میراث ناملموس را دریابیم

میراث ناملموس را دریابیم

به گزارش لذت سفر معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اشاره كرد: در حوزه های میراث فرهنگی، تجربیات و كارهای ماندگار اساتید برجسته و پیشكسوتان باید به شكل مكتوب جمع آوری و به نسل های آینده منتقل و به حوزه میراث ناملموس هم توجه كرده و این فرصت را نباید از دست داد و این مهم را باید دریابیم.محمد خیاطیان در چهارمین جلسه ستاد هماهنگی کارهای فرهنگی و اجتماعی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که با حضور اعضای ستاد در سالن فجر این وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: باید در حوزه کارهای فرهنگی و اجتماعی وزارتخانه وفاق، انسجام و برنامه ریزی منظم داشته باشیم.

او اضافه کرد: برای اجرای برنامه ها باید تقویم سالیانه طراحی شود. تمامی بخش های مختلف وزارتخانه باید از ظرفیت های یکدیگر استفاده کنند تا فعالیت ها اثر بخش باشد.

خیاطیان اشاره کرد: برای این که یک برنامه نتیجه مطلوبی داشته باشد، باید تمامی بخش ها با هماهنگی یکدیگر آنرا اجرا کنند. سیاست ها تبیین و ابلاغ گردیده و در این ستاد به دنبال ایجاد هماهنگی هستیم.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: باید معاونت های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با یکدیگر همکاری داشته باشند تا برنامه های فاخری اجرا شود، با توجه به این که هفته صنایع دستی را پیش رو داریم، می توانیم اساتید برتر این حوزه را معرفی نماییم.

او اضافه کرد: باید در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تجربیات و کارهای ماندگار اساتید برجسته و پیشکسوتان به شکل مکتوب جمع آوری و به نسل های آینده منتقل شود، همین طور باید از آنها قدردانی نمود. به حوزه میراث ناملموس که قسمتی از میراث فرهنگی است باید توجه گردد و این فرصت را نباید از دست بدهیم.

خیاطیان اظهار نمود: رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بعنوان مصوبه ستاد دستورالعملی را برای کارهای فرهنگی و اجتماعی تهیه نماید تا استانها بتوانند منابع مالی را که بوسیله معاونت گردشگری در اختیارشان قرار گرفته است، در حوزه اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی و تبلیغات خود استفاده کنند.

او اضافه کرد: خلاقیت های ستاد باید به استانها نیز منتقل شود و تنها نباید به بخش ستادی وزارتخانه توجه و فکر شود.

ماهیت فعالیت وزارتخانه، فرهنگی است و نگاه ما به مقوله فرهنگ باید جدی شود

به گزارش میراث آریا، علیرضا ایزدی مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین الملل بیان کرد: برنامه هایی که مقرر است امسال اجرا شود، در اختیار اعضای ستاد قرار بگیرد و بعد از بررسی تصویب و اجرا شود.

او اضافه کرد: ماهیت فعالیت وزارتخانه، فرهنگی است و نگاه ما به مقوله فرهنگ باید جدی شود. تعامل ما با استانها باید تقویت شود و نباید به شکل جزیره ای عمل کرد.

ایزدی اشاره کرد: مجموعه کارهای فرهنگی باید بر اساس تعامل و پیشبرد اهداف وزارتخانه باشد و مبالغی که توسط معاونت گردشگری در اختیار استانها قرار گرفته باید برای اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی و در امتداد ارائه خدمات کیفی و فرهنگی باشد. با حذف عملکرد جزیره ای باید بتوانیم برنامه ای منسجم در سطح استانها اجرا نماییم.»

مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین الملل بیان کرد: «به مناسبت روز جهانی صنایع دستی می توانیم از هر استان، هنرمندانی را که آثارشان دارای مهر اصالت یونسکو هستند انتخاب و از آنها تقدیر نماییم.

تهیه شیوه نامه شورای فیلم و عکس وزارتخانه

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این نشست اظهار داشت: آخرین جلسه ستاد ۲۰ آبان ۹۸ انجام شد و باتوجه به شیوع ویروس کرونا تا امروز نتوانستیم این جلسات را ادامه دهیم.

علیرضا بای اضافه کرد: سال قبل حوزه معاونت فرهنگی در روابط عمومی فعال تر شده است، پس از موضوع خبر، عملکرد استانها را در حوزه فرهنگی پایش کردیم بطوریکه عملکرد استانها در حوزه های برگزاری جشنواره، مشارکت، ساخت کلیپ، فیلم و... مورد بررسی قرار گرفت.

او اشاره کرد: در سال ۹۸ شیوه نامه شورای فیلم و عکس وزارتخانه تهیه و توسط خیاطیان ابلاغ گردید. طراحی و چاپ کتابچه تقویم رویدادهای فرهنگی ملی و بین المللی وزارتخانه شش ماه اول سال ۹۹ انجام شد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: با همکاری اعضای ستاد رویدادهای فرهنگی مانند مراسم تشیع سردار شهید قاسم سلیمانی، رالی تور فصلی ویژه همکاران، جشنواره غذا، نمایشگاه پوشاک، عفاف و حجاب، نمایشگاه کتاب و بزرگداشت روز زن انجام شد.

او درباره دیگر اقدامات این مرکز در سال قبل اظهار داشت: عقد تفاهم نامه همکاری با انجمن عکاسی میراث فرهنگی، مشارکت در برگزاری هفتمین کنفرانس بین المللی اتحادیه بین المللی راه آهن، انتخاب و واترمارک عکس و اطلاعات جاذبه های ایران برای پرتال ویزیت ایران و ارسال آن به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی انجام شد.

وی اشاره کرد: با توجه به این که یکی از دغدغه های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طراحی کاتالوگ صنایع دستی بود، در سال ۹۹ طراحی ۲ جلد مجله با عناوین صنایع دستی استانی و رشته های هنری در دستور کار قرار گرفت و در حال انجام می باشد. این کاتالوگ به زودی آماده و در سامانه نیز بارگذاری می شود.

او اضافه کرد: با انتشار این مجله دست واسطه ها کوتاه و حلقه مستقیم میان تولیدکننده و مصرف کننده می شود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرد: تهیه فلوچارت و پیگیری طراحی سامانه آن لاین پروسه صدور مجوز فیلمبرداری و عکاسی بمنظور شفاف سازی و تسریع در انجام کارها، پیگیری اجرای طرح تغییر کاربری آمفی تئاتر وزارتخانه بمنظور گسترش کارهای فرهنگی، تهیه و تدوین ابلاغ شیوه نامه شورای انتخاب کاشی ماندگار، تهیه و تدوین و ابلاغ شیوه نامه شورای نظارت بر نمایشگاه ها، برگزاری رالی تور فصلی، برگزاری جشنواره عکس در سطح ملی و بین المللی از دیگر اقدامات سال ۹۹ است.

علی حاجی شیزری مدیرکل توسعه منابع انسانی و رفاه اضافه کرد: سال قبل اولین دوره فوتسال سراسری آقایان در استان گلستان، برنامه آموزشی مقابله با سرطان برای ۳۰۰ نفر در سالن آمفی تئاتر و... اجرا شد. امسال نیز دومین دوره مسابقه فوتسال برگزار می گردد و استان اردبیل، فارس و یزد برای میزبانی اعلام آمادگی کرده اند. همین طور اولین دوره والیبال بانوان به شکل سراسری در سال ۹۹ برگزار می شود.

فریبا رحمان پور مشاور امور بانوان و خانواده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: ستاد هماهنگی کارهای فرهنگی و اجتماعی تنها مرجع برای انجام برنامه ها به شکل هماهنگ شده است و برای تحقق بهتر این برنامه ها باید همه مشارکت کنند. ما نیز در حوزه امور بانوان برای سال ۹۹ برنامه های سالیانه خودرا مشخص کردیم.منبع:

1399/03/20
21:11:11
5.0 / 5
3231
تگهای خبر: آموزش , تبلیغات , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر