مدیر پایگاه جهانی پاسارگاد خبر داد:

تعویض پوشش حفاظتی كاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار

تعویض پوشش حفاظتی كاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار

به گزارش لذت سفر فارس مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از تعویض پوشش های حفاظتی درگاه های كاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار در این محوطه باستانی اطلاع داد.


افشین ابراهیمی شنبه ۱۴ تیر اظهار داشت: با گذشت چهار سال از مسقف سازی درگاه های ششگانه کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، این پوشش ها به مرور زمان عملا عملکرد حفاظتی خویش را از دست داده و با به نمایش گذاشتن چهره نامناسبی از اثر آشفتگی زیادی در محل به وجود آورده بود.
به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، ابراهیمی اظهار داشت: برای ساماندهی عناصر مبلمانی این مجموعه جهانی، پوشش قدیمی برچیده و پوشش جدید که ورق پلی کربنات است، جایگزین شد.
او اضافه کرد: همزمان با این جابجایی، تغییراتی هم در ابعاد و ارتفاع پوشش ها انجام شد تا کمترین خدشه به چهره معماری و سیمای تاریخی اثر وارد شود.
ابراهیمی تصریح کرد: مقاومت در مقابل عبور امواج U.V و تأمین شرایط بهینه محیطی (نور، دما، سایه) از خصوصیت های بارز پوشش جدید است.
وی همینطور اظهار داشت: در مورد نقش برجسته انسان بالدار البته مقرر شد که در آینده نزدیک و با همکاری گروه ایتالیایی، پوشش حفاظتی پلی کربناتی به پنل های خورشیدی مجهز شود تا از برق تولیدی برای نورپردازی این اثر تاریخی و کاخ دروازه استفاده گردد.
منبع:

1399/04/15
12:24:13
5.0 / 5
2716
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر