بررسی و شناسایی غارهای دستكند صخره ای آمل

بررسی و شناسایی غارهای دستكند صخره ای آمل

به گزارش لذت سفر سرپرست هیات باستان شناسی، اظهار داشت: اولین فصل پروژه بررسی و شناسایی مجموعه كافِركِلی ها (غارهای دستكند صخره ای) شهرستان آمل، استان مازندران با هدف شناسایی، مطالعه و بررسی میدانی و روشمند دیرینه شناسی این مجموعه در حال انجام می باشد.میثم فلاح با اشاره به جزئیات بررسی و شناسایی غارهای دستکَند صخره ای آمل، اظهار داشت: غارهای دستکند صخره ای و یا به اسم نام واژه بومی "کافرکلی ها" مجموعه جذاب و کم نظیری در ایران هستند که بر بدنه سترگ کوه های البرز میانی در دره هراز، بخش لاریجان شهرستان آمل و در محدوده ای به طول تقریبی ۵۰ کیلومتر در حد فاصل روستای "آبِ اَسک" تا روستای "پَنجاب" شهرستان آمل (جنوب به شمال و یا بالعکس) جای گرفته اند.
این عتیقه شناس اشاره کرد: در پروژه بررسی و شناسایی مجموعه کافِرکِلی ها (غارهای دستکند صخره ای) شهرستان آمل، استان مازندران تلاش می شود تا این آثار، که باوجود کثرت تعداد و اهمیت مطالعاتی کاملاً مغفول مانده اند، بررسی، مستندنگاری، معرفی و فرم و عملکرد آنها مورد تحلیل قرار گیرد.
او این پروژه را اولین طرح بررسی دیرینه شناسی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام نمود که به مطالعه و بررسی این غارهای دستکند صخره ای می پردازد.
بگفته فلاح این آثار کم نظیر که از سایر سازه های صخره ای و دستکند کشورمان به لحاظ تراکم و تمرکز در یک منطقه، بسیار چشم گیر ترند، در مواقع خاصی به وجود آمده اند، تعداد چشمگیری از این آثار در ارتفاعات که امروزه فقط با صخره نوردی قابل دسترسی است، گروهی در مجاورت مناطق مسکونی روستایی و قابل دسترسی و تعدادی نیز در معابر سوق الجیشی و دره های میان کوهی دره هراز جای گرفته اند.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی گفت: در این پروژه اهتمام بر آن است که تمامی این آثار مورد شناسایی، مطالعه و بررسی میدانی و روشمند دیرینه شناسی با تعاریف مطروحه پیرامون این نوع خاص از آثار تاریخی قرار گیرد و علاوه بر طراحی و صخره نوردی و تهیه مستند سینمایی و...، از اقدامات مهم این طرح که توسط عتیقه شناس و فتوگرامتریست و همکار پروژه، ایمان خسروی صورت می گیرد، نقشه برداری هوایی و مدل سازیِ سه بُعدی دیجیتالی در کامپیوتر با پهپاد فتوگرامتری در این پروژه است.
او اظهار داشت: بدین ترتیب که مدل کاملاً طبیعی اما با قابلیت تشخیص مختصاتی نقطه به نقطه و همین طور اندازه گیری پارامترهای معماری و... در دسترس قرار می گیرد و پژوهشگران را از حضور مستقیم در سایت های غیر قابل دسترس و پژوهش فیزیکی بی نیاز می سازد ضمن اینکه در صورت تخریب سازه یا محوطه، قابلیت بازسازی و یا مرمت نقطه به نقطه را فراهم خواهد ساخت.
فلاح اضافه کرد: در مجموع با بررسی های اولیه و مطالعاتی که در این چند سال از جانب نگارنده و یکی دو تن از دوستان در حوزه ارائه مقالات صورت گرفته، نگارنده بر این فرضیه است که این مجموعه ها کاربری های جدا و منفک از یکدیگر دارند.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وی اشاره کرد: بعضی از آنها جنبه آئینی و پرستشگاهی، برخی کارکرد دفاعی و دیدبانی، برخی دیگر استقرار موقت و برخی احیانا در رابطه با آرامگاه بوده باشد.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی در آخر اشاره کرد: همه این فرایض منوط به فرجام طرح و تحلیل داده ها و مقایسه آن با نمونه های مشابه است که بعد از آن می توانیم منسجم تر و دقیق تر نظر دهیم.منبع:

1399/03/25
14:22:37
5.0 / 5
3136
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر