كرونا هم كوه های شیوشگان را آزاد نكرد

كرونا هم كوه های شیوشگان را آزاد نكرد

لذت سفر: هر چند پنج سال گذشت تا قلعه ی «سموران» در نزدیكی روستای «رودقرق» شهرستان عنبرآباد كرمان با رأی دادگاه عنبرآباد، بهره بردار معدن سنگ در عرصه و حریم قلعه سلجوقی سموران متهم ردیف اول شناخته شود، و سرانجام كار معدن شكنان در این محوطه ی تاریخی متوقف شود، اما محوطه ی تاریخی شیوشگان یا همان اولین نقطه ی سكونت انسان در كرمان هنوز این شانس را نداشته تا با توجه به این همه سر و صدا و درخواست فعالان میراثی، پای تله كابین و هتل در دست ساخت روی عرصه اش از گلوی شیوشگان برداشته شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، كرمان در طول سال های گذشته از تخریب ها كم نگذاشته؛ گودال «خشت مال ها» و داستان ساخت سیتی سنتر در مركز شهر، مخدوش كردن حریم «قلعه دختر» و «قلعه اردشیر»، تكیه های قاجاری قرار گرفته در «محله قلعه»، «قلعه سموران» - كه پس از تخریبی گسترده بالاخره به جانش رحم كردند - یا همین «شیوَشگان» یا«بام كرمان»؛ داستان هایی كه امروز هر كدام به یك سند از تخریب آثار تاریخی در كرمان تبدیل گشته اند، شاید هم بنا بر این این شهر را برخی فعالان میراثی «جهنم میراث فرهنگی» می نامند!
«شیوَشگان» یا بام كرمانِ امروزی را از شمال به دامنه كوه های سیدحسین و اراضی سعیدی (سیدی)، از شرق و شمال شرقی به كوه های آهكی شیوَشگان (صاحب الزمان)، از جنوب به باغ بیرم آباد و تخت درگاه قلی بیگ، از غرب به كوه های «تندرستان» و اراضی و باغ های «زریسف» و از جنوب غربی به قلعه های قدیمی (اردشیر و دختر) می رسد، محوطه ای تاریخی چند هزار ساله كه روی ارتفاع ساخته شد.


حالا سال هاست كه هربار بهانه ای دارند؛ یك دفعه می گویند، «محوطه ثبت نیست»، بار دیگر بهانه دارند «باید دستگاه های دیگر رعایت میراث فرهنگی را بكنند» یا «ما نبودیم، مسئولان قبلی در این سمت مجوز را امضا كرده اند، كاری از دست ما برنمی آید»، «یك بار كار را متوقف كردند»، «یك بار تیم كارشناسی فرستادند» و حتی معاون میراث فرهنگی وزارتخانه یك دفعه «از نامه نگاری هایش برای توقف كار ساخت تله كابین و هتل» خبر داد؛ ولی هنوز كه هنوز است تله كابین در بالای كرمان و درست روی جای پی انسان های اولیه كرمان جاگیرتر می شود و میراث فرهنگی كرمان حواس پرت تر!
تا جایی كه بنظر می رسد حتی در وضعیت آگهی برای كرونا، هر چیز كه باید در شهر تعطیل شود را تعطیل می كنند، به جز تكمیل پروژه ی ساخت تله كابین كه از پایین كوه هم به راحتی می توان روند عملیات اش را دید.


امید ابراهیمی – فعال میراث فرهنگی كرمان – روز نخست فروردین به این محوطه ی تاریخی رفته شاهد فعالیت ادامه دار تكمیل پروژه تله كابین در دل كوه های صاحب الزمان (عج) یا همان شیوشگان بوده است.
او با اشاره به قول و قرارهایی كه هر كدام از مسئولان میراثی به خصوص در سطح كشور مطرح كرده اند، می گوید: روزی گفتند هتل و تله كابین روی كوه صاحب الزمان (عج) (شیوشگان) اجرایی نمی گردد، اما حالا همه آن اتفاقات بدون درنظر گرفتن ابلاغ ها و قول ها عملیاتی می شوند. چرا مسئولان از ابتدا حرف و عمل شان را یكی نكردند.
ابراهیمی با بیان این كه ساخت وسازها روی كوه شیوشگان هر روز ادامه دار است، ادامه می دهد: علاوه بر هتل و تله كابینِ در حال ایجاد روی كوه، دكلِ مخابراتی صداو سیما و چند ساخت و ساز جدید نیز در همان منطقه انجام داده اند و اساسا هر روز اقدامات وسیع تری برای بالا بردن تسیلات گردشگری به بالای منطقه انجام می دهند.
وی با بیان این كه فعالیت نصب تله كابین روی این محوطه ی تاریخی حالا از خیابان های پایین كوه نیز به وضوح قابل دیدن است، اضافه می كند: حتی در وضعیت امروزی كشور و شیوع كرونا ویروس فعالیت شان برای نصب این وسیله ی تفریحی همچنان ادامه دارد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1399/01/05
13:19:47
5.0 / 5
4344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر