مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام

مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام

به گزارش لذت سفر رئیس پژوهشكده مردم شناسی میراث فرهنگی، اظهار داشت: مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام پژوهشی است انسان شناختی، كه فرهنگ در رابطه با آب، راه های تهیه آب و باورهای مربوط به آنرا با روش های مطالعه تاریخی و اسنادی در جزیره هنگام مورد مطالعه قرار داده است.علیرضا حسن زاده، هدف اساسی این تحقیق را بررسی نقش آب بعنوان یکی از حیاتی ترین عناصر طبیعت، در فرهنگ مردم جزیره هنگام عنوان نمود و اظهار داشت: از آن جا که آب یکی از ارکان مهم زندگی را در این جزیره تشکیل می دهد و اصولا حیات و مماش زندگی مردمان این جزیره بوسیله آب و زندگی در کنار دریا تامین می شود، این پژوهش به مطالعه این بخش از زندگی مردم می پردازد.

وی با اشاره به خشکسالی سال های اخیر، تهیه آب شرب را دغدغه اساسی مردم این منطقه دانست و اشاره کرد که در این پژوهش راه های تهیه آب و باورهای مربوط به آن با روش های مطالعه تاریخی و اسنادی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، او اشاره کرد: در پیشبرد اهداف تحقیق پیش رو از مصاحبه حضوری، ضبط صدا، بررسی خاطرات قدیمی ها، جاشوها و ناخداها، عکس ها و اسناد مربوط به سازه های آبی مانند برکه و چاه استفاده شد.

رییس پژوهشکده مردم شناسی تصریح کرد: یافته های این تحقیق گواه آن است که به سبب اهمیت آب و بمنظور بهره مندی تمامی افراد از آن، نقش ها و روابط اجتماعی و فرهنگی گسترده و دقیقی بوسیله ساز و کارهای فرهنگی به وجود آمده اند که اینها خود قسمتی از فرهنگ مردم جزیره هنگام را تحت تأثیر قرار داده اند.

ژیلا مشیری مدیر گروه اسطوره و آیین و مجری این طرح در ادامه اضافه کرد: این بررسی پژوهشی است انسان شناختی که فرهنگ در رابطه با آب را در جزیره هنگام مورد مطالعه قرار داده و از دو بخش تشکیل شده است؛ بخش نخست شامل مطالعات اسنادی پیرامون جزایر خلیج فارس و به خصوص جزیره هنگام و بررسی زندگی مردم این مناطق بوده است.

بگفته این پژوهشگر، در بخش دوم که مطالعه میدانی پژوهش را شامل می شود، آب و فرهنگ در رابطه با آن در جزیره هنگام مورد بررسی قرار گرفت.منبع:

1399/05/06
13:32:32
5.0 / 5
2604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر