با ابلاغ سند توسعه گردشگری صورت گرفت؛

ریل گذاری برای تسریع در حركت قطار گردشگری

ریل گذاری برای تسریع در حركت قطار گردشگری

لذت سفر: سال ها است گردشگری ایران با وجود توسعه و پیشرفت ها از داشتن برنامه كلان محروم بود، حالا با تدوین و ابلاغ سند توسعه گردشگری كشور می توان روزهای بهتری برای آن متصور شد.


در هفته جاری هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سند استراتژیک توسعه گردشگری را به تصویب رساند. سند مذکور با چشم انداز ایجاد یک چارچوب هماهنگ سیاستی برای اتخاذ نگاهی بین بخشی و یکپارچه برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری و با همکاری دستگاه های اجرایی، اساتید دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی تهیه و تدوین شده و بر عناصر مؤثر بر بخش گردشگری مانند مدیریت گردشگری، مسائل فضای کسب و کار این حوزه، زیرساخت های گردشگری، نیروی انسانی و فرهنگ سازی، مشکلات مربوط به اتباع خارجی و تبلیغات و بازاریابی تمرکز دارد.
مشخص کردن خطوط کلان سیاستی بر طبق گلوگاه های اصلی حوزه گردشگری کشور، ایجاد زمینه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری، پیاده سازی اهداف در پویاترین حالت ممکن و منطبق با هدف افزایش راندمان و توسعه و دستیابی به فاکتورهای رقابت پذیری سفر و گردشگری (توانمندسازی محیط، سیاست های سفر و گردشگری و منابع طبیعی و فرهنگی) از اهداف کلی سند پیشنهادی است.
جامع نگری در حوزه گردشگری از مسائل زیست محیطی تا شبکه گردشگری کشور، توجه به اسناد بالادستی و تجارب قبلی کشور در حوزه گردشگری در صد سال اخیر، از مزیت های سند مورد اشاره شمرده می شود. مسئولان میراث فرهنگی وگردشگری می گویند با تصویب و ابلاغ این سند دیگر نهادی نمی تواند مانع از توسعه گردشگری شود و حتی ۲۹ نهاد نیز در توسعه گردشگری مسئول شدند.
آغاز هویت بخشی به پارچه های سوخته تخت جمشید
شهرزاد امین شیرازی عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی عملیات میدانی با اشاره به انتها اولین مرحله پروژه ساماندهی کالبدی و اطلاعاتی پارچه های سوخته به دست آمده از حفاری های محوطه میراث جهانی تخت جمشید، هدف از این پروژه را تفکیک و هویت بخشی به قطعات مختلف و آماده سازی آنها برای مطالعات بیشتر و انجام اقدامات حفاظتی بعدی عنوان نمود.
شیرازی با اشاره به جزئیات این پروژه و طرح در دست اقدام، اظهار داشت: آثار مد نظر این پروژه قطعات کوچکی و متنوعی از پارچه های ذغال شده اند که بنظر می رسد از جستجوهای اولیه تخت جمشیدبه دست آمده باشند. این قطعات کربونیزه شده، سال های متمادی به صورت یک مجموعه و در جعبه ای در مخزن موزه تخت جمشید نگهداری می شدند.
امین شیرازی اشاره کرد: نخستین بار در سال ۱۳۹۵ توجه ما به این مساله جلب شد، که به غیر از نمونه پارچه ذغالی شده ای که در موزه تخت جمشید در معرض نمایش گذاشته شده، مقادیر بیشتری از بقایای پارچه ای و کربونیزه شده نیز در جعبه ای به صورت یک جا در مخزن موزه نگهداری می شود.
کاوش زیر خیابان مشتاق جوار تپه اشرف اصفهان، گشودن راز تاریخ ایران
گمانه زنی های شمال تپه تاریخی اشرف پرده از تاریخ مبهم اصفهان برداشت؛ اما ادامه کاوش دیرینه شناسی در کف خیابان مشتاق همجوار این تپه، مطالبه جدی برای روشن شدن ابعاد تاریک تاریخ اصفهان و فلات مرکزی ایران است که تحقق آن نیازمند همکاری و مشارکت اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان است.
سال هاست دیرینه شناسی در اصفهان جدی گرفته نشده است. بودجه های ناچیز و جستجوهای نیمه تمام سبب شد تاریخ کهن اصفهان همچنان سربه مهر بماند و همه این ها شاید در سایه آثار شهره و بیشتر شناخته شده صفوی باشد. از سویی باید گفت خیلی از عملیات دیرینه شناسی سال های اخیر در این شهر، پس از تصمیمات مدیران برای ایجاد ساختارهای شهری آن هم به شکل نه چندان اصولی انجام گرفته است.
این بار اما در اصفهان طرح لوله گذاری آب به سمت شرق از جوار تپه اشرف، کار را به یکی از باستان شناسان کاربلد گره داد که برای عملیات نجات بخشی آتار تپه اشرف و حفظ شواهد اصفهان کهن ایستاد و عاقبت توانست دفتر مهر و موم تاریخ این شهر را باز کند.
۱۷ گورستان ارامنه در چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شده است
واحد جولایی رئیس گروه حفظ و احیای اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: ۱۷ گورستان متعلق به هموطنان ارامنه ای که در تاریخ از نقاط دیگر کشور به این چهارمحال و بختیاری سفر کردند، در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است.
جولایی اشاره کرد: این گورستان ها در روستاهای سیِرکَ، گوشکی، گلوگرد، گشنیزجان، معموره، لیواسگان، کنرک علیا، غرب آقبلاغ، شمال آقبلاغ، شرق قلعه ممکا، شمال قلعه ممکا، سناجان، وستگان، حاجی آباد، بلداجی و آزادگان در شهرستان های شهرکرد، بروجن، کیار، بن و خانمیرزا قرار دارد.
حصارکشی، محوطه سازی، ایجاد فضای سبز، روشنایی و راه اندازی راه دسترسی مناسب از مهم ترین نیازهای گورستان های ارامنه در چهارمحال و بختیاری محسوب می شود. در طول سال، برخی از هموطنان ارمنی در گورستان های ارامنه چهارمحال و بختیاری حضور پیدا می کنند.
یکی از کارشناسان میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری، نیز با اشاره سفر ارامنه در ۴۰۰ ساله پیش به این استان اظهار داشت: توجه شاه عباس اول صفوی به اقتصاد و کارهای اقتصادی موجب شد، قسمتی از هموطنان ارامنه که اهل تجارت، سرمایه دار و مسلط به زبان های دیگر بودند از جلفا در آذربایجان شرقی به اصفهان، پایتخت دوران صفوی کوچ کنند.
نام غلامحسین امیرخانی در گنجینه زنده بشری ثبت شد
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای به استانداران تهران و قزوین مراتب ثبت نام استاد غلامحسین امیرخانی بعنوان گنجینه زنده بشری را ابلاغ نمود.
استاد غلامحسین امیرخانی متولد سال ۱۳۱۸ در طالقان از هنرمندان نام دار خوشنویسی معاصر ایران است. وی در نگارش خط نستعلیق ریز و درشت، دستی قوی و مهارتی مثال زدنی و فوق العاده دارد در حدی که بسیاری او را برترین نستعلیق نویس حال حاضر ایران می دانند.
او در خط نستعلیق شاگرد استادانی چون سیدحسین میرخانی و سیدحسن میرخانی بود و افزون بر آن از خط استادان قدیمی مانند میرعمادالحسنی، میرزای کلهر، عمادالکتاب، علی اکبر کاوه مشق کرده است.
امیرخانی از سال ۱۳۴۰ در اداره کل هنرهای زیبا در وزارت فرهنگ و هنر سابق به سمت خطاط استخدام شد. از مشاغل دیگر وی می توان به مدیریت و ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، مدیریت فرهنگسرای ارسباران (هنر) و ریاست شورای عالی خانه هنرمندان ایران اشاره نمود.
۶۸ سکه مکشوفه در تهران متعلق به دوره اشکانیان است
مرتضی ادیب زاده معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران از کشف سکه های قدیمی طی ماه گذشته توسط پلیس پایتخت آگاهی داد و اظهار داشت: این سکه ها متعلق به دوره های اشکانی و ساسانی است. بعد از تحویل این اشیا مکشوفه قدمت سکه ها توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت که مربوط به دوره اشکانی و ساسانی بوده است. همین طور ۳ ظرف سفالی لعاب دار مربوط به قرون ۶ و ۷ (هق) ارزش گذاری شد. اطلاعات مربوط به محل و نحوه دستگیری متخلفان نامشخص است.
حضور دوچرخه سواران روی بام سعدالسلطنه به این بنا لطمه نزده است
علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین اظهار داشت: حضور دوچرخه سواران رشته تریال روی بام و یکی از گنبدهای سرای سعدالسلطنه صدمه ای به این بنای تاریخی وارد نکرده است. بتازگی تصاویری از حضور دوچرخه سواران روی بام و قسمتی از گنبدهای سعدالسلطنه در رسانه ها و فضای مجازی انتشار یافته است که باید در توضیح این مساله تصریح کرد مسابقه و حرکت ورزشی روی بام انجام نشده و ورزشکاران تنها برای گرفتن عکس یادگاری لحظاتی کوتاه در بام این بنا حضور یافته اند.
وی با اعلان اینکه مسابقات رشته تریال در محوطه سعدالسلطنه انجام شد نه روی بام و گنبد این مجموعه تاریخی، اضافه کرد: هیات دوچرخه سواری قزوین و همین طور سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری بعنوان متولی این مجموعه بر این مسابقات نظارت لازم و کافی داشتند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین با اعلان اینکه وزن دوچرخه های مورد استفاده در رشته تریال حدود پنج کیلوگرم است، اشاره کرد: اخباری که درباب این اتفاق در بعضی رسانه ها و فضای مجازی انتشار یافته بود به شکلی خاص منعکس شد و این اتفاق مشکل و صدمه ای را برای این بنا ایجاد نکرد.
از افرادی که نسبت به میراث فرهنگی و بناهای تاریخی قزوین دغدغه و حساسیت دارند قدردانی می نماییم و از آنان تقاضا داریم برای جذب توریست و آشنایی مردم کشور با جاذبه های تاریخی قزوین، این بناها را در فضای مجازی معرفی کنند. کاروانسرای سعدالسلطنه معروف به سرای سعدالسلطنه و یکی از بناهای دوره قاجاریه و از اماکن گردشگری مهم قزوین بشمار می رود.
۲۹ دستگاه ملزم به مشارکت توسعه گردشگری کشور شدند
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این که توسعه گردشگری نیاز به نقشه راهی داشت که تمام ارکان و اجزای نظام از آن حمایت کنند، اظهار داشت: فقدان چنین چشم اندازی سال ها موجب لطمه این حوزه شد؛ حال با تصویب سند استراتژیک توسعه گردشگری، ۲۹ دستگاه ملزم به مشارکت در این امر شدند.
ولی تیموری درباره اهمیت سند استراتژیک توسعه گردشگری اظهار داشت: سند استراتژیک توسعه گردشگری نقشه راه و راهبردی کلان برای گردشگری کشور است و قرار گرفتن آن در برنامه ششم توسعه، وجهه قانونی به آن می دهد. در این نقشه ۲۹ دستگاه کشور همچون وزارت خارجه وزارت کشور و حتی دانشگاه ها نیز وظیفه و نقش دارند.
وی با بیان این که سازمان میراث فرهنگی وقت در برنامه ششم توسعه خودرا مکلف به تدوین سند توسعه راهبرد گردشگری کشور کرده بود، اظهار داشت: سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری از شروع پروسه تدوین این سند نظر همه ذی نفعان بخش های حاکمیتی، دولتی و خصوصی، جوامع محلی در حوزه گردشگری را در نظر گرفت. در این سند چشم انداز عوامل درونی و بیرونی توسعه گردشگری در نظر گرفته شد.
گواهینامه بین المللی بدون مراجعه حضوری صادر می شود
حسین اربابی مدیرعامل کانون جهان گردی و اتومبیل رانی اظهار داشت: برای جلوگیری از شیوع کرونا، با ایجاد تسهیلات مختلف و در کم ترین زمان و بدون مراجعه حضوری صدور سند مالکیت، گواهینامه و اسنادی که امکان صادر شدن آنها وجود داشت، بوسیله سایت کانون صورت می گیرد.
اربابی در رابطه با صدور اسناد بین المللی بیان کرد: این تصور به اشتباه وجود دارد که برای صدور این مدارک نیاز به بازگشایی مرزهاست. در طول این مدت با تسهیلات مختلفی که برقرار شد در کم ترین زمان و بدون مراجعه حضوری صدور سند مالکیت، گواهینامه و اسنادی که امکان صادر شدن آنها وجود داشت، بوسیله سایت کانون صورت گرفت. به دنبال توسعه و افزایش ناوگان امدادخودرو و تسهیل استفاده مردم از این امکانات هستیم. در همین راستا کارت های طلایی، نقره ای، برنز و الماس یک ساله صادر کردیم که هر کدام خدمات مختلفی را با شرایط و قیمت مناسبی ارائه می دهند.
او با اشاره به اینکه امدادخودرو بعنوان بزرگ ترین ناوگان امدادی کشور در ۲۴ ساعت شبانه روز در حال خدمات رسانی است، اضافه کرد: ما با شیوع بیماری کووید ۱۹ که منجر به تعطیلی ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده بیشتر مردم از اتومبیل های شخصی شد، خدمت رسانی امدادخودرو را بیشتر و بهینه کردیم و در تمام نقاط کشور این خدمات در اسرع وقت عرضه کرده شد.
حرکت به سمت گردشگری سفارشی در دوران کرونا ضروری است
محمد تقی طغرایی عضو هیئت علمی دانشکده پژوهش های عالی هنر و کارآفرینی دانشگاه هنر اصفهان اظهار داشت: حرکت به سمت الگوی"گردشگری سفارشی" (customize tourism) در دوران شیوع بیماری کرونا برای حفظ صنعت گردشگری لازم است.
طغرایی اضافه کرد: گردشگری سفارشی یا سفارش پذیرشده، الگوی جدیدی در صنعت گردشگری و مبتنی بر نیاز، تقاضا و خواسته های توریست است که در آن، توریست همه موارد مد نظر خودرا قبل از سفر مطرح می کند و محیط مناسب برای استقرار و سفر وی با رعایت همه دستورهای بهداشتی فراهم می شود.
وی با اعلان اینکه در دوران شیوع بیماری کرونا لازم است گردشگری از حالت انبوه به سمت سفارش پذیرشده حرکت نماید، اظهارداشت: در این حالت، توریست همه سفارش های خودرا برای گردشگری مانند شرایط آب و هوایی، مکان اسکان و پذیرایی پیش از شروع سفر به صورت الکترونیکی و مجازی اعلام می کند و بر طبق این سفارش و متناسب با شرایط مقصد گردشگری، مجوزهای لازم صادر می شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه گردشگری سفارشی، بحث جدیدی در بخش گردشگری با حاشیه سود بالاست، افزود: در این نوع گردشگری، تعداد گردشگران کاهش پیدا می کند اما درآمدهای آن بیشتر می شود.
نخستین سیرک ماشین در برج میلاد تهران
بعد از کنسرتهای آنلاین، سینما ماشین و جشنواره فیلم یک دقیقه قرنطینه اولین سیرک ماشین ایران با حضور هنرمندان بین المللی از هفت کشور دنیا بعنوان چهارمین نوآوری کرونایی برج میلاد از پنج شنبه گذشته (۲۶ تیر) با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در برج میلاد افتتاح می شود.
با هماهنگی و مجوز ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، اولین سیرک ماشین ایران بمنظور سرگرمی و پرکردن اوقات فراغت شهروندان در ایام بلند و کرونایی تابستان فعالیت خودرا در برج میلاد آغاز می کند.
در این سیرک ماشین هنرمندانی از کشورهای برزیل، اکوادور، تانزانیا، روسیه، کلمبیا، مکزیک و ایران در دو سانس ۲۱ و ۲۳ برای شهروندان و علاقه مندان اجرای برنامه خواهند داشت و همزمان با اجرای این برنامه نمایندگانی از ستاد ملی کرونا بمنظور نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی حضور خواهند داشت.
ظرفیت این سیرک ماشین ۸۰ خودروست و شهروندان می توانند بلیت های حضور در این برنامه را اینترنتی خریداری کنند.
کاخ گلستان صاحب عکاس خانه می شود
خشایار نیکزادفر مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گردی و جهانگردی از برنامه ریزی ها جهت راه اندازی و بهره برداری از عکاسخانه مجموعه جهانی کاخ گلستان آگاهی داد.
نیکزادفر با اشاره به اهمیت مجموعه جهانی کاخ گلستان، افزود: باتوجه به استقبال گردشگران و بازدیدکنندگان از ثبت خاطرات در هنگام بازدید از مجموعه جهانی کاخ گلستان، این شرکت در مزایده ای نسبت به انتخاب مجری بمنظور راه اندازی عکاسخانه در این مجموعه اقدام نموده است.
او اضافه کرد: انتخاب مجری بوسیله مزایده بمنظور راه اندازی و بهره برداری عکاسخانه واقع در بخش ضلع جنوب شرقی کاخ گلستان در مجاورت عمارت بادگیر انجام شده است، تا افراد واجد شرایط از این طریق بتوانند در این مزایده شرکت نمایند.
سرمایه گذاری، رشته حیات گردشگری کویر لوت
گرچه طی چهار سالی که از جهانی شدن بیابان لوت می گذرد چرخ گردشگری منطقه سرعت خوبی گرفته، استمرار و شکوفایی صنعت گردشگری در این منطقه بکر و جذاب به سرمایه گذاری بیشتر و کلان نیاز دارد.
مدیر پایگاه میراث جهانی کویر لوت شهداد با اشاره به اقدامات انجام شده برای فراهم کردن زیرساخت های گردشگری در کویر لوت اظهار داشت: هم اکنون تعداد ۴۲ اقامت گاه بومگردی در منطقه شهداد فعالیت می کند که توانسته نیاز گردشگران را به خوبی پوشش دهد، البته ساخت هتل و تاسیسات گردشگری توسط بخش خصوصی نیز در این منطقه دنبال می شود.
معین افضلی اضافه کرد: اطلس جامع گردشگری کویر لوت در ارتباط با معرفی اقامتگاه های بومگردی، جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی و محوطه های باستانی و غیره به صورت نقشه GIS با همکاری پایگاه لوت کشور تهیه شده که از مهمترین فعالیت ها در راستانی شناسایی امکانات و جاذبه های این اثر جهانی شمرده می شود.
وی اشاره کرد: اقامتگاه های بومگردی در منطقه شهداد و حاشیه لوت بسیار در شرایط مناسبی قرار دارند و بنرهای اطلاع رسانی در این اقامتگاه ها برای توجیه گردشگران نصب شده و در این بنرهای اطلاع رسانی، فرهنگ سازی در ارتباط با حفظ محیط زیست و بیان ارزش جاذبه هایی مانند کلوت ها و نبکاها بیان شده است.
مدیر پایگاه میراث جهانی کویر لوت شهداد اشاره کرد: شواهد نشان میدهد که گردشگری در کویر لوت رشد شایان توجهی دارد و باید برای جذب بیشتر گردشگران و همین طور ارائه خدمات برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد و امکانات ویژه ای مانند تامین آب سالم، سطل های زباله، سرویس بهداشتی سیار و مکانی برای تهیه نوشیدنی جهت رفاه حال مسافران به وجود آمده است.
وی با اشاره به اینکه تابحال تا حد توان و بضاعت در کویر فعالیت نموده ایم بیان کرد: کویر لوت نخستین و تنها اثر طبیعی ایران است که با تلاش ها و زحمات زیادی ثبت جهانی شده و باید الزامات و استانداردهای قانونی و جهانی آنرا رعایت نماییم تا همچنان در لیست آثار جهانی ماندگار باشد.
اکنون در مرحله توسعه گردشگری لوت هستیم و از لحاظ ورود توریست به کویر مشکل خاصی نداریم و نیازمند این هستیم تا با مدیریت، سرمایه گذاری، تجهیز امکانات و آموزش نیروی انسانی به سمت پایداری گردشگری در منطقه برویم.
وی اظهار داشت: باتوجه به افزایش ورود گردشگران به کویر لوت برای ادامه مدیریت این منطقه گردشگری جهانی نیاز به امکانات و حمایت های بیشتری از قبیل گیت ها ورودی، تجهیزات نظارتی و حفاظتی، وسائل نقلیه موتوری و غیره داریم تا بتوانیم استاندارد های مورد نظر را رعایت نماییم. قسمتی از کویر لوت که به ثبت جهانی رسیده که به صورت مرتب مورد ارزیابی یونسکو قرار دارد و در ارزیابی های این سازمان بهترین وضعیت را داریم. باید آنرا ارتقا بدهیم و در این راه می توان از تجارب کشورهای دیگر مانند مراکش و نامیبیا استفاده نمائیم.
سرمایه گذاری ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی طرح های گردشگری در چالوس
مهدی اسحاقی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چالوس اظهار داشت که برای اجرای ۲۹ طرح گردشگری در این شهرستان ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است. این طرح ها شامل چهار هتل ۳ تا ۵ ستاره، یک متل، ۱۷ هتل آپارتمان، یک مجتمع تفریحی گردشگری، سه مرکز سرگرمی و تفریحی و سه واحد پذیرایی است که تمامی آنها در حال اجرا هستند.
وی اظهار داشت که با شروع به کار این مجموعه ها، برای ۲ هزار و ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد می شود.
همین وضعیت در کنار رویکرد دولت تدبیر و امید برای فراهم کردن فضای مطلوب جهت سرمایه گذاران باعث شده است تا سرمایه گذاری در بخش گردشگری چالوس برای بخش خصوصی بهادار شده و مورد استقبال قرار گیرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی چالوس با تشریح جزئیات پروژه های گردشگری در دست راه اندازی شهرستان، توضیح داد: هتل پنج ستاره در خط هشت چالوس در ۱۲ طبقه با زیربنای ۷۱ هزار و ۳۶۰ مترمربع در زمینی به مساحت ۲۶ هزار و ۲۰۰ مترمربع با ۲۰۵ واحد و اشتغالزایی ۶۰۰ نفر با سرمایه گذاری ۹۰۰ میلیارد تومان در حال ساخت است.
وی اضافه کرد: راه اندازی هتل ۴ ستاره هم در شهر هچیرود با زیربنای ۱۷ هزار و ۹۰۰ متر مربع و در زمینی به مساحت پنج هزار و ۱۳۵متر مربع در ۱۱ طبقه و ۸۵ واحد و با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۳۰۰ نفر بیش از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردارست.منبع:

1399/05/04
23:50:09
5.0 / 5
2425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر