رئیس شیلات كیش:

گردشگری صید و صیادی راه اندازی می شود

گردشگری صید و صیادی راه اندازی می شود

رئیس شیلات كیش با اشاره به جاذبه های زیبای دریا اظهار داشت: در صدد هستیم مجوزهای لازم برای دریاروی و صید خانوادگی را فراهم نماییم.


موسی احمدی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جزیره کیش با عنوان جزیره پاک شناخته می شود. بدین سبب صید در این منطقه هم در امتداد عمل به مسئولیت اجتماعی منطقه، صید پاک است، یعنی با قلاب انجام می شود و سبب لطمه به آبزیان نمی گردد.
وی اضافه کرد: توسعه صنعت فرآوری و همین طور تشکیل تعاونی قوی برای تجمیع سرمایه بهره برداران جهت توسعه فرآیندهای توزیع، مصرف و صادرات با کیفیت همچون لزوم های صنعت شیلات در این جزیره است.
احمدی در ادامه اظهار داشت: در منطقه آزاد کیش، در همه فصول صید وجود دارد اما مقدار صید آنها بستگی به فصل متفاوت می باشد و انواع دیگری از ماهیان کیش شامل حلوا سیاه، کپور، شوریده، میش ماهی، پرستو ماهی، مقوا و سنگ سر هستند که باتوجه به فصل و جزر و مد جزیره صید آنها زیاد و کم می شود.
وی اضافه کرد: اگر کارخانه یخ و سردخانه کیش بتواند فعالیت خودرا به خوبی انجام دهند، می توان در صادرات این محصولات نیز درخشید؛ صادرات داخلی امروز در شیلات کیش وجود دارد اما نیازمند آن هستیم تا با گسترش تجهیزات مانند کارخانه یخ و سردخانه، بسته بندی مناسب و... بتوانیم محصولات را شکیل به بازار عرضه نماییم و اگر بازار محلی اشباع شد بتوانیم آنرا به خارج از کشور صادر نماییم.
تقویت زیستگاه های مصنوعی در کیش
رئیس شیلات کیش با اشاره به اهمیت زیستگاه های مصنوعی، در این خصوص اظهار داشت: دریا امروز به سبب صیدهای بی رویه کویر شده، یعنی نیازمند آن است که باهمت صیادان، منطقه آزاد کیش و شیلات زیست گاه های مصنوعی را تقویت کنیم؛زیرا زمانی که اطراف جزیره با تور صید انجام می شود سبب لطمه به دریا می شوند. ایجاد زیست گاه های مصنوعی در دریا ازجمله اقداماتی است که در جهت حفظ محیط زیست انجام می گیرد و شامل قرار دادن سازه های مجاز زیست محیطی شبیه زیستگاه طبیعی در دریاست که موجب می شود علاوه بر افزایش ذخایر دریایی، صید بی رویه و فشار بر زیستگاه های طبیعی کم شود و گامی مؤثر در حفظ محیط زیست نیز خواهد بود.

گردشگری صید و صیادی در جزیره راه اندازی می شود
موسی احمدی اظهار داشت: گردشگری صید و صیادی در جزیره به این معنا است که بتوانیم حدود ۱۰ یا ۵۰ قایق را برای اسکله صیادی با بهره گیری از صیادان خبره منطقه آماده را مجوزهای لازم را برای دریاروی و صید خانوادگی فراهم نماییم تا گردشگران به این نوع فعالیت جذب شوند و از جاذبه های دریا در این جزیره زیبا استفاده کنند. در همین راستا مجوز گردشگری صید و صیادی را نیز در دستور کار داریم.

رئیس شیلات کیش اظهار داشت: امروز بازار مصرف ماهی شیر تن، داغ است و ظرفیت مشخصی صید می شود اما در قسمت های دیگر هر نوع آبزیانی که در تور می آید را مصرف می کنند. ماهی دم زرد، ماهی حلوا سیاه هوور مسقطی، گونه های ماهی مثل شیر ماهی رنگ طعم و... در جزیره متفاوت می باشد و دقت می شود تا در منطقه ظرفیت مشخص و نوع مشخص صید شود تا به محیط زیست صدمه ای وارد نشود.

وی اشاره کرد: امروز سرمایه گذاری داخلی در شیلات کیش وجود دارد و در حال توسعه است اما زمینه سرمایه گذاری خارجی نیز در کیش برقرار است، در عین حال باید زیرساخت ها فراهم و تسهیلاتی برای این منظور در نظر گرفته شود تا بتوانیم سرمایه گذار را به حوزه شیلات منطقه آزاد کیش جذب نماییم.
پرورش و تکثیر ماهیان بومی
احمدی با تاکید بر ضرورت رونق بخشی به حوزه شیلات و پرورش آبزیان منطقه اظهار داشت: باید برنامه ای را در نظر بگیریم تا با همکاری شیلات منطقه و سازمان منطقه آزاد، پرورش و تکثیر ماهیان بومی را در دستور کار قرار دهیم.
رئیس شیلات کیش اضافه کرد: لازم است منطقه آزاد همکاری بیشتری درباب ایجاد زیست گاه های مصنوعی داشته باشد و با این فعالیت بتوانیم دریا را تقویت نماییم.
1399/05/07
22:45:15
5.0 / 5
2497
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر