گزارش مهر از وضعیت گردشگری در سال ۹۸

تیر آخر به گردشگری با كرونا

تیر آخر به گردشگری با كرونا

لذت سفر: ویروس كرونا تیر آخر بر پیكر صنعت گردشگری ایران بود حالا دیگر گران شدن نرخ ارز و تهدید آمریكا و تحریم ها و سقوط هواپیما و لغو تورها به اندازه ویروس كرونا اهمیت ندارند.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، اوایل سال سیل سبب شد تا بسیاری از ایرانیها به سفر نروند. پس از آن آژانس های مسافرتی و مسافران از بالا و پایین شدن نرخ ارز اظهار نگرانی می كردند و از اینكه ارز مسافرتی در اختیارشان قرار نمی گرفت ناراضی بودند و می گفتند كه عوارض خروج از كشور خیلی زیاد است و چرا به آن مالیات هم اضافه شده است آن هم با وجود تهدیدهای آمریكا و تحریم های آن و لغو پروازهایی كه به واسطه سقوط هواپیمای اوكراینی به وجود آمد.
اما حالا همه این مسائل فراموش شده و آنچه كه در شروع سال ۲۰۲۰ و اختتام سال ۹۸ رخ داد، ورود میهمان ناخوانده ای به نام كرونا به ایران بود. همان ایرانی كه شعار زنده باد چین موفق باش ووهان را سر می داد حالا گرفتار همین ویروسی شده كه مشخص نیست كی از كشورمان بیرون رود.
به سفر نروید
این ویروس كه در حال سفر به استان های مختلف كشور است سبب شده تا خیلی از ایرلاین های خارجی سفرهای خودرا به مقصد ایران یك دفعه دیگر كنسل كنند. تركیه كه در زمان حملات تروریستی همچنان مسافر از ایران می گرفت، گرجستانی كه به واسطه حضور ایرانیها در چند سال اخیر شاهد رشدی در صنعت گردشگری بود؛ همگی به همراه ایرلاین هایی مانند امارات و … لغو پرواز كردند و كشورهای دیگر نیز مانند عراق، كویت، ارمنستان، تركمنستان، تاجیكستان و عمان هم برای سفر ایرانیها محدودیت ایجاد كردند.
پس از شیوع ویروس كرونا توسط مسافران استان قم به سایر شهرها و قرنطینه نبودن شهر، آگهی «از سفرهای غیر ضرور پرهیز كنید» به آگهی جدی «به سفر نروید» تبدیل شد.
به مردم گفته شد كه سفر نكنید از طرفی عده ای دیگر راه شمال كشور را در پیش گرفتند به نحوی كه استاندار گیلان اعلام نمود كه در مدت یكی دو روز اخیر ۲۰ درصد از بار ورودی به استان گیلان بیشتر شده است. این درحالی بود كه طبق بررسی های انجام شده، استان گیلان پس از استان قم از لحاظ درگیری بیماری، در مقام دوم قرار دارد.
از طرف دیگر بعضی از استانها مانند ایلام با پدیده گرد و غبار رو به رو شد و برخی دیگر از استانها باز هم درگیر سیل شدند مانند لرستان. حالا همه فعالان گردشگری چه آنها كه به خارج از كشور مسافر می بردند و چه آنها كه در داخل تور می گذاشتند مستاصل از وضعیت كنونی شده اند.
شركت های ریلی و هواپیمایی حق دریافت خسارت كنسلی ندارند
بحث كنسلی تورهای گردشگری داخلی و خارجی بعد از اعلام پرهیز از سفر به وجود آمد كه در این زمینه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با صدور ابلاغیه ای اعلام نمود: اگر مسافران از ترس ابتلاء به ویروس كرونا، بلیت قطار یا هواپیما را لغو كنند، شركت های ریلی و هواپیمایی حق دریافت خسارت كنسلی ندارند.
وی اضافه كرد: بااینكه مردم به راحتی می توانند بلیت های خریداری شده را بدون پرداخت هزینه، كنسل كنند، اما كسی نباید از این مساله نگرانی داشته باشد؛ به این معنا كه اگر مسافران نمی خواهند بلیت خودرا كنسل كند، می توانند آنرا به بلیت اوپن تبدیل نموده و هر زمانی كه بخواهند، با همان بلیت به سفر بروند.
این وسط هتلداران گفتند كه تا وقتی دولت و شورای تامین امنیت اعلام شرایط ویژه نكند، همچنان جریمه كنسلی از مردم گرفته می شود. این در حالی بود كه معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی بعد از چند روز سكوت درباره شرایط به وجود آمده اعلام نمود: چنان چه از تاریخ اول اسفندماه امسال تا اطلاع ثانوی، گردشگری درخواست انصراف از سفر داشته باشد، كلیه تأسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری بدون هیچ گونه جریمه ای نسبت به استرداد وجوه دریافتی از گردشگران اقدام می كنند.
پس از آن انجمن دفاتر خدمات مسافرتی نیز از وزیر میراث فرهنگی درخواست اعلام شرایط فورس ماژور را كرد. حالا سفرهای نوروزی خیلی از ایرانیها در سال ۹۹ از الان كنسل شده است. بسیاری از مردم بنا به سفارش مسئولان تصمیم گرفته اند كه در نوروز هم به سفر نروند مانند نوروز سال ۹۸ كه با سیل همراه بود. خیلی از تورهای نوروزی نیز كنسل شده اند.


منبع:

1398/12/09
23:03:19
5.0 / 5
4391
تگهای خبر: خدمات , خرید , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر