نقش سربازان فرهنگی كشور در بحران كرونا ، ۲،

تجربه ای از مدیریت بحران بیولوژیكی نداریم

تجربه ای از مدیریت بحران بیولوژیكی نداریم

به گزارش لذت سفر اسكندر مختاری طالقانی می گوید: هر چند در عوامل طبیعی و بحران هایی مانند سیل، زلزله و جنگ، تجربیاتی از مدیریت بحران در اختیار داریم اما بنظر می رسد در هیچ نقطه ای از دنیا تجربه ای از مدیریت بحران در مقابله با عوامل بیولوژیكی در اختیار نیست و تا رسیدن به نقطه ی تجربی، احتمال عوارضی از این سمت وجود دارد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، آمار خبرهای تخریبی آثار میراثی از تعطیلی های قبل نوروز (تعطیلات كرونایی) تا كنون از تعداد انگشتان دو دست هم بیشتر شده، آن هم خبرهایی كه فعالان میراثی متوجه می شوند و گوش به گوش می رسانند تا شاید آستینی برای نجات آثار تاریخی بالا برود.
یك روز قلعه سلجوقی نوش آباد را نیمه كاره می كنند و یك روز آتش به جان بیمارستان مسیح مرادیان كرمانشاه می اندازند و روز دیگر سراغ محوطه ی بی بی شهربانو در شهر ری می روند و...
اما این اتفاقات در شرایطی رخ می دهند كه احیانا تخریب گران آثار تاریخی، خودشان را جزو مردمی نمی بینند كه باید همسو و همراه با مردم كشورشان در قرنطینه خانگی برای قطع شدن زنجیره ای كه مقرر است آرامش را به كشور برگرداند، باشند و در این میان دنبالِ راهی برای خلاص شدن از دست میراثِ تاریخی شان می روند.

بیشترین عارضه بیولوژیكی گریبان آثار تاریخی را می گیرد
مختاری - كارشناس پیشكسوت میراث فرهنگی - در گفت و گو با ایسنا، به وجود آمدن چنین وضعیتی را مخصوص فقط این دوران نمی داند، او تجربه های زیادی از تعطیلات هایی كه در طول سال های گذشته با این نوع اتفاقات روبه رو شده در خاطرش دارد.
وی با بیان این كه در این شرایط جای سازمان های مردم نهاد خالی است، در صورتیكه می توانند نقش تاثیر گذاری در حفاظت از آثار تاریخی ایفا كنند، می گوید: در طول چند سال قبل تلاش هایی برای مدیریت بحران در میراث فرهنگی انجام شده است، مانند توجهی كه در این سال ها بیشتر معطوف به زلزله بوده و كمتر به سیل پرداخت و مدتی نیز در آن از بحران جنگ بهره بردند، حتی برخی كنوانسیون ها در این رابطه نشان می دهند كه باید در مدیریت بحران چه كارهایی انجام داد.
او با تاكید بر این كه در شرایط كنونی مدیریت بحران را باید برمبنای بحران های بیولوژیكی انجام داد، ادامه می دهد: بنظر می رسد تجربه ای در جهان دراین زمینه وجود ندارد، شاید بنا بر این عوارضی هم از خود به جا بگذارد. در شرایط كنونی و در موضوع میراث فرهنگی، بیشترین عارضه ای كه در این مساله خاص یعنی كرونا، قرنطینه بودن مردم و بیرون نیامدن آنها از خانه ها یا كمتر سفررفتن و تعطیلی ادارات، موزه ها، هتل ها و مراكز گردشگری ایجاد می شود این است كه این آثار از چشم نهادهای نظارتی و مردم پنهان می شوند و این زمان برای سودجویانی كه هدف شان تخریب آثار است، بهترین موقعیت است.
او با اعلان اینكه این اتفاق نسبت به حفاری های قاچاق نیز مصداق دارد، می افزاید: پس از برنامه ریزی برای نگهداری شهرها و بناهای تاریخی در این شرایط، باید نهادهای نظارتی مانند یگان حفاظت و وزارتخانه میراث فرهنگی هوشیاری خودرا در این مواقع تست كنند.

به كمك فعالان میراث فرهنگی و سازمان های مردم نهاد نیاز داریم
مختاری اما وارد عمل شدن سازمان های مردم نهاد و فعال عمل كردنشان در این شرایط را عاملی در حفاظت بهتر از اثار تاریخی كشور می داند و می گوید: در ایام تعطیل و شرایطی مانند تعطیلی های اینچنینی، نیاز به چنین كمك هایی داریم.
مدیر سابق محور فرهنگی تاریخی تهران قدیم، با بیان این كه درگذشته دو تعطیلی تاثیرگذارو فراگیرِ كشور یعنی نوروز و روزهای تاسوعا و عاشورا در محرم، ساخت وسازهای غیرمجاز در مناطقی مانند بازار تهران سرعت می گرفت، ادامه می دهد: در آن زمان لاغر كردن ستون ها یا افزودن بخش هایی در فضاهای تجاری در محدوده ی بام بازار زیاد انجام می شد، چون چشم های نظارتی خیلی كم بودند و كسانی كه چنین برنامه هایی در سر می پروراندند از قبل آماده بودند تا وارد این مساله شوند.
او اما تعطیلات نوروز امسال از یك سو و تعطیلی های الزامی پیش امده در مقابل اتفاقات بیولوژیكی در دنیا را عاملی می داند كه مجرمان تخریب آثار تاریخی در این شرایط به راحتی سراغ آن می روند و می گوید: میراث فرهنگی باید از همه سازمان های مردنهاد و دوستداران میراثی، سمن ها و « NGO» ها درخواست كند تا در این روزها در محدوده های سكونتی خود حمایت و دیده بانی از میراث فرهنگی را نیز در برنامه های خود قرار دهند.

خبرهایی از دست درازی به مسجد جامع ورامین شنیدم
وی توجه به آثار تاریخی از بقاع متبركه گرفته تا خانه ها و محوطه های كه ممكنست در این شرایط از طرف حفاران غیرمجاز مورد حمله قرار بگیرد را یك وظیفه ی ملی می داند و ادامه می دهد: در طول این زمان خبرهایی درباره ی برخی دست درازی ها به مسجد جامع ورامین شنیدم كه علاوه بر حضور برخی افراد و معتادان به این فضای تاریخی و مذهبی، تزئینات و كاشی های مسجد نیز در معرض لطمه قرار گرفته اند، مانند اتفاقی كه در چهارشنبه سوری سال قبل برای بیمارستان مسیح مرادیان كرمانشاه رخ داد.
مختاری تاكید می كند: این اتفاقات و نمونه های مشابهی كه در طول روزهای گذشته برای میراث فرهنگی كشور رخ داده، نمونه ی بارزی از یك زنگ خطرو آگهی برای میراث فرهنگی است كه مراقب كمین كنندگان تخریب آثار تاریخی باشند، اتفاق چهارشنبه سوری در این شرایط و هر لحظه می تواند برای هر كدام از آثار تاریخی كشور رخ دهد.
منبع:

1399/01/15
12:51:24
5.0 / 5
4229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر