در هفدهمین گردهمایی علمی باستان شناسان مطرح شد

درخواست وزیر برای كاوش در جیرفت

درخواست وزیر برای كاوش در جیرفت

لذت سفر: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از پژوهشگاه میراث فرهنگی درخواست نمود تا با وجود محدودیت ها برای سال جدید، حجم بالاتری از كاوش در محوطه های تاریخی كشور صورت گیرد و نمونه ی بارز این سایت های تاریخی را «جیرفت» معرفی نمود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان در آیین افتتاح هفدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسان كه نتایج كارهای یك سالِ كاری دیرینه شناسی ایران، در كنار یافته های یك ساله آنها از جستجوهای انجام شده ارائه می شود، با تاكید بر این كه در سایت های ویژه با قدمت های بالا، باستان شناسان می توانند به كسب تجربه و تمدن بشری كمك بیشتری كنند، اضافه كرد: امیدوارم برای جواب دادن به این درخواست، محوطه های تاریخی مانند جیرفت در اولویت قرار گیرند.
او بخش مهمی از پنجره ی میراث فرهنگی بعنوان تاریخ، هویت و پیشینه ی تاریخی كشور را «باستان شناسی» دانست و اظهار داشت: باید تلاش شود تا در سال های آینده همكاریهای بین المللی بیشتری توسط باستان شناسان صورت گیرد و حتی از جامعه بین المللی اندیشمندان و پژوهشگران بهره ببریم، از طرف دیگر باید تلاش نماییم تا این تجربه را به كشورهای مورد نیاز دیگر منتقل نماییم.
وی با تاكید براین كه باید بتوانیم در حوزه منطقه ای كه به لحاظ شباهت های فرهنگی و ریشه های تاریخی با ایران در هم تنیده شده اند با یكدیگر همكاری بیشتری داشته باشیم و اضافه كرد: فكر می كنم موسسه اكو و بخش فرهنگی آن، می تواند دراین زمینه با میراث فرهنگی همكاری خوبی داشته باشند. كشورهایی كه اشتراكات زیاد فرهنگی با آنها داشته ایم.اجازه تبدیل سایت های كاوش به سایت موزه را گرفته ایم
محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی كشور – نیز در سخنانی اظهار داشت: گردهمایی های سالانه دیرینه شناسی از طرف فیروز باقرزاده شروع شد و به همت مدیران بعدی تا امروز بعنوان یك سنت حسنه ادامه پیدا كرده است.
او با اشاره به اینكه در همه جای دنیا سرمایه گذاری های زیادی درباره پژوهش های چند رشته ای خصوصاً حفاظت و مرمت انجام می شود، اظهار داشت: این سرمایه گذاری ها از جنس سرمایه گذاری بنیادین است اقدامی كه همه كشورها می كوشند تا دست كم قسمتی از اعتبارات مالی سالانه خودرا به آن اختصاص دهند.
وی با بیان این كه جستجوهای دیرینه شناسی در سراسر كشور در طول سال های ۹۷ و ۹۸ عاملی بوده اند تا محوطه های باستانی آن كاوش ها امروز به سایت های دیرینه شناسی تبدیل شوند، افزود: امروز می توانیم این سایت ها را بعنوان مقصد گردشگری فرهنگی تعریف نماییم. زنده بودن و پویایی سایت به ادامه پژوهش و جستجوهای در حال انجام در آنجا كمك می نماید.
او با تاكید بر اینكه با كمك پژوهشكده دیرینه شناسی توانسته اند بیشتر از ۱۲۰ پایگاه میراث فرهنگی را به سمت كارهای خلاقانه و كشفیات جدید راهنمایی كنند، اضافه كرد: سایت های پژوهشی محور در این گونه موارد در اولویت هستند.
طالبیان توجه به حفاظت، مرمت و معرفی را پس از پژوهش در محوطه های باستانی در اولویت دانست و افزود: در گذشته گاهی اوقات محوطه های باستانی پس از كاوش ها به حال خود رها شده و به مرور از بین می رفتند، اما حالا باید كاری نماییم تا این فضاهای تاریخی و نتایج بررسی آنها در سطح جهانی مطرح شوند.
معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، اعلام نمود كه از علی اصغر مونسان اجازه گرفته است تا اولویت اداره كل موزه ها به تبدیل محوطه های دیرینه شناسی به سایت موزه تغییر كند و اضافه كرد: معتقدم در این شرایط می توان این سایت ها و محوطه ها را بهتر حفاظت و معرفی نمود و حتی برای ان ها به روش موزه ای سناریو چید.


در حاشیه:
در ادامه این آیین و در زمان بازدید وزیر میراث فرهنگی از نمایشگاه 123 یافته از جستجوهای دیرینه شناسی سال گذشته، باستان شناسانی چون محمدرحیم صراف، جواد گلزار نسبت به وضعیت انتشار گزارش جستجوهای خود در پژوهشگاه معترض بوده و درخواست انتشار كاوش هایشان را داشتند، كه وزیر پس از صحبت هر كدام از آنها به بهروز عمرانی - رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی - دستورِ بررسی وضعیت كارهای آنها را می داد.
هر چند مونسان كوشش كرد با دقت و حوصله به صحبت های باستان شناسانی كه تمایل داشتند با او صحبت كنند، گوش كند اما مدیر روابط عمومی وزارتخانه در زمان آغاز صحبت خبرنگاران با وزیر میراث فرهنگی كه قصد داشتند درباره ی وضعیت باستان شناسان و مشكلات آنها با مونسان مصاحبه كنند، به شكل عجیب و دور از رفتار حرفه ای، مداخله كرد و با هدایت او به سمت دیگری، از گفت و گو وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اصحاب رسانه، جلوگیری كرد.
منبع:

1398/11/30
15:13:47
5.0 / 5
4147
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر