29 دستگاه ملزم به مشاركت توسعه گردشگری كشور شدند

29 دستگاه ملزم به مشاركت توسعه گردشگری كشور شدند

لذت سفر: معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این كه توسعه گردشگری احتیاج به نقشه راهی داشت كه تمام اركان و اجزای نظام از آن حمایت كنند، اظهار داشت: فقدان چنین چشم اندازی سال ها سبب صدمه این حوزه شد؛ حال با تصویب سند استراتژیك توسعه گردشگری، ۲۹ دستگاه ملزم به مشاركت در این امر شدند.


ولی تیموری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره اهمیت سند راهبردی توسعه گردشگری اظهار داشت: سند استراتژیک توسعه گردشگری نقشه راه و راهبردی کلان برای گردشگری کشور است و قرار گرفتن آن در برنامه ششم توسعه، وجهه قانونی به آن می دهد. در این نقشه ۲۹ دستگاه کشور همچون وزارت خارجه وزارت کشور و حتی دانشگاه ها هم وظیفه و نقش دارند.
وی با بیان این که سازمان میراث فرهنگی وقت در برنامه ششم توسعه خویش را مکلف به تدوین سند توسعه راهبرد گردشگری کشور کرده بود، اظهار داشت: سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری از آغاز فرآیند تدوین این سند نظر همه ذی نفعان بخش های حاکمیتی، دولتی و خصوصی، جوامع محلی در حوزه گردشگری را در نظر گرفت. در این سند چشم انداز عوامل درونی و بیرونی توسعه گردشگری در نظر گرفته شد.
سند راهبردی توسعه گردشگری حدوداً آخر سال ۹۷ از جانب سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی وقت تدوین و آماده شد و سپس در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت.
تیموری از حضور در جلسات کمیسیون مشترک با کارشناسان سازمان برنامه اطلاع داد و اظهار داشت: ابتدای تابستان سال ۹۸ سند استراتژیک توسعه گردشگری از جانب سازمان برنامه تایید شد و بعد از آن به کمیسیون فرهنگی دولت رفت. جلسات مختلفی هم در کمیسیون اصلی و فرعی فرهنگی دولت برگزار گردید تا اینکه در ابتدای دیماه سال قبل این سند در کمیسیون فرهنگی دولت نهایی شد و قرار بود که در جلسات هیئت وزیران تصویب و ابلاغ شود که متاسفانه انتشار کرونا و اخبار منتج به آن شروع شد.
معاون گردشگری کشور وی افزود: در سند استراتژیک توسعه گردشگری کشور که هفته گذشته ابلاغ گردید، تکالیف و وظایفی برای دستگاه های کشور در نظر گرفته شده است.
این سند استراتژیک کلان است و برای اجرای آن برنامه اقدامی هم از جانب وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در حال تدوین است تا راهبردها به اقدام ختم شود.
تیموری اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای طراحی برنامه اقدام، از سازمان جهانی گردشگری و یونسکو هم کمک مشورتی گرفته است. فرآیند تدوین برنامه اقدام هم تا آخر سال تمام می شود. در برنامه اقدام تمام زیر ساخت های در رابطه با گردشگری همچون منابع انسانی، بازیابی و دیگر ساخت ها مورد توجه قرار گرفته است.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای توسعه گردشگری نقشه راه مصوبی از جانب دولت وجود نداشت، از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ با همکاری سازمان جهانی گردشگری برنامه ملی گردشگری کشور آماده شد که نهایتاً به تصویب نرسید و اجرایی نشد. با گنجانده شدن این تکلیف در برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به آماده کردن سند استراتژیک گردشگری شد. در سال ۹۷ اقدامات برای تدوین این سند مهم و راهبردی آغاز و بعد از رایزنی ها و تحلیل های همه جانبه با حضور تمامی ذینفعان متشکل از دولت، بخش خصوصی، جامعه محلی و گردشگران در انتها همان سال به سازمان برنامه و بودجه عرضه شد. نهایتاً بعد از بررسی های چندین ماهه در کمیسیون های مختلف و طی مراحل قانونی دوشنبه (۳۰ تیر)به تصویب هیئت دولت رسید.
سند مذکور با چشم انداز ایجاد یک چارچوب هماهنگ سیاستی برای اتخاذ نگاهی بین بخشی و یکپارچه برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری و با همکاری دستگاه های اجرایی، اساتید دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی تهیه و تدوین شده و بر عناصر مؤثر بر بخش گردشگری مانند مدیریت گردشگری، مسائل فضای کسب و کار این حوزه، زیرساخت های گردشگری، نیروی انسانی و فرهنگ سازی، مشکلات مربوط به اتباع خارجی و تبلیغات و بازاریابی تمرکز دارد.
مشخص کردن خطوط کلان سیاستی برپایه گلوگاه های اصلی حوزه گردشگری کشور، ایجاد زمینه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری، پیاده سازی اهداف در پویاترین حالت ممکن و منطبق با هدف افزایش بهره وری و توسعه و همینطور دستیابی به شاخصهای رقابت پذیری سفر و گردشگری (توانمندسازی محیط، سیاست های سفر و گردشگری و منابع طبیعی و فرهنگی) از اهداف کلی سند پیشنهادی است.
در تدوین سند استراتژیک توسعه گردشگری، مدل سیاستگذاری فرایندی مورد استفاده قرار گرفته است. جامع نگری در حوزه گردشگری از مسائل زیست محیطی تا شبکه گردشگری کشور، توجه به اسناد بالادستی و تجارب قبلی کشور در حوزه گردشگری در صد سال گذشته، از مزیت های سند یاد شده به حساب می آید.منبع:

1399/05/03
15:47:24
5.0 / 5
2457
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر