای مختلفی داشته اند؛ آنها معتقدند که برای بازسازی این قلعه هیچ کدام از استانداردهای مرمت و بازسازی آثار تاریخی به کار گرفته نشده و این کار بیشتر به تخریب بنا شباهت دارد تا مرمت آن؛ در صورتیکه مدیر کل میراث فرهنگی استان هرمزگان اصل ماجرا را اصلا به سنگ و گذر زمان و تغییر رنگ سنگ ها مربوط دانسته بود که «نمای قبلی قلعه به سبب پروسه فرسایش و تحلیل عناصر سنگ ها بر اثر رطوبت و زمان تغییر رنگ داشته است بدین جهت تغییرات محیطی و زمان لازم است تا سطح ظاهری نمای اصلاح شده در مرمت اضطراری به سطح قبلی بازگردد.»

از سوی دیگر معاون میراث فرهنگی هرمزگان اعلام نمود که «این مرمت اضطراری است و در صورت اشتباه بودن انتخاب مصالح، قلعه به حالت اولیه بازگردانده می شود.» با این وجود اما نگرانی ها همچنان وجود دارد.

به حدی که کارزاری مردمی برای جلوگیری از تخریب قلعه پرتغالی ها راه اندازی شده که فعالان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و مردمِ بومی جزیره هرمز در حال امضا کردن آن و درخواست از وزیر میراث فرهنگی هستند تا هر چه زودتر جلوی روند مرمتی که بیشتر به از بین بردن نشانه های تاریخی این قلعه شبیه است، را بگیرند.

در این نامه ی سرگشاده خطاب به علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - که با عنوان «درخواست توقف قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز پخش شده، تاکید گردیده است که «ما تعدادی از مردم استان هرمزگان، خصوصا ساکنان جزیره هرمز که این روزها شاهد نابودی و تخریب بنای تاریخی قلعه پرتغالی ها به بهانه مرمت و بازسازی آن هستیم، تقاضا می نماییم در اقدامی فوری مانع تخریب فرهنگی بیشتر این بنا شده و از تغییر هویت این مکان تاریخی ممانعت شود.

لازم به ذکر است با استناد به ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی که هرگونه تخریب اماکن و بناهای تاریخی را جرم بوده و پیگرد قانونی دارد»

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز، قلعه ای بازمانده از زمان تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزیره های خلیج فارس است که در سال ۱۵۰۷ میلادی ساخته شده است. این قلعه در زمان شاه عباس، به دست امامقلی خان یکی از سرداران سپاه ایران فتح شد. این اثر به سبب قدمت بسیار زیاد و همین طور معماری آن از آثار باارزش تاریخی شمرده می شود و هرگونه دخل و تصرف در آن باید با حضور و نظر کارشناسان و با دقت مختص به مرمت آثار تاریخی صورت گیرد.

کارزار مخالفت با تخریب قلعه پرتغالی ها همچنان در حال جمع آوری امضا است.
1399/05/17
13:25:36
5.0 / 5
2578
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر