هجوم مسافران و آخر الزامی فاصله گذاری اجتماعی در مازندران

هجوم مسافران و آخر الزامی فاصله گذاری اجتماعی در مازندران

لذت سفر: هجوم مسافران طی ۴۸ ساعت گذشته به مازندران با وجود اخطار پی درپی مسؤلان و قرار داشتن این استان در وضعیت قرمز و زرد كرونایی، آخرین خط كشی های طرح فاصله گذاری اجتماعی را در این خطه از شمال كشور پاك كرده و سبب نگرانی همگانی از اوج گیری باردیگر بیماری شده است.


مازندران حالا ماههاست که همراه با استان های دیگر کشور و سایر مناطق جهان درگیر ویروس مرگبار کرونا است و تا کنون صدها نفر در این استان بر اثر ویروس کرونا جان سپردند. حتی در چند ماه اخیر در بعضی مواقع آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان مازندران از دیگر استان های کشور بیشتر بوده است و گاهی تا ۳۰ درصد بیماران جدید بستری را شامل می شد.
مازندران در هفته های نخست شیوع بیماری کرونا با بحران های اقتصادی، آموزشی، بهداشتی و حتی اجتماعی دست و پنجه نرم کرد و در این جنگ نامریی بعضی از مردم استان بشدت صدمه دیدند و برخی هم عزیزانشان را از دست دادند، اما اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی که از هشتم فروردین سال جاری شروع شده بود، توانست در عرض ۲ هفته آمار مبتلایان را تا حد چشم گیری کم کند. همین کاهش سریع آمار، اجرای اولیه طرح فاصله گذاری اجتماعی را با کاهش محدودیت ها رو به رو کرد و ابتدا تردد درون استانی و سپس منجر به آزادسازی تردد بین استانی شد.
با وجود تاکیدات و هشدارهای مکرر متولیان بهداشتی نسبت به عدم مسافرت، اما گویا برداشتن محدودیت بین استانی مجوزی برای از سرگیری مسافرت ها حتی در شرایط کرونایی شده است. گواه این مساله سفر حدود ۲ میلیون مسافر از سراسر کشور به مازندران در ۱۰ روز اولیه خرداد ماه است، در حالیکه این استان همین الان هم طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل حدود ۳۰۰ بیمار مشکوک مبتلا به ویروس کرونا بر تخت های بیمارستانی بستری هستند.
طبق مشاهدات خبرنگار ایرنا طی روزهای اخیر بخصوص ۴۸ ساعت گذشته، کمترین نشانه از فاصله گذاری اجتماعی در بین مسافرانی که به مازندران سفر کردند مشاهده شد و حتی پروتکل های اولیه فاصله گذاری اجتماعی هم در میان مسافران نادیده گرفته می شود.
حضور پر تعداد و بدون فاصله در سواحل، عدم استفاده از تجهیزات بهداشتی همچون ماسک و دستکش، فروشگاه های شلوغ، دورهمی در طبیعت و مناطق جنگلی و همینطور تردد در اماکن عمومی بدون رعایت پروتکل های بهداشتی گواه بی توجهی به اصول و فروع فاصله گذاری اجتماعی در مازندران است.
غافلگیری جاده ها
حجم مسافرت ها به استان مازندران در ماه خرداد با وجود همه هشدارها مرز نگرانی ها را رد کرده است. در ایام اخیر جاده های مازندران مملو از جمعیت مسافران شده است به صورتی که روز چهارشنبه ۱۴ خرداد هجوم مسافران از جاده کندوان به مازندران نه تنها پلیس راه را غافلگیر کرد بلکه سبب قفل ترافیک این محور برای چند ساعت شد.
رییس پلیس راه مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا حجم مسافرت به مازندران را بسیار زیاد و غیر قابل تصور توصیف کرد و اظهار داشت: جمعیت گسترده ای در ایام اخیر وارد مازندران شدند که حدودا همگی مسافر هستند.
سرهنگ علیرضا قدمی با اشاره به اینکه این میزان جمعیت مشکلاتی برای تردد در محورهای مواصلاتی استان ایجاد کردند، اضافه کرد: بیشترین حجم ورودی استان مربوط به ۲ جاده هراز و کندوان است که به پایتخت کشور متصل می شوند.
وی ترافیک سنگین خودرویی در جاده های هراز و کندوان را تبعات مسافرت گسترده به مازندران عنوان نمود و تصریح کرد: در ایام آینده در صورت تداوم ترافیک سنگین جاده های استان با محدودیت مواجه خواهند شد.
رییس پلیس راه مازندران بیشتری حجم مسافرت ها در هفته های اخیر را مربوط به تعطیلات عنوان نمود و اظهار داشت: مثل اینکه مردم استان های دیگر تعطیلات را یک فرصت برای تفریح و گشت و گذار می بینند و نسبت به ویروس کرونا بی تفاوت هستند.
نگرانی از اوج گیری کرونا
هجوم مسافران به مازندران برای گشت و گذار در حالی است که آمارها از وخیم شدن حال استان از بیماری کرونا حکایت دارد. برای مثال طبق گزارشات بستری بیماران کرونایی با حال نامساعد در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی بابل بعنوان دروازه ورودی کرونا به مانزدران طی یک هفته اخیر روند افزایشی به خود گرفت.
بر مبنای آخرین آمار عرضه شده از جانب دانشگاه علوم پزشکی بابل، هم اکنون ۶۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های تابعه این دانشگاه بستری هستند که از این تعداد ۲۳ نفر در بخش مراقبت های ویژه قرار دارند که بیشتر از هفته های پیش است.
فرماندار بابل هم قبل از تعطیلات اخیر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اخطار داده بود: هر چند کرونا در بابل از حالت بحرانی ماه های اسفند سال قبل و فروردین سالجاری خارج شده است، اما آمارها نشان داده است این شهر در مرحله اخطار قرار دارد و به هیچ عنوان نمی تواند پذیرای مسافران و گردشگران از شهرهای دیگر باشد.
همچنین در آماری دیگر از شهرستان رامسر رئیس شبکه بهداشت و درمان این شهرستان شنبه گذشته و بعد از آخر تعطیلات عید فطر از قرمز شدن وضعیت کرونایی این شهرستان به دنبال تعطیلات چند روزه اطلاع داد و اظهار داشت که مسافرت های غیر ضروری و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی، روند مبتلا شدن به ویروس کرونا را در این شهرستان افزایشی کرده است.
البته شرایط در دیگر شهرستان های مازندران هم به همین شکل است در حالیکه آمار رسمی از آنها وجود ندارد.
همان طور که گفته شد این طور که به نظر می آید طرح فاصله گذاری اجتماعی بعنوان چاره زندگی با احتیاط در شرایط کرونایی، این روزها در استان مازندران در هیاهوی مسافرت ها رنگ باخته است، طرحی که خود بعنوان راهکاری برای مقابله با کرونا و گسست زنجیره انتقال این ویروس عرضه شد، اما حالا نیازمند راهکاری برای اجرا آن از جانب مردم به خصوص مسافران است.
علاوه بر این باآنکه دانشگاه علوم پزشکی مازندران بعنوان دبیر ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا راهکار عملی برای خروج از وضعیت زرد و قرمز این ویروس را با عنایت به برداشتن اغلب محدویت ها همچون سفر و اشتغال از جانب ستاد ملی رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و عدم سفر غیر ضرور می داند، ولی بررسی ها نشان داده است که کاهش محدودیت ها سبب شده تا رفتاهای مردم در اجتماع در مقایسه با ماههای گذشته نسبت به ویروس کرونا تا حدودی نرمال سازی شده است.
انقضای تاریخ مصرف هشدارهای " سفر نکنید "
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران و دیگر مسؤلان ارشد استان در هفته های اخیر بارها گفتند که باآنکه روند مبتلا شدن به ویروس کرونا در استان مازندران با همکاری مردم و تلاش درمانگران روند نزولی به خود گرفت و استان نسبت به ماه های اولیه شیوع این ویروس از وضعیت بهتری برخوردار است، ولی همچنان آمادگی برای میزبانی از مسافران وجود ندارد.
رییس ستاد مقابله با ویروس کرونا دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران چندی قبل اعلام نمود مسافران در صورت امکان از سفر غیر ضرور به استان مازندران به علت وضعیت ویروس کرونا که تمام شهرستان های ما را به زنگ زرد و قرمز در آورده، امتناع کنند و در صورتیکه به ناچار قصد سفر به این استان را دارند، باید فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی و حفاظت فردی را رعایت نمایند.
البته در هشدارهای مسؤلان هم جای تامل بسیار است چونکه اینکه می گویند در صورت امکان از سفر غیر ضروری خودداری شود، این پرسش را مطرح می کند که چه ضرورتی وجود داشته که در عرض ۱۰ روز نخست خرداد ۲ میلیون مسافر به مازندران سفر کنند و یا بر مبنای کدام لزوم سبب شده هجوم مسافران برای سفر به مازندران از جاده چالوس در تعطیلات اخیر به حدی برسد که سبب قفل چند ساعته ترافیک در این محور شده و حتی پلیس راه را هم غافلگیر کند؟1399/03/17
14:37:42
5.0 / 5
2773
تگهای خبر: آموزش , پایتخت , پزشك , تعطیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر