روستای كوهشاه ریگان نگینی در دل كویر

روستای كوهشاه ریگان نگینی در دل كویر

لذت سفر: روستای هدف گردشگری كوهشاه ریگان روستایی كه چشمه هایش یك دفعه بعد از دهها سال خشكسالی به دنبال بارش های مطلوب زمستانی كه گذشت جوشیدند، این روزها چون نگینی سبزرنگ تن عریان كویر را مقابل آفتاب سوزان تابستانی پوشانده است.


شهرستان ریگان یکی از مناطق شرقی استان کرمان برخوردار از دو اقلیم متفاوت دارای مناطق خوش آب وهوایی است که این مناطق بکر وزیبا همچنان در کویر می درخشد و مامنی برای استراحت گردشگران خسته از کویرگردی شده است.
۳۰درصد شهرستان ریگان را مناطق کوهستانی احاطه نموده و این همنشینی کوه و کویر در کنار چشمه های جوشان با آب گوارا و خنک که بدرقه توریستهای داخلی و خارجی و ساکنان ساعی و خستگی ناپذیر است سیمای جذاب و طبیعت دل انگیزی را ترسیم کرده است.
ریگان یکی از شهرستان های شرقی استان کرمان و دارای دو نوع آب و هوا است، آب و هوای گرم و خشک با دمای ۵۶ درجه و آب و هوای معتدل کوهستانی با دمای ۲۳ درجه که در نوع خود بی نظیر است.
بارش های اخیر در مناطق کوهستانی شهرستان ریگان موجب شد تا چشمه های منطقه کوهشاه ریگان که سالها خشکیده بودند باردیگر احیا و طبیعت بکر این منطقه سرسبز تر از گذشته شود، چشمه های زیبایی که نظر هر گردشگری را به سمت و سوی خود سوق می دهد و این امر موجب منحصر به فرد شدن منطقه و جذابیت طبیعت شده است.
دهها حلقه چشمه که به سبب خشکسالی های متوالی در این منطقه خشکیده شده بودند و این منطقه در حال نابودی بود که با بارش های سال قبل جانی باردیگر گرفتند و ساری و جاری شدند.
جوشش این چشمه ها درختان انجیر، کسور و بنه ای که در حال خشک شدن بودن را حیاتی تازه بخشیدند و اهالی این منطقه به کشاورزی مشغول کرده و امید و نشاط را به کالبد مناطق روستایی دمید.
اهالی روستای گردشگری کوهشاه با جوشش چشمه های این منطقه به کار و تلاش بیشتر در حرفه کشاورزی روی آورده اند و امروزه بهترین انگور یاقوتی را از باغات خود برداشت می کنند.
این روستای ۱۲۰خانواری که در ۷۶کیلومتری از مرکز شهرستان قرار دارد با راه اندازی جاده جاسک از کنار این روستا اساسا زمینه تبدیل قطب گردشگری شدن آن در شرق استان فراهم خواهد شد.


آبشارهای منحصربفرد، رودخانه ها و چشمه سارهای جاری و طبیعت بکر و دست نخورده کوهشاه ریگان جلوه ای خاص به این شهرستان کویری و محروم بخشیده است.
هرچه به روستای گردشگری کوهشاه ریگان نزدیک می شویم صدای دلنشین کبک و تیهوی کوهیبه همراه وزش نسیم خنک کویری گردشگران را به وجد می آورد.
محمد خادمی یکی از اهالی روستای کوهشاه اظهار داشت: با جوشش چشمه ها در روستای هدف گردشگری کوهشاه زندگی در این روستا باردیگر جریان یافت.
مصطفی کرامتی دیگر ساکن کوهشاه اظهار داشت: این روستا یکی از روستاهای قدیمی و گردشگری می باشد که دارای گورستای با قدمت چند صد ساله است که نشان از قدمت منطقه و تاریخ کهن این دیار دارد.
وی اضافه کرد: چشمه های این روستا امید را در دل ما اهالی کوهشاه زنده کرده و خدا را شاکریم که این نعمت باردیگر به ما ارزانی شد.
کرامتی گفت: البته ما ساکنان روستا با مشکلاتی همچون راهه که بر اثر بارندگی های اخیر تخریب شده نیز الان دست وپنجه نرم می نماییم و امیدواریم مسئولان در امتداد کمک به مهاجرت معکوس از شهر به روستا به این زیرساخت ها توجه بیشتر کنند.
فرماندار شهرستان ریگان با اشاره به خشکسالی های چند سال قبل اضافه کرد: رودخانه پاسرخ، گزبهمن، گرند و چشمه های تنگ و گاوکشی همچون رودخانه ها و چشمه سارهایی هستند که به سبب بارندگی های اخیر در ریگان جاری شدند.امین باقری اظهار نمود: جاری شدن چشمه سارها و رودخانه های ریگان سبب رویش گیاهان دارویی در مناطق مختلف این شهرستان شده است.
باقری اشاره کرد: رویش گیاهان دارویی مانند مورد، آویشن، کلپوره و درمنه در حاشیه رودخانه های ریگان بعد از چند سال خشکسالی فضا و چشم انداز زیبایی را در این منطقه ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: بارندگی های اخیر سبب جاری شدن آبشارهای سرگری و تهگری شهرستان ریگان شده و این امر گردشگران و مسافران زیادی را به این منطقه کشانده است.
باقری اشاره کرد این روستا که یکی از روستاهای منحصر به فرد در شهرستان ریگان می باشد دارای طبیعتی بکر و منحصر به فرد می باشد که با جوشش چشمه سارهای منحصر به فرد این روستا کشاورزی در این منطقه احیا و جان باردیگر گرفته است.
فرماندار ریگان بیان داشت: در گذشته بهترین محصولات همچون انگور انار لیمو شیرین از باغات این منطقه به سبب جوشش چشمه ها برداشت می شد.
باقری اضافه کرد: باتوجه به راه اندازی جاده ریگان جاسک به طول ۷۶کیلومتر که در شهرستان ریگان وجود دارد که این محور از روستای هدف گردشگری کوهشاه عبور می کند که با راه اندازی این محور بیش از ۳۰روستا در مناطق کوهستانی از راه مناسب برخوردار خواهند شد.
فرماندار ریگان اشاره کرد ورستانی با ۳۵۰سال قدمت در روستای کوهشاه ریگان قراردارد که به سبب شواهد موجود این گورستان ناگفته های تاریخی بسیاری در دل خود جای داده است.


باقری اضافه کرد: با توجه به این که کوهشاه ریگان منطقه ای گردشگریست وجود این گورستان قدیمی می تواند جز میراث فرهنگی و معنوی این منطقه قرار گیرد.
وی تصریح کرد: جود این گورستان قدیمی بیان کننده تاریخ کهن و تمدن ریگان است.
روستای هدف گردشگری کوهشاه ریگان در ۷۶کیلومتری از مرکز شهرستان ریگان قرار دارد.
شهرستان ریگان در ۲۸۰کیلومتری شرق کرمان قرارگرفته است.منبع:

1399/04/17
23:58:10
5.0 / 5
2743
تگهای خبر: تاریخی , توریست , روستا , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر