در نامه ای به رییس ستاد كرونا درخواست شد:

موزه ها با یك جزوه باز می شوند

موزه ها با یك جزوه باز می شوند

لذت سفر: رئیس ایكوم ایران در نامه ای به رئیس ستاد مقابله با كرونا درخواست نمود تا تمهیداتی اندیشیده شود كه بودجه برای تهیه ی مواردی مانند پاپوش، ماسك، دستكش و ایجاد دالان ضدعفونی برای ورود به مكان با تشخیص عدم امكان ورود افراد بیمار تامین گردد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، سید احمد محیط طباطبایی در نامه ای به رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و رئیس ستاد مقابله با کرونا آورده است: «از آغاز بحران کرونا بمنظور حفظ سلامت هموطنان و همین طور آثار فرهنگی تاریخی موجود در موزه ها، همانند دیگر جوامع موزه داری در زمره مشاغل پر خطر قرار گرفت و برای بازدید کنندگان تعطیل شد و این روند تابحال تداوم داشته است.
حالا در رابطه با ستاندن تصمیم برای بازگشایی موزه های کشور موارد ذیل قابل تامل و توجه است:
موزه ها از نظر خاصیت در زمره فضاهای فرهنگی چند وجهی هستند، به عبارت ساده هم خاصیت های مربوط به مراکز آموزشی، مراکز گردشگری، مراکز تفریحی و در حقیقت خاصیت های مراکز آموزشی ـ پژوهشی، تفریحی و گردشگری را با هم دارند.
امکان ضدعفونی کردن آثار فرهنگی تاریخی موجود در موزه ها و همین طور فضاهای تاریخی بسادگی میسر نیست و روش های خاص و باتوجه به جنسیت مواد دارد.
لزوم رعایت حفظ فاصله ایمنی و استاندارد برای حفظ سلامت جامعه در موزه ها در شرایط کنونی مسائل خاصی را مطرح می کند که حل آن دشواری در زمینه هزینه و رعایت اصول ویژه فضاهای فرهنگی ـ تاریخی را به همراه دارد که در این ارتباط پژوهشکده تخصصی مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری جزوه ای تهیه و در اختیار نهادهای ذیربط موزه ای قرار داده است.
بدین سبب رعایت شرایط بهداشت سلامت به جهت ورود بدین فضاها نیاز به تمهیداتی دارد که باید در شرایط کنونی از قبل پیش بینی شود همانند (تامین پاپوش، ماسک، دستکش و ایجاد دالان ضدعفونی برای ورود به مکان با تشخیص عدم امکان ورود افراد بیمار و همین طور تامین حداقل فاصله استاندارد ایمنی در اجتماع توسط افراد و...) که تامین آن نیاز به بودجه ای خاص دارد که در شرایط کنونی وجود یا عدم آن در امر تصمیم گیری بسیار موثر خواهد بود.
بدین سبب کمیته ملی موزه های ایران وظیفه خود می داند بمنظور حفظ سلامت موزه دار و بازدیدکنندگان درخواست توجه به موارد فوق را مطرح کند.»
منبع:

1399/02/24
15:52:54
5.0 / 5
3306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر