بازگشت اشیاء تاریخی ایرانی تا آخر تیرماه

بازگشت اشیاء تاریخی ایرانی تا آخر تیرماه

به گزارش لذت سفر مدیر كل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این كه ۴۰ شی و لوح تاریخی ایران در سفارت ایران در وین قرار دارد، اظهار داشت: اشیاء تاریخی ایرانی تا آخر تیرماه جاری به ایران بازگشت داده می شود.سال گذشته پلیس اینترپل اتریش با پلیس ایران تماس گرفت و اطلاع داد تعدادی آثار تاریخی که متعلق به فردی ایرانی بود در صندوق امانات بانکی در اتریش پیدا شده است. داستان از این قرار بود به دنبال تعمیراتی که در آن بانک انجام شده، به همه مالکان صندوق امانات خود اعلام می کنند تا صندوق ها را برای انجام اقدامات مورد نیاز تحویل دهند، احیانا فردِ مالک در آن زمان در اتریش حضور نداشته و آنها مجبورشده اند تا خود صندوق امانات را باز کنند و با این وضعیت رو به رو شده اند. طبق توضیحاتشان این صندوق متعلق به یک تبعه ایرانی ساکن در اتریش است که هویت او هم مشخص است.

سرانجام جمعه ۲۰ تیر، نماینده ایران در اتریش اعلام نمود بر مبنای یک معاضدت قضائی بین دو کشور و با همکاری اینترپل اتریش و پلیس بین الملل کشورمان پنجشنبه (۱۹ تیر ماه) این آثار با تشریفات قانونی به نماینده کشورمان در اتریش تحویل داده شد.

ابراهیم شقاقی معاون حقوقی وزارت خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: از زمان اعلامِ کشفِ این آثار در صندوق امانات در کشور اتریش پیگیرِ وضعیت آنها بودیم و اداره کل روابط امور بین الملل قوه قضاییه و بازجو پرونده همکاری زیادی با ما در این حوزه داشت تا زودتر به نتیجه برسیم، در واقع در این مورد تعامل و هماهنگی خوب بین دستگاهی ـ وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی (اداره کل حقوقی وزارتخانه)، قوه قضاییه (اداره کل روابط بین الملل) و ناجا (اینترپل) ـ سبب شد تا استرداد آثار در کمترین زمان و با مطمئن ترین روش صورت گیرد.

وی در ادامه با تاکید این که الان آثار در سفارت ایران در وین نگهداری می شود اظهار داشت: این آثار تحویل سفیر ایران در وین قرار دارد و تا تا آخر ماه به ایران بازگردانده می شود ولی مبحث مهم و اساسی تعیین اصالت آثار است و نمی توان تا قبل از ارزیابی کارشناسان درباره اصالت این آثار نظری داد.

شقاقی اظهار داشت: اصالت یا عدم اصالت آثاری تحویل داده شده به ایران، بعد از ورود به ایران از جانب کارشناسان میراث فرهنگی وزارتخانه بررسی می شود. تا کنون هم بر مبنای تصاویرِ ارسال شده از جانب پلیس اتریش کارشناسان میراث فرهنگی اعلام نموده اند که در تعلق آنها به ایران شکی ندارند، اما اعلامِ اصالت را منوط به بررسی آثار به صورت مستقیم و کامل دانسته اند.

وی اضافه کرد: با صحبت هایی که با آقای طالبیان معاونت میراث فرهنگی وزارت خانه انجام دادم به این نتیجه رسیدیم تعیین اصالت آثار کار سخت و زمان بری نیست و کارشناسان می توانند در عرض یک روز اصالت این آثار تشخیص دهند.

او با بیان این که میراث فرهنگی برای بازگشت این آثار درخواست داده تا آنها از راه مسیر دیپلماتیک به ایران فرستاده شوند، توضیح می دهد: با عنایت به تحریم ها، در این حوزه مشکل داشتیم، اما از طرفی در گذشته یک تجربه خوب برای بازگشت سر سرباز هخامنشی داشتیم که با تحویل آن به نمایندگی ایران در امریکا، آن اثر تاریخی مستقیم توسط رئیس جمهور به کشور برگردانده شد.

وی درباره مالک صندوق اظهار داشت: آن صندوق متعلق به مردی میانسال است که الان به قید وثیقه آزاد است و مقرر است او مدارکی که مدعی بر مالکیت آثار را دارد در اختیار دادگاه قرار دهد.

منبع:

1399/04/25
00:08:02
5.0 / 5
2465
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر