معاون گردشگری در گفت وگو با لذت سفر شرح داد:

ماجرای كوپن سفر پس از بحران كرونا چیست؟

ماجرای كوپن سفر پس از بحران كرونا چیست؟

به گزارش لذت سفر معاون گردشگری اظهار داشت: با این پیش بینی كه فرصت سفر در نوروز به دنبال شیوع ویروس كرونا از بین می رود، طرح تعطیلات یا فرصت مرخصی برای سفر كارمندان دولت و مردم در حال پیگیری است تا بعد از فروكش كردن تب این ویروس در كشور، اجرا شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت كه سفر در وضعیت موجود را «خطرناك» توصیف كرده است، گفته رفت و آمدها در ورودی و خروجی شهرها كنترل و موارد مشكوك به ویروس كرونا تا ۱۴ روز قرنطینه می شوند. به پیش بینی سعید نمكی، این وضعیت در تعطیلات نوروز ادامه دارد. تا الان نیز استانداران مازندران، گیلان، خراسای رضوی، سمنان، یزد، اصفهان و همدان از مردم خواسته اند در تعطیلات پیش رو به این استانها سفر نكنند. وزیر بهداشت هم قول داد كه پس از تمام شدن بحران كرونا، كوپن تسهیلاتی به مردم داده شود تا سفر بروند.
ولی تیموری - معاون گردشگری و رئیس كمیته پیشگیری و مقابله با ویروس كرونا در اماكن گردشگری و ورزشی - درباره جزئیات این مساله به ایسنا اظهار داشت: در ششمین جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با ویروس كرونا گزارشی از وضعیت سفر در كشور و خسارات وارد شده به صنعت گردشگری ارائه شد، پیش بینی این است كه فرصت سفر در تعطیلات نوروز كه پرسفرترین فصل در كشورمان است، از بین برود. پیشنهادی عنوان شد كه پس از فروكش كردن تب این ویروس در كشور، دولت برای كاركنان و مردم فرصت مرخصی و یا تعطیلات فراهم آورد و تا مردم سفر بروند. با این اقدام هم به فعلان گردشگری كه خسارات سنگینی را در بحران كرونا متحمل شده اند، كمك خواهد شد و هم پس از تحمل این همه استرس، نشاط به جامعه برمی گردد.
وی ادامه داد: كلیت این پیشنهاد مورد تایید قرار گرفته و وزیر بهداشت نیز با عنوان «كوپن سفر» آنرا رسانه ای كرد و قول مساعد داد در دولت نیز پیگیر تصویب آن شود تا پس از اختتام این بحران، فرصتی برای سفرهای از دست رفته مردم برقرار شود. این ایده هنوز پخته نشده اما تا زمانی كه از این بحران عبور نماییم، طرح كامل را به نتیجه می رسانیم.

هتل هایی كه نقاهتگاه كرونا می شوند
معاون گردشگری درباره استفاده از فضای هتل های برای گذراندن دوران نقاهت درمان شدنگان ویروس كرونا باتوجه به اظهارات وزیر بهداشت در خصوص این كه «بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان در محلی دیگر غیر از خانه باید نگهداری شوند و یكی از این فضاهای بینابینی هتل و فضاهای گردشگریست كه در اختیار بخش خصوصی قرار دارد كه بر همین مبنا مبادرت به پیش خرید خدمت از بخش گردشگری بعنوان پشتوانه مراكز درمانی می كنیم»، توضیح داد: این ایده با هدف كمك به فعالان گردشگری مطرح گردیده است. وزارت بهداشت بعد از آن كه در جریان مشكلات مالی تاسیسات گردشگری قرار گرفت، اعلام آمادگی كرد با فضاهایی مثل هتل ها قرارداد ببندند تا از امكانات آنها برای نگهداری شفایافتگان ویروس كرونا قبل از رفتن به خانه، استفاده كنند. این بیماران پس از ترخیص نباید بلافاصله به خانه برگردند و نیاز به فضاهای بینابینی برای گذراندن دوران نقاهت دارند.
تیموری اضافه كرد: اجرای این طرح به آمادگی هتل ها بستگی دارد. هیچ الزامی نیست، طرح كاملا داوطلبانه است. قرار شده ما به هتلداران و سایر تاسیاست گردشگری این مساله را اطلاع رسانی نماییم. وزارت بهداشت نیز اعلام نموده برای این كار هزینه می كند، با هتل ها قرارداد می بندد و تمام اقدامات مراقبتی و بهداشتی، حتی ضدعفونی هتل ها را خودش انجام می دهد.
معاون گردشگری به بسته حمایتی دولت در بخش مالیات، وام های بانكی و بیمه های كارفرمایی برای صنعت گردشگری در بحران كرونا، اشاره نمود و اضافه كرد: طرح دیگری با عنوان صندوق پشتیبانی از گردشگری مطرح شده تا با مشاركت بخش خصوصی راه اندازی شود و در مواقع بحرانی مشابه حالا، از محل اعتبار آن، تسهیلاتی با نرخ سود پایین به بخش خصوصی تخصیص یابد.
او درباره تامین اعتبار و سرمایه این صندوق حمایتی توضیح داد: دفاتر خدمات مسافرتی تضمین نامه هایی را به ارزش ۵۰ میلیون تومان نزد بانك ها قرار می دهند كه محل نگهداری آنها متمركز نیست. می توان با تشكیل این صندوق، تضمین نامه های حسن انجام كار را تجمیع كرد و یا دیگر منابع مالی پراكنده را به سمت صندوق هدایت كرد. تلاش می شود این صندوق با مشاركت و مدیریت بخش خصوصی راه اندازی شود.
تیموری اظهار داشت: طرح اولیه صندوق پشتیبانی از گردشگری در دفتر برنامه ریزی معاونت گردشگری آماده شده است، فقط بیشتر باید روی آن كار شود، چون ایجاد چنین صندوق هایی توسط بخش دولتی سخت و پیچیده است، ضمن این كه مایلیم مدیریت این كار با بخش خصوصی باشد و دولت ایجادكننده این صندوق نباشد.
منبع:

1398/12/16
21:25:21
5.0 / 5
4255
تگهای خبر: تعطیلات , خدمات , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر